Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Uczniowie klasy 5b - tym razem podjęli wyzwania Gravitraxowe. Dwa zespołu konstruktorskie rywalizowały - któremu uda się w ciągu 30 minut poprawnie rozwiązać więcej zadań. Minimalnie lepsi okazali się - Igor i Julek, którym w ostatniej chwili udało się wykonać zadania 11. Za dwa tygodnie rewanż:)

gravitraxwyzwania1

W ubiegły piątek wybraliśmy się na wycieczkę do Opola. Pospacerowaliśmy po Starym Mieście, następnie odwiedziliśmy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie zobaczyliśmy amfiteatr, wzięliśmy udział w warsztatach, po czym zwiedziliśmy wystawę interaktywną: śpiewaliśmy popularne piosenki, poznaliśmy historię piosenek i piosenkarzy, a nawet zrobiliśmy zdjęcia w strojach piosenkarzy. Następnie wybraliśmy się do opolskiego ZOO, gdzie miło spędziliśmy czas. Każdy świetnie się bawił.

klasa6bopole2034

Także druga grupa - klasy 4b, dzisiaj zdobyła ostatni kontynent w grze Scottie Go - czyli Australię. Trzeba było nie tylko myśleć o zmiennych, ale w żarze kłaść asfalt. Najważniejsze, że się udało, a do uczniów powędrują Certyfikaty Scottiego:)

scottiego2023koniec4556

We wtorek (28.03) udaliśmy się z klasą 6b do ZSAEiO na warsztaty krawieckie. Na zajęciach nauczyliśmy się jak posługiwać się maszyną do szycia. Stworzyliśmy przy tym bardzo fajne, pluszowe kurczaczki wielkanocne. Panie, które prowadziły warsztaty były bardzo pomocne i nauczyły nas wielu ciekawych nazw urządzeń krawieckich. Było bardzo ciekawie i sympatycznie. Przy pracy nad kurczaczkami pomagały nam pierwszoklasistki, które dopiero niedawno poznały tajniki pracy krawca. Mimo to również bardzo pomogły nam przy bardziej skomplikowanych szwach. Pracowało się przyjemnie, a warsztaty były bardzo fajne. Chętnie powtórzyłabym taki wypad.
autorka tekstu: Julka Zembol
warsztatykrawickie2023
Na początku marca uczniowie klas 4, 5 i 6 odwiedzili Planetarium Śląskie w Chorzowie. Obejrzeliśmy tam półgodzinny seans dotyczący ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi, poznaliśmy nowe nazwy gwiazd, które na pewno nam się kiedyś przydadzą na lekcjach geografii, a może nawet fizyki. Mamy nadzieję, że nie była to nasza ostatnia wizyta w tym odnowionym chorzowskim obiekcie!
autorka tekstu: Zuzanna Antoniuk kl. 6B
planetarium202345r5t 
8 marca to wyjątkowy dzień, który na stałe wpisał się do naszego szkolnego kalendarza. Jak co roku z okazji tego sympatycznego święta w naszej klasie pojawiły się kwiaty dla naszej wychowawczyni Pani Eli, a nasze koleżanki zostały obdarowane drobnymi słodkimi upominkami. Nie zapomnieliśmy również o pozostałych uczących nas Paniach. Każdą z nich obdarowaliśmy wiosennym tulipanem, składając im życzenia od wszystkich chłopców z naszej klasy. Wiemy, że Dzień Kobiet to ważne święto dla wszystkich Pań i Dziewcząt, dlatego postanowiliśmy uczcić go w sposób szczególny, przygotowując jeszcze dla koleżanek z klasy niespodziankę. Tego jakże miłego zadania podjęli się Amadeusz i Wojtek. Na godzinie wychowawczej chłopcy zorganizowali dla naszych dziewczyn z klasy konkurs. Dziewczyny losowały różne zadania, które musiały wykonać: np. coś narysować, zatańczyć i jeszcze wiele innych zadań. I muszę przyznać, że radziły sobie super, niezależnie od stopnia trudności wylosowanego zadania. Było bardzo wesoło i sympatycznie, bawiliśmy się wspaniale. Oby każdy dzień był taki miły, a nasza Pani Ela i i dziewczyny spełniały swoje marzenia i zarażały nas optymizmem każdego dnia.
autor tekstu: Bartosz Styrna 6b
dzienkobiet2023e34r

Uczniowie klasy 5b w ramach kółka robotycznego spróbowali swoich sił w układaniu toru dla kulki - czyli w Gravitraxie. Świetnie im poszło. Zapraszam do galerii.

