Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Powoli kończy się rok szkolny i kończą się nasze zajęcia z robotami scribotami. Udało nam się je na tyle zmodyfikować, by mogły lepiej widzieć i optymalnie wykorzystywać swoje szczypce. Stworzyliśmy także programy, które te umiejętności testowały. Teraz pora na porządkowanie i rozbiórkę naszych robotów, z którymi zdążyliśmy się już zżyć:).

robotyskribotykoniec2023

Dopiero co złożyliśmy, II grupa - klasy 6b, roboty skriboty, a już przyszła pora na ich przebudowę. Znów poszły w ruch klucze i nakrętki. Jeden z robotów pozbywa się gąsienic, drugi czujnik będzie miał umieszczony z tyłu, a kolejny... To może pokażemy jak będą gotowe:)

przebudowarobotow202345r

Roboty - skriboty już złożone, przetestowane i gotowe do programowania, a do tego wszystkie działają - prawie bezbłędnie:) Programowanie skribotów nie należy do  najłatwiejszych. Czasem bowiem czegoś nie zauważą, czasem nie zatrzymają się na czas, a czasem ich koła nie obracają się w jednakowej prędkości. Jednak uczniowie klasy 6b - potrafią sobiei z tym dać radę:)

kierownnierobotami202345r3aa

Gdy wreszcie udało się złożyć roboty - była chwila na zabawę i naukę sterowania robotami. Uczniowie 6b starali się bardzo, roboty - podobnie:) Więc zabawa była przednia, a że czasem robocik zupełnie tracił orientację i zamiast do mety jechał w przeciwnym kierunku:) Złośliwość rzeczy martwych - tak się mówi:)

kierownnierobotami202345r

Drugim zadaniem zespołów - było takie pokierowanie robotami, by za pomocą swoich szczypiec/chwytaków podniosły wcześniej skonstruowane przeszkody. To zadanie o dziwo okazało się być zdecydowanie łatwiejszym:)

kierownnierobotami202345r3

 

Przez prawie 3 tygodnie, grupa II klasy 6b - podczas lekcji informatyki budowała roboty skriboty. Trwało to tak długo, gdyż po złożeniu robotów, trzeba było także sprawdzić wszystkie czujniki, ewentualnie poprawić usterki powstałe podczas budowy.

 Budowanie
roboty6bskladamy2023dsr

Testowanie
skribotytestowanie2023dserd4

Roboty wykonane przez uczniów klasy 6b - z klocków Skrikit zawitały na mini wystawę do Szkolnej Biblioteki. Obok każdego robota - znajduje się specjalna plansza informująca o możliwościach i funkcjach robotów.

roboty2023klasa6bgrupa2

Nasze roboty (klasa 6b) z klocków Skrikit są już gotowe. Mamy wśród nich roboty latające, sprzątające baseny - czy zbierające złom:) Zdjęcia także zrobione, więc teraz pora na wykonanie tablic informacyjnych i stojaczków. Mamy nadzieję, że od poniedziałku wystawa robotów w szkolnej bibliotece będzie już dostępna:)

wyzwaniagrawitrax2022ee34

Dzisiaj (15 lutego) zasiedliśmy do wspólnego stołu i wybraliśmy co smakowitsze kąski - by powstały nasze skrikitowe roboty. Oczywiście 45 minut na zbudowanie ciekawej konstrukcji to trochę za mało, więc będziemy kontynuować robotę za tydzień - ale już z chaosu wyłaniają się niezwykłe konstrukcje.

skrikit2022e4r5tff

Grupa I klasy 6b - zakończyła w tym roku przygodę z klockami SkriKit i robotami Skribotami. Finalnie wszystkie (no prawie;)) roboty zostały zmodyfikowane i wykonały dwa zadania.
1. Zauważyć przeszkodę przed sobą, podnieść ją, odwieźć ją w inne miejsce
2. Zauważ przeszkodę, gdy ją zauważysz zakręć w prawą, lub lewą stronę.

