Klasa Informatyczno - Medialna

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Dnia 28 stycznia -  klasy 4a, 4b i 4d pojechały do Katowic Panewnik do Bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, aby obejrzeć tam zgromadzone przez ojców franciszkanów różne szopki np. afrykańską, śląską, włoską oraz wiele innych.

paewnikistajenka2019rfrf

Najbardziej zadziwiająca jednak była wielka stajenka wewnątrz Bazyliki i żywa szopka, w której otoczeniu znajdowały się: alpaki, świnki i różne rodzaje ptaków. Po obejrzeniu stajenek - mogliśmy się pobawić na śniegu - zabawa była super. Pod koniec wycieczki poszliśmy do Klasztoru Sióstr Służebniczek NMP, gdzie także obejrzeliśmy stajenkę, która wykonana była cała z lalek, zaś siostry poczęstowały nas pączkami i mogliśmy napić się herbaty. Myślę że wycieczka była jedną z lepszych w jakich uczestniczyłem!

autor tekstu:
Filip Skop

paewnikistajenka2019rfrf2

Wizyta uczniów 4b w redakcji Życia Bytomskiego została zauważona przez samą gazetę. Bardzo się cieszymy. Chcemy też sprostować informację podaną w artykule - redaktorami szkolnej gazetki opiekuję się pani Żaneta Babicz:)

wizyta2019zuyciebytomskie

Bardzo miło nam poinformować, że w tym tygodniu ukazał się 3 numer naszej szkolnej gazetki "Kopernikus", którą redagują uczniowie klasy 4b - pod kierunkiem pani Żanety Kiedos. Gratulujemy wytrwałości i zapraszamy do lektury:)

gazetkaszkolna3numerpoiiee

Bardzo miło mi poinformować, że uczennica klasy 4b - Natalka Błachowiak wzięła w sobotę w II Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Sulmierzycach. Występując w kategorii solistów w wieku 10-12 lat tańca współczesnego, modern, jazz otrzymała wyróżnienie III stopnia. Gratulujemy wspaniałego występu:)))

natalkasukces2019e

W czwartek - klasa 4b wraz z panią Michaliną odwiedziła uczniów Edterka. Jako że to czas kolędowania - wspólnie zaśpiewaliśmy małemu Jezuskowi. Tym razem jednak nie śpiewaliśmy kolęd - tylko pastorałki i piosenki świąteczne. Było super. Bardzo dziękujemy za te odwiedziny.

epibumbum2019rfr2345

Ostatnio zapomnieliśmy się pochwalić wspaniałymi PixelArtami jakie dla nas wykonali: Kuba i Michał:)

scratchkuba2018yhy2
scratchkuba2018yhy

Ostatni uczniowie klasy 4b - ukończyli mini kurs podłączania elementów zestawu komputerowego. Poszło im świetnie:)

scratchkuba2018yhy2aa23
scratchkuba2018yhy2aa
scratchkuba2018yhy2a

6 grudnia z okazji Dnia Świętego Mikołaja pojechaliśmy (klasa 4b) z naszą panią wychowawczynią - Barbarą Foryś do Katowic, a dokładniej to do takiej specjalnej "Bawilandii tylko z klockami Lego". Byliśmy tam prawie 2 godziny. Były tam zestawy najróżniejszych klocków Lego np.: "Lego City", "Lego Duplo", czy "Lego Technics".

legobawilandia123a

Była też tam 2 metrowa piaskownica, w której zamiast piasku - było pełno klocków. Ogólnie to praktycznie wszystko było tam z klocków! Wzięliśmy też udział w konkursie - na budowę świątecznej rzeczy. W nagrodę za udział - dostaliśmy maski i cukierki. Wróciliśmy zmęczeni i szczęśliwi!

Autor tekstu:
Filip Skop

legobawilandia123a2

W poniedziałek, 26 listopada, klasa 4b pojechała na wycieczkę do kina. Ale nie takiego zwykłego kina, tylko do kina 3D.  Wizyta w kinie wywarła na nich  wielkie wrażenie. Uczniowie obejrzeli film ''Pandy" Imax. Najpierw jednak uczestniczyli w zajęciach na temat pand na których się wiele nauczyli, np.: że 99% pożywienia pand to bambus, chociaż z natury to mięsożercy. Przed wejściem do sali kinowej uczniowie dostali okulary 3d które mogli sobie zatrzymać!!! Film był świetny i wprowadzał nie tylko w świat pand, ale także pokazywał, jak ludzie starają się o to, żeby pandy nie wyginęły. Kilka dni później klasa IVb otrzymała dyplomy "Przyjaciół Pandy WIELKIEJ. Uczniowie mają nadzieję, że nigdy nie zapomną tego czego się nauczyli.