Gravitrax I

klasa5bgravitrax202345

Gravitrax II
klasa5bgravitrax2023452

Dzisiaj uczniowie klasy 6b wzięli udział w warsztatach sensorycznych "Tajemnice Ciemności" poprowadzonych przez pana Marcina Grabińskiego z "Fundacji Ważni Ludzie". Przez ponad 3 godziny poznawaliśmy świat osób niewidomych i ociemniałych. Dowiedzieliśmy się jak postrzegają oni otaczający ich świat i z jakimi problemami się spotykają. Na koniec - w zupełnych ciemnościach, odwiedziliśmy między innymi: kopalnię, ulicę, czy salę lekcyjną. Warsztaty były niezwykłym doświadczeniem i zapewne zapadną uczniom na długo w pamięci oraz uwrażliwią na problemy osób z tą niepełnosprawnością.

tajemnicaciemnosci2023

O Scottiem było ostatnio cicho, bo staraliśmy by wszyscy, w jednym momencie trafili do AZJI, co się właśnie dzisiaj udało. Dodatkowo poznaliśmy nowy rodzaj pętli i od razu go wypróbowaliśmy - skutecznie zresztą. Być może za tydzień wraz z robotem Scottiem przeniesiemy się na Antarktydę.

scottiego20234r56

Na zajęciach z programowania w klasie 8b - pora na Makey Makey. Na początek zapoznanie się z płytką i jej możliwością - za tydzień przyjdzie pora na projekt konsoli dla płytki:)

makeymakey20234r5t

A w klasie 4b, po "Statkach" inna kultowa gra "Państwa, miasta" - przy okazji nauka tworzenia tabelki:)

pixblock202234a89

Robot Scottie oraz wspomagający go uczniowie klasy 4b - zbierają części z rozbitego statku kosmicznego:) Mają ich coraz więcej - ale przed nimi kolejny kontynent i kolejne programistyczne wyzwania. Na razie idą jak burza:) Życzymy powodzenia.

klasa4bscottiego2022

Zdecydowanie trudniej zrobić reakcję łańcuchową za pomocą domina - tu potrzeba nie tylko precyzji, ale i mnóstwo cierpliwości.

Reakcję łańcuchową można zbudować także samodzielnie w grze/programie Crazy Machines. Tak też zrobiła klasa 8b - oto kilka przykładów:)

Przed każdą lekcją od drugiego półrocza, staramy się by na tablicy powstał jakiś pixelartowy obraz, poniżej link do galerii.

pixelpoczt20224b56

Tym razem w programie do tworzenia PixelArtów - wprawiali się uczniowie klasy 8b. Oczywiście temat niezmienny - kosmos i Mikołaj Kopernik:)

pixelart202e34r5t

Jak się okazuje i to nie po raz pierwszy - wykombinowanie działającej reakcji łańcuchowej wymaga nie tylko wyobraźni, ale i cierpliwości i samozaparcia. Klasa 8b - próbowała swoich sił z reakcją z wykorzystaniem Gravitraxa i klocków domina. Od niedawna mamy także w swoich zasobach - gravitraxowe wyzwania, którym tym razem zajął się Paweł, a wcześniej Bartek i Agata.

wyzwaniagrawitrax2022ee

W ubiegłym tygodniu, a także dzisiaj - podczas zajęć z informatyki - uczniowie klasy 4b, zrobili sobie najpierw tabelki w edytorze tekstowym - a potem... zagrali w "Statki" i jak widać świetnie się przy tym bawili:) Nauczyli się też korzystać z googlowego chata by można było grać także na odległość:)

statki20223e4

Robot Scottie ma już coraz więcej części do swojego kosmicznego statku - jednak do końca poszukiwań jeszcze daleko - tym razem z uczniami grupy II - klasy 4b odwiedził Amerykę Południową, a w poszukiwaniach wsparły go także bobry:)

scootiego2022derftdd

Uczniowie II grupy - klasy 8b - eksperymentują z reakcją łańcuchową. Próbują wykonać ją za pomocą gry Crazy Machines, budują z domina tor, tworzą specjalną trasę dla kulki przy użyciu zestawu Gravitrax, a od dzisiaj jeszcze biorą udział w challenge Gravitraxowym:)

reakcjalancuchowa202345

Jedna grupa - klasy 6b - właśnie otrzymała specjalne certyfikaty za udział w zajęciach programistycznych Skriware, a druga z dużą cierpliwością rozkręcała roboty skriboty i elementy klocków skrikit.

