Klasa Informatyczno - Medialna

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

20 lutego nasza klasa (6b) wybrała się na "Spacer z Korfantym", czyli spacer po mieście wraz ze zwiedzaniem miejsc związanych z Wojciechem Korfantym. Gdy wychodziliśmy ze szkoły dostaliśmy dwie mapki jedną z planem Bytomia sprzed stu lat po niemiecku, a drugą z planem dzisiejszego miasta po polsku. Chodziliśmy od miejsca do miejsca, a przy tym Pan Dyrektor opowiadał nam o nich ciekawe historie. Gdy wróciliśmy do szkoły poszliśmy do sali i oglądaliśmy film "Franek", a potem pan opowiadał nam jak to było podczas plebiscytu na Śląsku. Wszystkim bardzo się spodobała historia o Wojciechu Korfantym.:)

Tekst i zdjęcia: Zuzia Gałęziowska

specerzkorfantym20202

6 lutego - uczniowie naszej klasy -  wybrali się do Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, by zobaczyć wystawę starych komputerów, która została przygotowana przez uczniów tej szkoły.

komputerystar2020

Przy oglądaniu komputerów mogliśmy sie dowiedzieć: kiedy powstały, kto je stworzył i gdzie zostały wyprodukowane. Potem graliśmy na komputerach w stare gry jak "Pacman" czy "Super mario". Gdy wychodziliśmy wszystkim tak się podobało, że chcieli zostać i grać. Wszystkim bardzo się podobało.

Tekst: Zuzia Gałęziowska
Zdjęcia: Dominika Wolska, Zuzia Gałęziowska

komputerystar2020a

We środę i w piatek klasy 5b i 6b przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia podczas klasowych wigilii. Było dzielenie się opłatkiem, życzenia, kolędy i prezenty:) Wesołych Świąt i Dobrego Nowego Roku dla wszystkich uczniów, ich rodziców oraz wychowaczyń. Do Siego Roku!!!

wigiliaklasa5b2019rfr
Galeria klasy 6b
wigilia6b2019tgttta

13 grudnia całą klasą (6b) wybraliśmy się do "Bajki Pana Kleksa" w Fabryce Porcelany w Katowicach. Na początku pojechaliśmy autobusem do Katowic, lecz okazało się że przez przypadek podczas przesiadki wsiedliśmy do złego autobusu i przyjechaliśmy nie dokładnie tam, gdzie chcieliśmy . Czasem tak bywa:) Jednak - zawsze tak zaczynają się świetne przygody. Tak było i tym razem. Bo potem wszystko poszło dobrze, i szczęśliwie dojechaliśmy do celu. W Krainie Bajek było super.

panakleksa2019tgtgt

Najpierw dostaliśmy naklejki z napisem z jakiej grupy jesteśmy. Potem weszliśmy na górę i wysłuchaliśmy opowieści Pana Kleksa, jak to psotniczy Bebok wykradł i ukrył gdzieś trzy przedmioty Pana Profesora. Były to: guzik z czapki szpaka Mateusza, magiczny kałamarz na atrament, który nigdy się nie kończy, oraz szmaragdowa szkatułka. Pan Kleks poprosił nas byśmy odnaleźli te przedmioty. No to ruszamy! Najpierw udało się nam odnaleźć guzik szpaka Mateusza, który był ukryty w innym guziku na ścianie. Jako drugą rzecz znaleźliśmy magiczny kałamarz który był w koszu marynarskim na statku. Następnie odnaleźliśmy szmaragdową szkatułkę, która była ukryta w kosmosie. Po odnalezieniu przedmiotów mieliśmy pół godziny dla siebie, podczas której bawiliśmy się, graliśmy i korzystaliśmy z kawiarenki. Po upływie trzydziestu minut zebraliśmy się na warsztatach plastycznych, na których robiliśmy kartki świąteczne. Następnie po zbiórce opuściliśmy to piękne miejsce. Na koniec każdy dostał naklejki z piegami do przyklejenia . Ja też:) Było fajnie, zabawnie i przepięknie.

panakleksa2019tgtgt2

Autor tekstu:
Bartosz Hok

Quizlet to świetny program do tworzenia fiszek, które pozwolą Ci uczyć się każdego materiału. Szczególnie przydać się może podczas utrwalania i nauki jezyków. I właśnie -  do tego celu uczniowie klasy 6b, stworzyli fiszki  - utrwalające słówka z języka nagielskiego z różnych dziedzin życia. Brawo!!!

quizlet2019rftree
Poniżej link do programu
quizletlink2019rfr

Miało być 10 minut - a była cała lekcja:)) Świetnie bawiliśmy się przy testach opracowanych przez uczniów w aplikacji Kahoot! Polecamy!!! A za tydzień powtórka:)

kahoot2019tgt

We środę - klasa 6, na chwilę oderwała się od programowania i ... Więła udział w ankiecie dotyczącej nowinek technologicznych. Po oddaniu 25 głosów - najciekawszym urządzeniem XX wieku okazała się - deszczownica:), na miejscu II uplasowała się śledząca ruchy kamerka, a miejsce III przypadło - zwijanemu telewizorowi.

