Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Roboty wykonane przez uczniów klasy 6b - z klocków Skrikit zawitały na mini wystawę do Szkolnej Biblioteki. Obok każdego robota - znajduje się specjalna plansza informująca o możliwościach i funkcjach robotów.

roboty2023klasa6bgrupa2

Powoli zajęcia I grupy w klasie 6b z robotyki dobiegają końca. Od dwóch lekcji staramy się tak przebudować roboty - by mogły zauważać małe przeszkody i tak by robot widział co łapie chwytak i idzie nam dobrze - za tydzień prezentacja.

robotysjkribotyprzeszkody2022a

Jak się okazuje obłaskawianie skribotów nie jest najłatwiejsze. Dzisiejsze zadanie jakie stanęło przed uczniami klasy 6b - wydawało się proste. Nauczyć robota by podjechał do klocka, zamknął na nim swoje szczypce i odjechał z nim. Łatwo powiedzieć - trudniej wykonać, gdy pole widzenia robota jest dosyć ograniczone. Jednak znaleźli się programiści - którzy dali radę:)

robotysjkribotyprzeszkody2022

W klasie 6b - pracujemy nad dalszym oswajaniem skribotów. Jak się okazuje - nie zawsze roboty są posłuszne i trzeba kontrolować każdy ich ruch:) Tak to jest jak się na do czynienia z żuczkami:) Programy omijające przeszkody już prawie gotowe.

robotyomijanie2022drft

Dzisiaj, w ramach zajęć informatycznych - dalsze poznawanie robotów skribotów. Tym razem uczyliśmy się jak korzystać z czujników odległości i pisaliśmy samodzielnie programy pozwalające omijanie przeszkód robotowi. 

skribotyprzeszkody2022ased

Nasze roboty skriboty początkowo zamieniły się w buldożery, które zniszczyły w ciągu kilku sekund (no może jednak minut) wcześniej zbudowane miasteczko. Burzenie szło im bardzo sprawnie, to też gdy już miasto zniknęło z podłogi, na powstałym w tym miejscu torze - odbyły się wyścigi. Zaś na koniec - nauczyliśmy się zaprogramować naszego robota tak - by sam pokonał tor. Za tydzień kolejne zadania przed skrobotami i nami.

skribot2022edr456

Wreszcie udało się:) Nasze roboty skriboty złożone, przetestowane i oznaczone. Nie było lekko:) Całe 45 minut poświęciliśmy na dopieszczenie naszych robotów. Mamy nadzieję, że już za tydzień zaczniemy je programować.

scottiego2022srd567a86j89

Dzisiaj, 26 października, z klockami Skrikit  - pozyskanymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości, zaznajamiali się, gościnnie, uczniowie klasy 6c i trzeba powiedzieć - fantastycznie im poszło. Najpierw szybciutko rozkręcili poprzednie konstrukcje, a następnie złożyli własne. Jeszcze tylko zrobią karty informacyjne i kolejne konstrukcje powędrują na mini wystawkę. Brawo!!!

klocki6c2022derfr

Tymczasem w klasie 6b - trwają prace przy złożeniu Skribiota. Pięć pięknych żuczków powoli powstaje - za tydzień będziemy mogli je zaprezentować - zrobimy też im naklejki na skrzydełka oraz nadamy imiona:).

skriboty2022asedr

Zazwyczaj składamy roboty - tym razem, roboty musieliśmy rozkręcić. Chcemy je sami złożyć i dokładnie poznać:) A będą to skriboty zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

skriboty2022rozkrecana

Już prawie gotowe:) Dzisiaj uczniowie klasy 6b - dokończyli karty informacyjne (w Canvie), opisujące ich roboty - wykonane z klocków SkriKit (pozyskanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości), a także zbudowali specjalne konstrukcje - stojaki na karty. Jutro jeszcze kosmetyczne poprawki i wystawka w naszej szkolnej bibliotece gotowa:)

kolcki2022skrikit1
kolcki2022skrikit1a
kolcki2022skrikit1a3

21 września klasa 6b zbudowała z klocków Skrikit - własne roboty. Na kolejnej lekcji powstaną opisy i instrukcja obsługi, zaś całość pojawi się w Bibliotece szkolnej w formie mini wystawki:) Klocki otrzymaliśmy w ramach programu - Laboratoria Przyszłości.

skrikit2022er45r

 

Dzisiaj uczniowie klasy 4b, kończyli swoje konstrukcje z wykorzystaniem klocków Skrikit, a pozyskane w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dodatkowo wydrukowaliśmy - brakujące klocki wykorzystując drukarkę 3D. Kolejne wydruki w drodze:)

klockiprojekty2023

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny z kilkoma zmianami - ale myślę, że wyjdzie nam to wszystkim na dobre. I tak dzisiaj swoją lekcję dodatkową z informatyki miała grupa I - klasy 4b. Podczas tych zajęć uczniowie mogli się zapoznać z możliwościami klocków SkriKit, które nasza szkoła zakupiła w ramach projektu: Laboratoria Przyszłości i podjęli próbę budowy własnych konstrukcji. Na razie większość projektów jest jeszcze w fazie budowy:) Dokończymy je za tydzień.

skrikitt20224b

Laboratoria Przyszłości

Klasa 4

Klasa 6

Klasa 8

Klasa 5b - kółko

Druk 3D 2021-2022