Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Klasa 7b i pan Bartek pozazdrościli piłkarzom biorącym udział w Euro i ... rozegrali mecz piłkarski. Mecz zakończył się wynikiem 2:2 i został przerwany - gdyż najstarszemu zawodnikowi na boisku "odcięło tlen":))

meczpilkasrski20201a
Jak się bawić, to się bawić i gwóźdź wycieczki klasy 6b do Świerklańca - kopa siana:))) i plac zabaw.

kopasiana2021

W poniedziałek - 7 czerwca klasy 6b i 7b pojechały na wycieczkę do Krakowa do Ogródu Doświadczeń im. St. Lema oraz do krakowskiego Ogrodu Botanicznego - niestety... więcej nie wiem i nadal czekam na obiecany tekst:)

Galeria zdjęć z wycieczki - sporo tych kwiatów:)
wycieczkaogrod202134

W ostatni poniedziałek tj. 14.06.21, klasa 4b wybrała się do Teatru Czarnego Tła w Chorzowie. Warsztaty, w których wzięliśmy udział były inspirujące, twórcze i bardzo ciekawe. Każdy z nas wcielił się w rolę aktora, poznaliśmy kulisy gry aktorskiej, a także opracowaliśmy krótkie scenki i za pomocą wcześniej przygotowanych rekwizytów przedstawiliśmy je publiczności.

klasa6bteatr2021a

Towarzyszyło nam mnóstwo emocji. Żeby dać im upust, udaliśmy się na pikniku w Parku Ślaskim. Tam graliśmy, bawiliśmy się i ćwiczyliśmy. Nie oparliśmy się także słodkościom!

klasa6bteatr2021a2

Dzień 31 maja był dla naszej klasy wyjątkowy. Po pierwsze, wróciliśmy wreszcie do szkoły na dobre po bardzo długiej przerwie. Po drugie, chyba jako pierwsi w szkole zaczęliśmy świętować "Dzień Dziecka". Nasza Pani Wychowawczyni, Elżbieta Dobrzycka, wpadła na pomysł zorganizowania klasowej "Foto-budki”. Każdy przyniósł śmieszne gadżety, żeby nasze zdjęcia nie były nudne. Choć i tym razem nasz największy szkolny wróg - KORONAWIRUS - popsuł nam trochę wcześniejsze plany malowania twarzy, udało nam się zrobić fantastyczne zdjęcia. Wspólnie z naszą Panią robiłyśmy zdjęcia, zdjęcia Pani Wychowawczyni zostały zapisane w wersji cyfrowej, moje za to można było od razu zabrać do domu i wkleić do albumu.
klasa4bdziendziecka20234
 
Nasza koleżanka, Wiktoria, przygotowała dla nas super gry i zadania, więc i tym razem dzwonek na przerwę zadzwonił zbyt szybko. Ale to nie koniec atrakcji z okazji Dnia Dziecka – w ostatni poniedziałek na klasę 4b czekała słodka, pyszna niespodzianka.
Zuzia Antoniuk kl. 4b
dziendziecka4b20234as

Jak się bawić to się bawić - Dzień Dziecka w klasie 6b:))
dzindziecka20216n
Klasa 7b - w Dzień Dziecka zafundowała sobie małe co nieco z pizzą w tle:)
pizza7b2021q

W poniedziałek: Zuzia, Ania, Emila i Dominika z klasy 7b, mogły poznać możliwości dwóch sympatycznych mrówkopodobnych Photonów. Mam nadzieję, że to pierwsza jaskółka i już od następnego tygodnia - wracamy z zajęciami robotycznymi.

robotnowe2021e
robotnowe2021e2

Dzisiaj w ramach "Dnia Dziecka" klasa 4b budowała "domki" w grze Angeldust (klonem Minecrafta). 