rozkrecamy2022er45
rozkrecamy2022er45a

Do sztuki PixelArtowej podeszli dzisiaj uczniowie klasy 6b i wykonali prace związane z kosmosem, ciałami niebieskimi i ... UFokami:)

Bartosz Styrna

W poniedziałek przygody z Scottie Go przeżywali uczniowie grupy II - klasy 4b. Europa już za nimi teraz pora na Amerykę Południową:))

scottiego20223s444

Uczniowie klasy 8b - grupa II, rozpoczęli zajęcia z reakcją łańcuchową. Najpierw popróbowali swoich sił w gotowych reakcjach w grze Crazy Machines. Zaś na ostatnich zajęciach spróbowali tej sztuki sami - za pomocą domina, gravitraxa i także w grze Crazy Machines - gdzie sami taką reakcje stworzyli.

klasa4bcertyf2023drft

Grupa I - klasy 4b, otrzymała certyfikaty ukończenia zajęć z programowania ze Scottie Go.

klasa4bcertyf2023

Z okazji święta patrona szkoły Mikołaja Kopernika - uczniowie klasy 4b wykonali w tabelce dokumentów gmailowych - różne ciała niebieskie. 

ikonki2022345f

A także w programie Pixilart.

ikonki2022345fa

Pixilart - program online
pixelart2023344

Zaczynamy zajęcia z programem Scottie Go - w drugiej grupie - w klasie 4b. Dzisiaj zapoznaliśmy się z obsługą programu i nauczyliśmy się podstawowych komend. Przed nami długa podróż - ale mamy nadzieję, że podobnie jak pierwsza grupa - zakończy się po pokonaniu wszystkich kontynentów:)

gupadrugascottiego2022

Dnia 13 grudnia, we wtorek, klasa 6B i 4B pojechała na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Obwarzanka, w którym nie tylko mogliśmy dowiedzieć się o historii obwarzanków, ale także mogliśmy zrobić i skosztować własnego. Były pyszne! Następnie obydwie klasy zakupiły pamiątki i prezenty dla bliskich na Jarmarku świątecznym. Potem na lotnisku w Krakowie dowiedzieliśmy się o zachowaniu bezpieczeństwa podczas lotu, różnych ciekawostkach związanych z pracą lotniska, a także weszliśmy na taras widokowy, gdzie podziwialiśmy startujące i lądujące samoloty. Na zakończenie wycieczki poszliśmy zobaczyć Wawel nocą! Miasto wyglądało przepięknie, szczególnie taką porą roku! 

 Zuzanna Antoniuk kl. 6b

krakow2022wycieczk6b

20 grudnia odbyła się nasza wigilia klasowa (6b). Były życzenia i dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd oraz pyszny słodki poczęstunek, w tym własnoręcznie udekorowane przez nas pierniczki, a także krokiety z barszczem.

wigiliaklasowa20226b2345

Dzisiaj uczniowie klasy 6b wzięli udział w warsztatach animacji poklatkowej, które przeprowadzili: Paulina Tura oraz Antoni Michalski. Za pomocą programu PicPac i oczywiście własnej wyobraźni udało się stworzyć krótkie filmiki ilustrowane muzyką. To świetne przetarcie przed nadchodzącym szkolnym konkursem animacji poklatkowej. Pięknie dziękujemy naszym starszym kolegom.

kartkajulia2022sedrf6

Ostatni kontynent zdobyty, a była nią Australia. Tym samym uczniowie klasy 4b - zakończyli zajęcia z robotem Scottie. Brawo!!! Teraz pora na naukę programowania już na komputerze:)

scottieostatnie2022der

28 listopada wzięliśmy udział w warsztatach "Notatki, jakie lubi mózg ucznia" przeprowadzonych przez panią Bogusia Mikołajczyk - zakręconej pani biolog z Tarnowskich Gór. Zajęcia były fantastyczne i bardzo nam się spodobały. Dzięki nim dowiedzieliśmy się jak robić, krótkie - a zarazem ciekawe notatki z zajęć i jak uatrakcyjnić nasze wpisy w zeszytach:) Może uda nam się z kilka wskazówek wykorzystać na zajęciach w szkole:) Bardzo pani Bogusi za zajęcia - Dziękujemy!!!

