Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Podczas Biesiady Rodzinnej było wiele wspaniałych atrakcji - jedną z nich była możliwość zabawy z naszymi szkolnymi robotami: Lofi i Photon, a także zapoznaniem się z projektami uczniów klasy 8b, które zostały zaprojektowane w TinkerCadzie, a następnie wydrukowane w 3D na szkolnych drukarkach. W przygotowaniu zajęć wzięli udział uczniowie z klas: 5b, 7b i 8b.

biesiadalofi2022sedrf4

mateuyszgra22022aws34a
wycieczka2022sderfa9

Kolejna gra historyczna w wersji opracowanej i zaprojektowanej w 3D przez ucznia klasy 8b - Mateusza Krawca i wydrukowana na naszej nowej drukarce 3D - Skriware. Tym razem to gra "Latrunculi", podczas której ścierają się ze sobą dwie armie. W naszej wersji rzymska i grecka. Gra jest przenośna, podobnie jak poprzednia zagrać w nią można na przerwie czy w podróży.

mateuyszgra22022aws34

To chyba na razie największy nasz projekt 3D. Gra planszowa rodem ze Starożytnego Rzymu - Tabula Lusoria. W całości wydrukowana w 3D - taka nowoczesna forma. Gra została zaprojektowana przez ucznia 8b - Mateusza Krawca. Już w czerwcu na Biesiadzie Rodzinnej będzie można w nią zagrać, a być może i w kolejne gry historyczne nad którymi Mateusz pracuje.

grarzymska20223w3

Tym razem udany i zrealizowany pomysł na zakładkę do książki - autorstwa Mateusza Kaczorowskiego z klasy 8b - wydrukowany w 3D. Zakładka świetnie się sprawdza - będzie można taką nabyć na Biesiadzie Rodzinnej - seria limitowana:)

zakladkadoskaizki2022

Kolejna gra planszowa, do której uczniowie 8b zaprojektowali elementy wydrukowane w 3D. Praca Mateusza Krawca i Pawła Glombika. Brawo!!! Jest to przy okazji pierwszy wydruk - tak złożony, składający sie z pudełka i wieczka - sklejonego z dwóch elementów.

graplasnzowaniemiecka2022aw

Kolejne wydruki 3d. Tym razem magnesiki przedmiotowe - jeszcze będą pokolorowane i zakładka do książek. Zakładka zostanie lekko zmodyfikowana - a przy okazji pojawił się nowy pomysł, za co dziękujemy pani bibliotekarce. Powstała także nowe wersja pojemniczka na pilota do rzutnika - dostosowana do mniejszych rozmiarów urządzenia.

pojemnikpilot2022e44r

Kolejne wydruki 3D - tym razem są to podstawki do gry planszowej opracowywanej przez uczniów klasy 8b: Zuzię, Anię, Bartka i Mateusza.

wydrukipodstawki2022

Wróciła z serwisu nasza Drukarka 3D - więc kontynuujemy druk naszych projektów. Na pierwszy ogień poszedł stojaczek dla pilota do rzutnika. Można go postawić na biurku, można go także dzięki magnesikom umieścić na tablicy czy przypiąć do obudowy komputera. A całość opatrzona logiem Kim:) Brawo!!!

pilot3dstojaczek

Trwają prace projektowe w programie TinkerCad i powoli się finalizują. Powstały już znaczki dla samorządu uczniowiskiego - na agrafkę, matematyczne magnesiki (będą też do innych przedmiotów) a także pierwszy czołg - w wersji uproszczonej - do gry World of Tanks Battleground. Powstały już także zawieszki do kluczy dla wszystkich pomieszczeń na II piętrze, a projektują się do sal gimnastycznych i wc:)) Projektantami są: Mateusz, Igor, Antek, Filip, Paweł, a także Dominika i Ania.

smiglomateyudz2023246

Skończył nam się filament czerwony - taki testowy, trzeba było założyć nowy - czarny, ale z tym mieliśmy mały problem - bo okazało się, że potrzebny jest adapter. Mogliśmy go kupić, ściągnąć gotowy projekt - lub samemu go zrobić i wydrukować. I zadania tego podjął się niezastąpiony Mateusz z 8b. Zaprojektował i po kilku próbach i poprawkach - adapter został dzisiaj zamontowany. Brawo!!!!

smiglomateyudz202324

Uczniowie klas Kim: 5b, 7b i 8b - mieli za zadanie zaprojektować domki, lub całe osiedle z uwzględnieniem aspektu ekologicznego. Wywiązali się z tego obowiązku fantastycznie. Zapraszam do galerii.