Uczniowie zapoznali się także z jednym za najlepszych aplikacji do tworzenia testów - Kahoot! i tworzyli własne, na których testowanie czas przyjdzie już za tydzień.

kohoot2019rfr

W piątek 11 października, odbył się w naszej szkole apel z okazji Dnia Nauczyciela. W znacznej mierze, przygotowaliśmy go my - czyli klasa VIb.  Na apelu przedstawiliśmy kilka scenek o tym, jak wygląda codzienna praca nauczyciela, oczywiście z lekkim humorem:) Przygotowując się do występu (przez prawie dwa tygodnie) zrozumieliśmy jak trudna jest to praca i że rzeczywiście nauczyciele nie mają z nami łatwo.

sp4bytomdzienauczyciel2019

Bardzo się cieszyliśmy, że podczas występu wszystko poszło zgodnie z planem i apel był w stu procentach udany(przynajmniej mamy taką nadzieję) i chcielibyśmy by tak było podczas naszych następnych występów.

sp4bytomdzienauczyciel2019a

autor tekstu:
Antek Patschek

W piątek 11 października w klasie 6b obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Zorganizowałyśmy dla naszych kolegów podchody. Powstały dwie grupy, a ich zadaniem było znalezienie na terenie szkoły ukrytych wiadomości. Poszło szybko i sprawnie :-)

dziwenchlopaka6b2019rfr2

Każdy z naszych chłopaków został pasowany na "Mężczyznę" i otrzymał drobny upominek. Czas szybko nam upłynął, a panowie z uśmiechami na buziach zakończyli lekcje. Mam nadzieję, że będą miło wspominać ten dzień.

Autor tekstu:
Dominika Kuś
dziwenchlopaka6b2019rfr

W poniedziałek uczniowie klasy 5b w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania - zapoznali się z programem "Blockly". W środę, mimo słabych łączy:) klasa 6b starała się pomóc robotowi - Karelowi na farmie przy uprawie roślin i w warsztacie. W zamian robot uczył młodych programistów kodowania.

karelrobot2019edrffr

Nasze działania - zostały dostrzeżone i podobnie jak w ubiegłych latach - otrzymaliśmy specjalny certyfikat:)

certyfikat2019rfrf

Ten tydzień zaczął się od problemów i na nich się zakończył. Chcieliśmy popracować w programie do tworzenia prezentacji - Prezi. Zajęcia przygotowały Zosia i Marta. Okazało się najpierw, że program nie obsługuje przeglądarki Firefox. Następnie nie wszystko chciało działać i na Chromie:( a na koniec okazało się, że mamy zbyt wolny internet - by wszyscy mogli pracować na tym programie on-line, a wersja desktopowa jest płatna. Dlatego krótka prezentacja dziewczyn musiała nam wystarczyć.

preziizosiaimarta2019

Niemiła niespodzianka czekała na nas także w piątek. Mimo naszych najszczerszych chęci - roboty Kryptony - nie chciały się połączyć z programem sterującym. Gdy już jakimś cudem udało nam się to zrobić - roboty działały tylko przez chwilę, po czym znowu się rozłączały. Niestety nie mamy pomysłu co zrobić. Musimy zasięgnąć informacji u producenta. Będziemy szukać rozwiązań, bo przynajmniej składanie Kryptonów było bardzo satysfakcjonujące.

preziizosiaimarta2019a

W niedzielę - obchodzić będziemy jedno z ciekawszych świąt - Międzynarodowy Dzień Kropki - International Dot Day - Święto Kreatywności.

dzinkropki2019rfrrrt

Z tej okazji klasa 6b puściła wodze wyobraźni i stworzyła w programie bomomo - szalone obrazy:) ale w końcu to święto kreatywności:)

dzienkropkiprace6b2019

W poniedziałek, 9 września wraz z klasą 5b pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Gdy dojechaliśmy do stolicy - najpierw zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. W tym niecodziennym muzeum było dużo eksponatów i urządzeń na różne tematy. Był też kącik "majsterkowanie", gdzie można było zbudować np. tor dla kulki, latający pojazd czy most. Było superowo.

kimwarszawa2019d
kimwarszawa2019d2

Gdy z żalem opuściliśmy Centrum poszliśmy razem z panią przewodnik zwiedzać Stare Miasto. Zobaczyliśmy: Barbakan, Zamek Królewski, Rynek oraz Pomnik Małego Powstańca. Po drodze widzieliśmy piękną panoramę Warszawy i najbardziej charakterystyczne dla niej miejsca. 

kimwarszawa2019d2a

Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i z uśmiechem :)
 
Autor tekstu:
Zuzanna Gałęziowska

Po wakacjach wracamy do nauki i ... zabawy. Klasa 6b zaczęła ją z Pivotem, świetnym, prostym programem do tworzenia animacji poklatkowych. W tym półroczu - zostanie dla klas 5 i 6 zorganizowany konkurs w tym programie - toteż warto poćwiczyć:)

pivot2019zajecia

Jako że przed wakacjami nie mogliśmy odebrać nagrody za I miejsce w Ogólnopolskim konkursie "Młodzi #SuperKoderzy w akcji" zorganizowanym w ramach projektu Superkoderzy - zrobiliśmy to na lekcji w środę:)

klasa6bnagroda2019frfr

Gazetka Kopernikus