Powoli zajęcia I grupy w klasie 6b z robotyki dobiegają końca. Od dwóch lekcji staramy się tak przebudować roboty - by mogły zauważać małe przeszkody i tak by robot widział co łapie chwytak i idzie nam dobrze - za tydzień prezentacja.

robotysjkribotyprzeszkody2022a

Jak się okazuje obłaskawianie skribotów nie jest najłatwiejsze. Dzisiejsze zadanie jakie stanęło przed uczniami klasy 6b - wydawało się proste. Nauczyć robota by podjechał do klocka, zamknął na nim swoje szczypce i odjechał z nim. Łatwo powiedzieć - trudniej wykonać, gdy pole widzenia robota jest dosyć ograniczone. Jednak znaleźli się programiści - którzy dali radę:)

robotysjkribotyprzeszkody2022

W klasie 6b - pracujemy nad dalszym oswajaniem skribotów. Jak się okazuje - nie zawsze roboty są posłuszne i trzeba kontrolować każdy ich ruch:) Tak to jest jak się na do czynienia z żuczkami:) Programy omijające przeszkody już prawie gotowe.

robotyomijanie2022drft

Dzisiaj, w ramach zajęć informatycznych - dalsze poznawanie robotów skribotów. Tym razem uczyliśmy się jak korzystać z czujników odległości i pisaliśmy samodzielnie programy pozwalające omijanie przeszkód robotowi. 

skribotyprzeszkody2022ased

Nasze roboty skriboty początkowo zamieniły się w buldożery, które zniszczyły w ciągu kilku sekund (no może jednak minut) wcześniej zbudowane miasteczko. Burzenie szło im bardzo sprawnie, to też gdy już miasto zniknęło z podłogi, na powstałym w tym miejscu torze - odbyły się wyścigi. Zaś na koniec - nauczyliśmy się zaprogramować naszego robota tak - by sam pokonał tor. Za tydzień kolejne zadania przed skrobotami i nami.

skribot2022edr456

Wreszcie udało się:) Nasze roboty skriboty złożone, przetestowane i oznaczone. Nie było lekko:) Całe 45 minut poświęciliśmy na dopieszczenie naszych robotów. Mamy nadzieję, że już za tydzień zaczniemy je programować.

scottiego2022srd567a86j89

Roboty - skriboty już wkrótce otrzymają swoje imiona. Ale nie daliśmy rady skończyć składania i opracować naklejki. Nic to, skończymy za tydzień. Dwa roboty udało się uruchomić i ... zauważyliśmy, że baterie trzeba ładować:) Ważna to nauka:)
robotyprawigotowe23
 

Dzisiaj, 26 października, z klockami Skrikit  - pozyskanymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości, zaznajamiali się, gościnnie, uczniowie klasy 6c i trzeba powiedzieć - fantastycznie im poszło. Najpierw szybciutko rozkręcili poprzednie konstrukcje, a następnie złożyli własne. Jeszcze tylko zrobią karty informacyjne i kolejne konstrukcje powędrują na mini wystawkę. Brawo!!!

klocki6c2022derfr

Tymczasem w klasie 6b - trwają prace przy złożeniu Skribiota. Pięć pięknych żuczków powoli powstaje - za tydzień będziemy mogli je zaprezentować - zrobimy też im naklejki na skrzydełka oraz nadamy imiona:).

skriboty2022asedr

Zazwyczaj składamy roboty - tym razem, roboty musieliśmy rozkręcić. Chcemy je sami złożyć i dokładnie poznać:) A będą to skriboty zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

skriboty2022rozkrecana

Już prawie gotowe:) Dzisiaj uczniowie klasy 6b - dokończyli karty informacyjne (w Canvie), opisujące ich roboty - wykonane z klocków SkriKit (pozyskanych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości), a także zbudowali specjalne konstrukcje - stojaki na karty. Jutro jeszcze kosmetyczne poprawki i wystawka w naszej szkolnej bibliotece gotowa:)

kolcki2022skrikit1
kolcki2022skrikit1a
kolcki2022skrikit1a3

21 września klasa 6b zbudowała z klocków Skrikit - własne roboty. Na kolejnej lekcji powstaną opisy i instrukcja obsługi, zaś całość pojawi się w Bibliotece szkolnej w formie mini wystawki:) Klocki otrzymaliśmy w ramach programu - Laboratoria Przyszłości.

skrikit2022er45r

 

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny z kilkoma zmianami - ale myślę, że wyjdzie nam to wszystkim na dobre. I tak dzisiaj swoją lekcję dodatkową z informatyki miała grupa I - klasy 4b. Podczas tych zajęć uczniowie mogli się zapoznać z możliwościami klocków SkriKit, które nasza szkoła zakupiła w ramach projektu: Laboratoria Przyszłości i podjęli próbę budowy własnych konstrukcji. Na razie większość projektów jest jeszcze w fazie budowy:) Dokończymy je za tydzień.

skrikitt20224b

Klasa 5

Klasa 7