Autor tekstu:
Igor Obrębski

mikolajciasto2018tgt234a2aaa

Od 3 do 9 grudnia 2018r. odbywa się "Godzina Kodowania" - Hour of Code. Nasza szkoła od wielu lat bierze co roku udział w tej akcji, której celem jest - promowanie i przybliżenie - uczniom na całym świecie - kodowania w zabawowej i przyjaznej formie.

godzinakodowania2018tgtttg

Także w tym roku obie klasy Kimowskie wezmą w "Godzinie kodowania" udział. Klasa IVb - w środę starała się pomóc wybranej postaci z Minecrafta budować przeróżne rzeczy pod wodą. 11 specjalnie przygotowanych zadań - udało się wykonać wszystkim uczniom. Brawo!!! Każdy uczeń w nagrodę otrzymał specjalny - certyfikat.

godzinakodowania2018tgtttg2

Zanim przystąpiliśmy do lekcji - Tymek - wykonał superowy PixelArt (chyba przypominający mrówkę:)).

tymekpixelart290178tgtg

Dzisiaj uczyliśmy się pracować w edytorze tekstowym "Word", a konkretnie wykonaliśmy "domki" - wykorzystując do tego celu autokształty. Co prawda "Word" nie do końca sprawdza się jako program graficzny - ale nasze domki wyglądają całkiem fajnie i na pierwszy rzut oka trudno od razu dostrzec, że to nie "Paint":)

domki2018yhyerer

Gdy na drugiej lekcji większość uczniów pospieszyła na konkurs matematyczny - pozostali spróbowali swoich sił w programie Google Sketchup i postarali się wykonać domki - jednak tym razem w technice 3D. I wyszło im to świetnie:)

googlesketchupdomki4bfr4

W ostatnich dniach można było zapoznać się z nowym numerem gazetki szkolnej "Kopernikus", której redaktorami są uczniowie klasy 4b. Gazetka powstaje pod kierunkiem pani Żanety Babicz. Za skład gazetki odpowiedzialna była uczennica Natalia Błachowiak. Zapraszamy do lektury:)

gazetkja2018kopernik2

Dnia 9 listopada – w piątek, uczniowie naszej klasy (4b) spotkali się z rekonstruktorem Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa, panem Krzysztofem Brzeziną, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Słuchaliśmy opowieści o przebiegu II Wojny światowej, żołnierskim  życiu oraz o ratowaniu miejsc, obiektów związanych z walkami prowadzonymi w obronie Ojczyzny. Dowiedzieliśmy się o podstawowym umundurowaniu, o broni ręcznej, bagnetach a także granatach. Była to wspaniała lekcja historii i niepowtarzalna możliwość jej "dotknięcia".

Autor tekstu:
Bartek Dębicki

rekonstruktor2018yhyff

Podczas środowych zajęć - bezbłędnie (co staje się normą) wszystkie elementy zestawu komputerowego - połączyły Lena i Natalia

lenakomp2018a
lenakomp2018a2

Piękny PixelArt przygotowała za to - Zuzia.

lenakomp2018a22

Poza nauką i doskonalniem umiejętności korzystania z poczty e-mailowej (uczyliśmy się wysyłać załączniki), założyliśmy konto na Scratchu i poznaliśmy podstawowe możliwości tego języka programownia - było super:) Może już na następnej lekcji zrobimy pierwszą własną grę:)

scratcxhonline4bpocz2018

Podczas dzisiejszych zajęć swój PixelArt wykonała Marta, zamieszczamy także PixelArta z ubiegłego tygodnia, którego autorką jest Elwira. Brawo dziewczyny:)

marta2018tvtfvtf
marta2018tvtfvtf2

Świetnie poradziliły sobie także dziewczyny, które miały za zadanie połączyć elementy zestawu komputerowego ze sobą.

marta2018tvtfvtf23
marta2018tvtfvtf234

Następnie przez ponad godzinę zakładaliśmy konta e-mail, oraz uczyliśmy się z tej poczty korzystać.

marta2018tvtfvtf2345

18 października - Edterek i trójka dzieci z klasy KIM: Zosia, Zuzia i Marta wybrała się na wycieczkę do Zabrza na Bajtel Grubę taką mini kopalnię - znajdującą się przy "Sztolni Luiza". Mogliśmy popracować w kopalni i zobaczyć, jak trudna jest praca górnika. Górnik musi przez cały dzień wydobywać węgiel i wsypywać go do wagoników. Jest to ciężka praca, ale górnik robi, to żeby nam było ciepło w domu. To, co tam robiliśmy, to była tylko malutka część tego co robi na co dzień górnik. Ten wspólny wyjazd to była super zabawa, ale i fajna nauka:).