domekminecratf202134

Po raz drugi udało się spotkać w szkole na zajęciach z robotami Photonami. Tym razem czwórka dzielnych programistów: Dominika, Antek, Igor i Michał staneli przed trudnymi zadaniami:) Musieli zaprogramować robota - by narysował literkę "K" - co okazało się nie lada wyzwaniem, a także napisać program wykorzystujący photonowe czujniki:) Za tydzień rozpoczynamy zajęcia z nową grupą:)

robotyphotony22202134

Po prawie półrocznej przerwie - wznowiliśmy na razie tylko dla jednej grupy (4 osobowej) zajęcia w szkole z robotami, oczywiście z zachowaniem środków bezpieczeństwa. W ubiegłym tygodniu pierwsza czwórka: Antek, Igor, Michał i Dominika poznawali możliwości robota Photona i podjęli pierwsze, udane próby, oprogramowania go w programie Scratch.

photonzaj2021sd
photonzaj2021sd2

Dzisiaj - 18 lutego zakończyły się dwuczęściowe warsztaty "Historia o pszczołach", które przeprowadziły panie z Fundacji Girls Code Fun.

pszczolycertyfikat2020ss

Na drugiej części uczniowie klasy 4b, nauczyli się nadawać i odbierać komunikaty. Zrobili też krótki programik, który wykorzystywał te polecenia.

projektpszczola2020dertgf

We wtorek -  klasa 7b wzięła udział w zajęciach, przeprowadzonych przez panie: Maria Jeruzalska i Dorota Paszyńska z HTC Poland, które zaznajomiły uczniów z VR (wirtualną rzeczywistością) i pokazały możlwiości jej wykorzystywania. Bardzo dziękujemy paniom - dla wszystkich była to niesamowita frajda:) Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy w "realu".

htcvr2020ss
htcvr2020ss2

Takie oto ikonki wykonali uczniowie klasy 4b:) wykorzystując do tego tabelki w Google dokumentach:) Brawo!!!

Kliknij poniżej by zobaczyć wszystki ikonki

ikonki2020klasa4bfr

W związku z jutrzejszym Świętem Odzyskania Niepodległości - klasa 7b przygotowała na lekcji - okolicznościowe plakaty. Brawo!!!

11listopadagaleria2020

Dzisiaj klasa 7b pod opieką pana dyrektora - ze względu na piękną pogodę, wybrała się w góry:)) oto fotki z tej wyprawy.

melapaprykarz20202

We wtorek, 13 października, dzięki pani Joannie Foryś i firmie Unibot - klasa 7b wzięła udział w spotkaniu (połączenie online z Chinami) z panią Taline Chen z firmy Suzhou Pangolin Robot Corp. Ltd. z największej chińskiej firmy produkującej roboty usługowe. Na spotkaniu pani Taline zaprezentowała roboty Amy i Alice. Jeden był robotem hotelowym, drugi starał się zastąpić kelnera w restauracji. Pięknie dziękujemy pani Joannie za zaproszenie do udziału w spotkaniu.

Chiny2020laczenie32

W poniedziałek zorganizowałyśmy z dziewczynami Dzień Chłopaka. Wymyśliłyśmy, że fajnym pomysłem było by przebranie się za właśnie nich. Większość dziewczyn miało namalowane wąsy, ubrane luźne ubrania lub garnitury z krawatami. 

dzinchlopaka2020swed3

Przygotowałyśmy również mały poczęstunek, a mianowicie watę cukrową (z którą dziewczyny dzielnie walczyły). Zuzia zrobiła własnoręczne mydełka, które wręczyłyśmy chłopakom. Tańczyliśmy kaczuszki i skibidi. I tak wesoło i szybko upłynęła nam ta lekcja. Następnego dnia wręczyłyśmy chłopakom trochę spóźnione, ale trafione prezenty, były to drewniane joja z wygrawerowanymi ich imionami, Pan Bartek również dostał. :)