sketchnotki2022derft

Scottie zawędrował już do Afryki. To kontynent dla nas dziewiczy, bo nie dodarła tu jeszcze żadna szkolna ekspedycja:) Więc przedstawiamy Wam naszych pionierów z klasy 4b:) Brawo!!!

skribot2022edr4562345

Robot Scottie Go przemierza kolejne kontynenty - tym razem wybrał się z klasą 4b aż do Azji. Przyglądając się zdjęciom - można zauważyć, że Scottie - ćwiczy nie tylko zwoje w młodych głowach, ale także i ogólną sprawność fizyczną:) Dodać warto, że dotychczas, żadna z klas, które pomagały Scottiemu tak daleko nie zaszła. Gratulacje. Także uczniowie klasy 5b kontynuują wędrówkę z robotem. Trzymamy kciuki i za nich:)

scottiego2022srd567a86j

Od września zajęcia dodatkowe z informatyki mają także uczniowie klasy 5b. Dzisiaj zaczęli uczyć się programowania z pomocą robota Scottie Go.

scottiego2022srd567a

Europa, obie Ameryki i Antarktyda już za nami - teraz pora się zmierzyć z Azją i wspomóc w poszukiwaniach zaginionych części rakiety robota Scottiego. Zatem do dzieła:)

zadaniascotiego2022dr

Dzień Chłopca w klasie VI b świętujemy nie tylko 30 września. W tym dniu chłopcy dostali certyfikaty „Super Chłopca” i słodkości, były serdeczne życzenia oraz pyszna pizza. Parę dni później wiele emocji i wrażeń dostarczyła nam wspólna gra w kręgle. Nie możemy się już doczekać kolejnej klasowej imprezy, dzięki której będziemy mieć mnóstwo wspólnych wspomnień.

klasa6bpizza2022 

31 października uczniowie klasy 6b i 8b zwiedzili multimedialną wystawę VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition w Galeria Szyb Wilson. Skoro już zajechali tak daleko:) to nie można było odwiedzić fantastycznego Nikiszowca, a także znajdującego się w tej dzielnicy Oddział Muzeum Historii Miasta Katowic. Za co bardzo dziękujemy. Dodatkowym smaczkiem była wędrówka szlakiem Beboków.

wystawavangogy20202s

Klasa 8b przygotowuje się do wykonania reakcji łańcuchowej. Jednym z elementów przygotowania się do stworzenia projektu - jest nauka obsługi programu Algodoo. Oto trzy pierwsze projekty reakcji stworzone w tym właśnie programie:)

To już kolejne - czwarte spotkanie z robotem. Prawie połowa misji za nami, a zadania robią się coraz trudniejsze. My się jednak nie poddajemy i walczymy:) Czego się zresztą nie zrobi dla sympatycznego robota:)

ti9920223e45r5678

18 i 19 października klasa 6b i 8b także kodowała w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania "CodeWeek 2022". Jednak oczywiście nie w programie TI - tylko w starym, dobrym Baltiem, którego wcześniej nie mieli okazji poznać:) Odkurzyliśmy te program i sympatycznego czarodzieja, a z jego pomocą wyczarowywali domki:)

baltie20226b
baltie20226b2

Za udział w akcji - klasy Kimowe otrzymały specjalny certyfikat
KImcertyfikat2402022

Od 9 do 24 października trwa Europejski Tydzień Kodowania. W tym tygodniu wezmą w nim udział wszystkie klasy Kimowe. Zaczęła w poniedziałek klasa 4b, która najpierw uczyła się sterować żółwiem (programie TI99), a następnie kodowała wraz ze Scottiem.