bajtelgruba2018tgtgt

Bardzo się cieszymy, że po wielu latach wznowiona została gazetka szkolna. Stało się to dzięki pani Żanecie Babicz, oraz zespołowi redakcyjnemu złożonemu z uczniów klasy 4b: Leny, Natalii, Kasi, Bartka, Zosi, Michaliny, Marty, Tymka, Pawła, Zuzi i Igora. Gratulujemy inicjatywy i już czekamy z niecierpliwością na kolejny numer:) A wszystkich tych, którzy nie zdążyli przeczytać - odsyłamy do pani Żanety, na pewno jeszcze jakiś egzemplarz się ostał:)

gzetkakoperniku2018rfrf

W środę, 10 października grupa uczniów z klasy IV,  wybrała się na wycieczkę do profesjonalnego laboratorium chemicznego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o glicerynie i dowiedzieliśmy się jak powstaje mydło! Było dla nas nie lada niespodzianką, że sami mogliśmy je zrobić, a później zabrać do domów. To była super kreatywna zabawa, bo każdy mógł sam zdecydować jaki kolor, zapach i kształt mydełka wykona.Pani Julia opowiadała nam również o innych surowcach kosmetycznych i robiliśmy różne eksperymenty np. wulkan przy użyciu sody i octu. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem. Wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Tekst:
Lena Bernatowicz

ogordgotaniczy2018yhyfjsussd

W dniu 10.10.2018r. wybraliśmy się  do Opery Śląskiej na przedstawienie pod tytułem „Teatralne ABC”, przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Poznaliśmy historię pewnego chłopca, który nie potrafił zachować się w teatrze, był niekulturalny, przeszkadzał widzom i aktorom. Za takie zachowanie trafia za kulisy teatru, przenosząc się w czasie. Powoli poznaje pracę aktorów, reżysera i innych pracowników zaangażowanych w tworzenie spektakli. Dopiero, kiedy zaczyna doceniać ich pracę może wrócić do swoich czasów. Historia ta przekazuje nam ważną naukę, że w teatrze należy zachowywać się cicho, niezależnie od tego, czy sztuka nam się podoba czy nie i że zawsze należy szanować pracę innych ludzi.  Podczas przedstawienia pojawiły się różne rodzaje lalek, kostiumów, efektów świetlnych i dźwiękowych. Po spektaklu mogliśmy spotkać się z aktorami.

Wszystkim podobało się przedstawienie. Mam nadzieję, że naukę z niego płynącą wszyscy zapamiętali i będą stosować podczas oglądania następnych sztuk teatralnych.

Tekst:
Zosia Kozicka

ogordgotaniczy2018yhyfjsussd2 

Troszkę nietypowa była informatyka w tym tygodniu. Na lekcji zameldowała się bowiem tylko 5 uczniów. Pozostała część klasy albo startowała w zawodach, albo pojechała na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego lub oglądała przedstawienie w Operze Śląskiej. Nie zniechęciło nas to jednak:) Najpierw Mateusz stworzył PixelArta - przedstawiającego - domek, który za chwilę miał budować w programie Angeldust.

pixelart2018yhyhyhyt33

Następnie cała piątka - zdała test z umiejętności łączenia z jednostką centralną elementów zestawu komputerowego na 6:)

pixelart2018yhyhyhyt332

Na tym jednak nie poprzestała. Zabrała się bowiem do tworzenia budowli 3D w grze Angeldust, która swoją mechaniką i koncepcją przypomina kultowego Minecrafta. Powstały bardzo różne i ciekawe budynki:) Brawo!!!

pixelart2018yhyhyhyt3325

Na drugą część zajęć dotarło kilku uczniów i wspólnie zajęli się kodowaniem. A konkretnie nauką używania "pętli". Podobnie jak tydzień temu - nauka ta odbywała się za pomocą strony Code.org.

pixelart2018yhyhyhyt3325a

Z okazji "Dnia Chłopaka" w klasie 4b dziewczyny przygotowały dla chłopców super atrakcje - stanowiska. Było ich 8, a na każdym dziewczyna. Na każdym z nich chłopcy dostawali cukierka, tak "na dzień dobry". Mogli też ich "zarobić więcej" - wtedy gdy z powodzeniem udało im się wykonać zadanie:) A oto poszczególne punkty:

1.U Hani - Rzut piłką do celu
2.U Agaty i Leny - Fanty
3. U Natalia - Trafianie do celu z zamkniętymi oczami
4. U Elwiry - "Bomba"
5. U Michaliny- "Jaka to melodia?"
6. U Marty i Zosi - Zadania w babeczkach
7. U Kasi i Natalii - Rysowanie z zamkniętymi oczami
8. U Zuzi - Kim ja jestem

dzienchlopaka20184basa2

Myślę, że chłopakom zadania przypadły do gustu:) Na koniec zamówiliśmy pyszną pizzę:) Było super:))))