Klasa 5b
ekoosiedle5b2021

Klasa 7b
klasa7bdomeksketchup3d

Klasa 8b
domekklasa8bsketrz2021

Kolejnym zadaniem, przed którym stanęli uczniowie Kim - było wykonanie postaci (ludka, zwierzaka) w 3D z wykorzystaniem programu MagicaVoxel. Powstały wspaniałe prace, które poniżej prezentuję.

Klasa 5b
ludek3dklasa5b2021

Klasa 7b
ludekagata202345

Klasa 8b
ludek3dklasa5b2021a

Uczniowie klas Kimowych poznały prosty i bardzo przyjazny program do tworzenia objektów w 3D - MagicaVoxel. Pierwszym zadaniem uczniów było stworzenie domku. Powstało wiele pięknych i dopieszczonych prac - zapraszamy do obejrzenia ich.

Klasa 5b

klasa5bobrazekdomek

Klasa 7b

klasa5bobrazekdomek2

Klasa 8b

 klasa5bobrazekdomek2aw

Także uczniowie klasy 5b - spróbowali swoich sił w grafice 3D - tworząc w programie TinkerCad bardzo ciekawe objekty, które prezentujemy poniżej.

Prace klasy 5b
prace3d5b20345

Kolejny sukces Mateusza. Tym razem zaprojektował - zgubioną zatyczkę do śmigła drona, a następnie została ona wydrukowana na naszej drukarce 3D. Praca nad zatyczką trwała dosyć długo - ponieważ element ten jest dosyć mały i wymagał dużej precyzji. Jednak po kilku próbach - zatyczka pasuje idealnie. Brawo!!!

smiglomateyudz20232

Swoje maskotki w programie Tinkercad wykonali także uczniowie klasy 7b. Oto ich projekty - kliknij na poniższe zdjęcie:

maskotki7bnarterk

Tym razem za sprawą Dominiki z klasy 8b - udało się wykonać w technice 3D - brelok do kluczy. Na razie do sali nr 20 - ale podobne pojawią się przy wszystkich kluczach na tym piętrze. Kolejne projekty 3D - mamy nadzieję już wkrótce.

zawieszkadominika2021d

Brawo dla Mateusza - który naprawił zamek w sali nr 18. Najpierw zaprojektował zepsuty element w programie Tinkercad, a następnie został on wydrukowany i zamontowany i ... działa:))

mateuszkrawiec2034e4

Klasa 8b szlifuje umiejętności tworzenia modeli 3D w programie TinkerCad. Tym razem wykonali maskotki. Oto ich projekty:)

pracekimzabsony20201

Uczniowie klasy 5b pozazdrościli uczniom klas starszych pracy w 3D i sami zabrali się za projektowanie:) W programie Sketchup - stworzyli ciekawe projekty - głównie architektoniczne:) To ich pierwsza praca w tym programie - więc należą im się brawa!!!

wojciech3dbusss

Wczoraj, uczennice klasy 8b: Ania, Zuzia i Dominika - rozpoczęły prace nad breloczkami do kluczy ze szkolnych klas. Na razie mają kilka prototypów i kilka pomysłów jak je usprawnić. Za tydzień będą kontynuować prace:) Trzymamy za nie kciuki.

drukowaniekluczy2021

A następnie w programie TinkerCad - wykonali własne prace 3d. Jeszcze nie na potrzeby druku, ale po to by zobaczyć jak pracuje się w tym programie. 

Kliknij by zobaczyć prace
bartek3dtinkercad234

27 września o druku i drukarce 3D dowiedziała się co nie co:) klasa 7b. Udało się im przygotować drukarkę do pracy i zrobić próbny wydruk.

klasa7bdrukowanie3d456

Dzisiaj uczniowie klasy 8b - zapoznali się z działaniem drukarki 3D. Samodzielnie przygotowali ją do pracy, a nawet udało im się wykonać próbny wydruk. Zaś w programie Tinkercad zaczęli projektować swoje zawieszki - które na następnych lekcjach wydrukują.

druk3dzaczynamy202345

Wczoraj warsztaty, a dzisiaj próba generalna przed zajęciami:) I udało się - pierwsze wydruki wymagają jeszcze poprawek - ale już wiemy co i jak:)

superkoderzy20234a2

Na naszych zajęciach z druku 3D - jako pierwszy projekt wykonamy "markery" do szkolnych kluczy:)

superkoderzy20234a2a

W poniedziałek, 30 sierpnia, pan Bartek Zbączyniak i pani Barbara Foryś - szkolili się w Krakowie, pod czujnym okiem pana Sebastiana Pontusa, ze ścieżki "3Wymiary Matematyki" w ramach projektu Superkoderzy. 

superkoderzy20234a

Klasa 5

Klasa 7