dzinchlopaka2020swed3a

Melania Zarychta

W ostatni poniedziałek września, dziewczyny z klasy IVb przygotowały niespodziankę dla swoich kolegów z okazji „Dnia Chłopca”. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od zjedzenia pysznej pizzy. Następnie chłopcy musieli zmierzyć się z zadaniami, które przygotowały dla nich koleżanki. Okazało się, że chłopcy z klasy KIM są nie tylko świetnymi tancerzami, potrafią znaleźć odpowiedź na (prawie) każde trudne pytanie, ale też doskonale znają się na sporcie! Nikt nie miał wątpliwości, że nasi koledzy zasłużyli na nagrodę, dlatego też każdy z nich dostał w prezencie zabawnego pendrive'a. Te praktyczne prezenty uszczęśliwią chyba każdego ucznia, zwłaszcza z klasy KIM.

pendriveklasa4b2020a

Dziękujemy klasowej Radzie Rodziców za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości oraz naszej wychowawczyni, pani Elżbiecie Dobrzyckiej. To dzięki niej tegoroczny „Dzień Chłopaka” na długo pozostanie w pamięci naszych kolegów i koleżanek.

Zuzia Antoniuk kl. 4b

W środę druga grupa uczniów klasy 4b - poznawała robota Scottiego i pomagała mu w zbieraniu części z rozbitego statku kosmicznego. Kamil, Antek, Oliwia i Zuzia - szybko i sprawnie pokonywali kolejne poziomy. Brawo!!!

scotiegrupa22020r5t

W środę 30 września w klasie 6b odbył się dość nietypowy Dzień Chłopaka. Dziewczyny przygotowały dla nich świetną niespodziankę - odtworzyły popularny teleturniej "Milionerzy".

dzinchlopaka2020awsed

Chłopcy podzielili się na dwu-osobowe drużyny i po kolei podchodzili do stolika prowadzących - Huberty i Urbańskiej, żeby odpowiedzieć na 7 trudnych pytań. Mieli możliwość skorzystania z trzech kół ratunkowych: Pytanie do publiczności, podpowiedź od komika i telefon do przyjaciółki.

dzinchlopaka2020awsed2

Większość pytań dotyczyła dziewczyn z naszej klasy, ale były też takie, które pytał o naszą szkołę. Pod koniec gdy starczyło nam troszkę czasu chłopcy pobawili się w "Jaka to Melodia" odgadnąć tytuły współczesnych piosenek. Mamy nadzieję, że wszyscy chłopcy w ten dzień czuli się szczęśliwi i zadowoleni z ciekawej zabawy.

Natalia Błachowiak

W środę uczniowie klasy 4b - Zosia, Wiktoria i Wojtek po raz ostatni spotkali się z robotem Scottie Go. Udało im się dotrzeć do 4 kontynentu. Dzielnie programowali w poniedziałek otrzymają specjalne certyfikaty. A już za tydzień z sympatycznym robotem rozpocznie zajęcia kolejna grupa.

scottiwezresnienostst2020

Ulotki wykonane przez uczniów klasy 6b - Budżet Obywatelski na projekt naszej szkoły
Kliknij poniżej  - by obejrzeć i pobrać więcej ulotek
bo2020klasa6b

Wczorajszy etap zajęć z Lofim- należy do najtrudniejszych:) Okazuje się bowiem, że nie programowanie, a używanie śrubek i śrubokręta często przysparza najwięcej problemów. Roboty prawie skręcone. Lena, Paweł i Bartek - postarali się:))

lofigrupa12020wsedr

Ulotki wykonane przez uczniów klasy 7b - Budżet Obywatelski na projekt naszej szkoły
Kliknij poniżej  - by obejrzeć i pobrać więcej ulotek

budzetobywatelski2020aswe

zagłosuj!!!!!

https://bo.bytom.pl/

Tymczasem ostatnia grupa uczniów klasy 7b - testowała roboty Codey Rocky. "Wychowanie" malutkich pand wszystkim sprawiało mnóstwo frajdy. Prawie każdy dostał swoje imię. Po kilku minutach potrafił albo jeździć, albo rozpoznawać kolory - albo się złościć. Jeszcze raz dziękujemy firmie Mentor - systemy audiowizualne za wypożyczenie robotów.