Klasa 4b - zajęcia z żółwiem
ti992022dertf
Klasa 4b - zajęcia ze Scottiem
ti9920223e45r

Dzisiaj, 14 października, grupa uczniów z klasy 6b wyjechała pojechała do Planetarium Śląskiego, by dowiedzieć się czegoś więcej o klimacie, trzęsieniach ziemi oraz naszej wspaniałej planecie. Było super. Mamy nadzieję, że wrócimy tu jeszcze nie raz:)

klasa6bplansterium 20222ad

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej - uczniowie klas 6b i 8b wykonali portrety nauczycieli, którzy ich uczą w "Czwórce". Niektórzy nauczyciele doczekali się nawet kilku portretów:))

gronopedagogficzne2022ada
gronopedagogficzne2022ad 

We wtorek (11 października) - grupa uczniów klasy 8b wybrała się do Planetarium Śląskiego w Chorzowie, by dowiedzieć się więcej na temat trzęsień ziemi i zjawisk pogodowych (ścieżka geofizyka). To nie jedyne atrakcje jakie proponuje - po remoncie Planetarium, więc wrócimy to znów:)

planetarium 2022drtf

Ostatnie przymiarki przed burzą mózgów:) Domino, grawitrax i komputerowa wersja reakcji łańcuchowej. Ciekawe czy nabyte doświadczenia uda się zastosować na naszym projekcie.

gravitrax202234er4

W klasie 4b - kolejne spotkanie w ramach zajęć dodatkowych z informatyki. Kontynuujemy zajęcia z robotem Scottie Go, który uczy podstaw programowania, ale także współpracy i podziału zadań. 

komputery2022er456as

W poniedziałek, klasa 4b podczas zajęć z informatyki najpierw zajrzała do wnętrza komputera, a przećwiczyła jak podłączyć do jednostki - klawiaturę, mysz, głośniki, monitor - czy Internet:) Było co robić przez całe 45 minut:) Oczywiście wszystko dobyło się z zachowaniem bezpieczeństwa - czyli bez prądu:)

komputery2022er456

Po raz kolejny uczennice klasy 8b - próbowały swoich sił w reakcji łańcuchowej z wykorzystaniem: Gravitrax, domina, oraz programu Crazy Machines. Wszystkie eksperymenty wyszły- wystrzałowo:) Brawo!!!

skrikit2022er45r678awse

Klasa 4b - zaczęła zajęcia z programowania. W tej nauce, na początku, pomoże im sympatyczny robot Scottie. 

skrikit2022er45r678

W I semestrze z I grupą klasy 8b zamierzamy zrobić reakcję łańcuchową. Dzisiaj kolejny dzień przygotowań. 3 grupy - każda wykonała inny rodzaj reakcji. I - w programie Crazy Machines, II - za pomocą domina, zaś trzecia przy wykorzystaniu Gravitraxa.

reakcjalancuchowa2022

Dzisiaj uczniowie klasy 4b, kończyli swoje konstrukcje z wykorzystaniem klocków Skrikit, a pozyskane w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Dodatkowo wydrukowaliśmy - brakujące klocki wykorzystując drukarkę 3D. Kolejne wydruki w drodze:)

klockiprojekty2023

W środę - 14 września, 12-nastka uczniów z klasy 6b, wzięła udział w Uniwersyteckim Miasteczku Naukowym, w ramach którego wysłuchała wykładów zatytułowanych "Roboty jak owady" i "Bioelektryczność". Podczas zajęć dowiedzieliśmy się czym dokładnie jest prąd w naszym ciele, jak można go mierzyć oraz jak ważną funkcję pełni on w organizmach zwierząt oraz naszym własnym, a także jak specjalizacja owadów - wpływa na rozwój współczesnej robotyki.

misteczko2022dert

W tym roku przymierzamy się z I grupą - klasy 8b do zbudowania eksperymentu łańcuchowego. Pierwszych etapem jest zbieranie pomysłów. Dlatego zagraliśmy w grę Crazy Machine - gdzie poszukiwaliśmy weny:)

wenaeksperyment2022

Rozpoczynamy przygotowania do nowego roku szkolnego 2022/2023. Pracownia, co roku - szczególnie na początku, potrzebuje, by się o nią zatroszczyć. I super, że nie muszę robić tego sam:) Natalia, Zosia, Marta, Hania i Zuzia - dziękuję.

klasa8bpomoc2022a

Kolejne prace konserwacyjne przeprowadzone w pracowni komputerowej za nami. Dziękuję lekko zmienionej załodze:) - Zosi, Hani, Marcie, Mateuszowi i Bartkowi:)

klasa8bpomoc2022

 

Klasa 5

Klasa 7