codeyostatniagrupa2202

Dzisiaj na lekcji informatyki uczniowie klasy 4b - poznali program do malowania obrazów i rysowania za pomocą komputera jakim jest ArtRage, przy okazji nauczyli się wykonywać "zrzuty ekranu" i wysyłać załączniki w wiadomościach.

jesienklasa4b2020asde

Za nami pierwsze dni jesieni - uczniowie klasy 6b i 7b - postarali się za pomocą programu ArtRage oddać ten jesienny klimat:) 

jesien2020dom
Klasa 7b

jesien2020dom2
Klasa 6b

Czwórka nieustraszonych koderów z klasy 4b - starała się pomóc biednemu robotowi Scottiemu, który szuka części swojego statku kosmicznego po całym świecie. Tym razem w zadaniach pomagały uczniom - bobry:) Za tydzień ostatnie spotkanie tej grupy z sympatycznym robotem - czy uda się złożyć wszystkie części - zobaczymy:)

scottie2020er45631

Drugie warsztaty z udziałem -  Hani, Leny i Pawła z robotem Lofi. Tym razem uczniowie 6b - uczyli się programować robota i wykorzystywać jego możliwości. Poznali urządzenia wejścia i wyjścia i... przy okazji świetnie się bawil kodując.

kodowanielena2020asde34

Dzisiaj odbyły się w klasie 7b - drugie warsztaty z robotami Codey Rocky. Kolejna grupa programistów poznawała tego superzastego robocika, których chociaż mały - ma wiele zalet:) Jedni komponowali muzykę, inni starali się kierować robotem, a jaszcze inni tworzyli animacje - okazuje się, że mimo małego wyświetlacza - ten rodzaj zabawy też się sprawdza. Dziękujemy firmie - Mentor - systemy audiowizualne za umożliwienie przeprowadzenia tych zajęć.

codeyrocku2020wedrf

Klasa 4b - rozpoczęła zajęcia dodatkowe z programowania. Zosia i Wiktoria - poznały robota Scottiego (gra edukacyjna - Scottie Go) i starały się mu pomóc w zbieraniu części z rozbitego statku kosmicznego. Szło im świetnie:)

szachywikingow20203e44a56

Klasa 4b - rozpoczęła zajęcia dodatkowe z programowania. Zosia i Wiktoria - poznały robota Scottiego (gra edukacyjna - Scottie Go) i starały się mu pomóc w zbieraniu części z rozbitego statku kosmicznego. Szło im świetnie:)

szachywikingow20203e44a56

Wczoraj swoje zajęcia dodatkowe z robotami - LOFI - rozpoczęły uczennice klasy 6b. Na pierwszych zajęciach - rozkręciły prace poprzednich grup:) by móc za dwa tygodnie - samodzielnie je na nowo złożyć:) Nauka obsługi - tzw. śrubokręta - podczas tych zajęć staje się kluczowa:))

lofirobot2020derfrrrf

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Kropki - z tej okazji (klasa 7b) kreatywnie spróbowaliśmy narysować obrazki wspólnie ze sztuczną inteligencją:) za pomocą programu AutoDraw. Okazało się, że nie jest to najprostsza sprawa - czasem program wiedział lepiej co chcemy narysować od Nas:) Program też jest ubogi w narzędzia - jednak zabawa była i już wiemy - że daleka jeszcze droga przed programem - ale mamy nadzieję że trochę mu pomogliśmy w samodoskonaleniu:)

drowrysowanieww0ww

Pierwsza grupa uczniów klasy 7 - zapoznawała się z możliwościami robota Codey Rocky - którego możemy testować dzięki Mentor - systemy audiowizualne. Za recenzję niech posłuży fakt -że nie dało się ich oderwać od robotów:) Chyba nie będziemy mieć innego wyjścia - jak zakupić te "pomoce naukowe".

onlinewrstzaty2020a5a2aa

14 września wzięliśmy udział w on-linowych warsztatach zorganizowanych przez Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe Uniwersytetu Śląskiego. Poznaliśmy podczas nich nich robota humanoidalnego NOA, który wziął udział w wyprawie dookoła świata z polarnikiem Markiem Kamińskim oraz robota fokę PARO, który jest japońskim robotem społecznym i terapeutycznym. Opowiadała o nim pani Marzena Grochowska.

onlinewrstzaty2020a
onlinewrstzaty2020a5

Powstanie robota NOA zostało zainspirowane zmaganiami i problemami ludzi. Marek Kamiński powiedział, że konstruujemy roboty na podobieństwo ludzi, a nie znamy samych siebie. Przede wszystkim jak działają emocje. NOA to robot, który mruga, mówi, tańczy, świeci różnymi kolorami. Wyposażony jest w różne nowinki techniczne oraz kamery 4K. Został zbudowany w Chinach w 2019r., kosztuje 15 tys. zł, ma 120cm wysokości, waży 20 kg. Porusza się na kółkach i posiada wyświetlacz. Jest dostosowany do funkcjonowania w temperaturze 0–30 stopni C. Z ogrzewaczami może pracować w temperaturze nawet -30C. Bateria starcza mu na 1-2 dni pracy. Ładuje się 3-4 godziny. Po ustąpieniu pandemii koronawirusa polarnik wyruszy w samotną wyprawę trwającą 8 miesięcy dookoła świata. Zabierze ze sobą tylko robota NOA, który będzie jego towarzyszem i przyjacielem czytającym książki i pokazującym lokalizację. W czasie wyprawy będzie przekonywać ludzi, aby bardziej szanowali swoje życie. Przy okazji NOA będzie badać zanieczyszczenia powietrza, zanieczyszczenia światłem czy hałasem. Wyprawa odbędzie się pod hasłem „Power for change”.

onlinewrstzaty2020a5a

Marzena Grochowska opowiadała nam o robocie PARO, który został wyprodukowany w 1993r. w Japonii, przez syna dla ojca chorującego na alzheimera. Robot wygląda jak foka. Pomaga w terapii osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. Pomaga rozwijać aktywność ruchową oraz myślenie. PARO kochają zarówno dzieci, jak i dorośli, bez względu na religię i kulturę. Robot został zbudowany na kształt małej foki szetlanckiej – posiada wagę ok. 3 kg, a jej długość wynosi ok. 57 cm. Ma ponad 250 czujników dotyku. Jest biały, bo to neutralny kolor. Ładuje się przy pomocy smoczka, około 20-30 minut. Kosztuje 25tys. zł. PARO słucha, mówi w foczym języku, woła gdy tęskni oraz mruży oczy. Słucha prostych poleceń. Przyzwyczaja się do swoich opiekunów, np.: ogląda z nimi mecze czy słucha muzyki:).

onlinewrstzaty2020a5a2

Niesamowitym przeżyciem była możliwość rozmowy za pomocą komunikatora - ZOOM z panem Markiem i panią Marzeną. W zajęciach wzięły udział wszystkie 3 klasy KiM:)

onlinewrstzaty2020a5a2a

Warsztaty opisała: Ania T

Canva - to prawdziwy kombajn:) Podczas ostatniej lekcji uczniowie klasy 6 i 7 - wykonali w niej widokówki z wakacji (takich wymarzonych). Widokówki musiały być dwustronne - tzn. także z pozdrowieniami i adresem - który to okazał się być największą trudnością:)) Może od czasu do czasu warto wrócić do pocztówki, którą ręcznie wypisujemy i wrzucamy do skrzynki:) 

Klasa 7b
widokowki2020rfrtgt7b

Klasa 6b
kakapocztowa2020frt6b

Klasa 5

Klasa 7