Tekst:
Hanna Widera

dzienchlopaka20184basa

Gdy reprezentacja naszej szkoły przyjechała na zawody lekkoatletyczne w Vsetinie, nasi gospodarze postanowili pochwalić się miejscowymi atrakcjami. Zaprosili nas do Ogrodu Zoologicznego. Kiedy wysiedliśmy z busa wszyscy rzucili się na bramę wejściową. Wtedy każdy z nas wybrał któremu zwierzęciu chciałby pomóc. Zoo było podzielone na 5 kontynentów: Azję, Australię, Europę, Amerykę Południową i Północną. W ZOO mogliśmy zobaczyć takie zwierzęta jak: słonie, żyrafy, lwy, tygrysy, hieny i oczywiście różne ptaki. I tak największe zainteresowanie budziły surykatki. Zwiedzane ZOO miało piękne widoki i zwierzęta. Na pewno te wycieczka zapadnie nam w głowach na bardzo długo.

zoovsetin2018rfr

Zdjęcia i tekst:
Natalia Błachowiak

W sobotę 6 października uczniowie KIM 4B wraz z wychowawczynią panią Barbarą Foryś i rodzicami pojechali na piknik rodzinny do stanicy harcerskiej Hufca Bytom w Kokotku. Spędziliśmy tam miło czas i chyba byliśmy wyjątkowo grzeczni, skoro "zasłużyliśmy" na taką piękną jesienną pogodę. Zjedliśmy przywiezione smakołyki, a przede wszystkim mieliśmy dużo czasu na wspólną zabawę. Integrowaliśmy się nie tylko my, ale także nasi rodzice podczas gry w piłkę i badmintona. My za to biegaliśmy po lesie, budowaliśmy z gałęzi szałasy i graliśmy wspólnie w różne gry. W czasie zabawy przybiegaliśmy do stołu po zapasy jedzenia. Na koniec pikniku było ognisko z kiełbaskami i oczywiście najsmaczniejszymi na świecie pieczonymi piankami.

kokotekintegracj2018tgttt

Myślę, że wszystkim bardzo się podobało. Dziękujemy mamie Zosi za zorganizowanie takiej fajnej soboty. Czekamy na kolejny taki piknik :)

kokotekintegracj2018tgttt2

Tekst i zdjęcia: Zuzia Zych

Jeszcze przed dzisiejszymi zajęciami - Pixel Art wykonała - Natalia, która jest wielbicielką kotków:)

codeorg2018yhyhyhyhy

Także przed zajęciami - trzy dzielne dziewczyny: Kasia, Elwira i Hania - bez błędnie podłączyły wszystkie elementy zestawu komputerowego ze sobą:) Brawo!!!

codeorg2018yhyhyhyhy2

Następnie troszkę porozmawialiśmy o systemach operacyjnych. Mogliśmy zobaczyć jak działał i jak się pracowało z systemami: DOS i Windows 3.1

codeorg2018yhyhyhyhy23

W drugiej części lekcji rozpoczęliśmy pracę z kodowaniem za pomoca strony CODE.org. Pomagaliśmy Angry Birds'om w ich walce ze świnkami, a następnie w trybie artysty - kończyliśmy rysunki.

codeorg2018yhyhyhyhy234

Sympatyczny PixelArt - wykonała dla Nas - Natalia:) Super!!! My też kochamy Kim:)

natalipixelart2018kim2a

Po raz drugi zajrzeliśmy naszym komputerom "pod maskę" - po pierwsze dlatego by sobie przypomnieć jak wyglądają i jak się nazywają elementy zestawu komputerowego, po drugie dlatego, że wielu z nas nie było na poprzedniej lekcji, gdyż wyjechaliśmy do Vsetina na zawody. 

natalipixelart2018kim2a2

Dowiedzieliśmy się także jak podłączyć poszczególne elementy zestawu komputerowego ze sobą:) Jak się okazało nie było to zbyt trudne:)

natalipixelart2018kim2a23

Na koniec pożegnaliśmy się z sympatycznym żółwiem, który jak się okazało był także artystą - malarzem:)

natalipixelart2018kim2a234

Dzisiejszego pięknego PixelArta - podczas zajęć z informatyki - wykonała Lena:) Super!!!

lenapixelart2018tgtad

Następnie pan Bartek przyniósł do klasy kilka jednostek centralnych:) i ... mogliśmy zajrzeć do ich środka, by dowiedzieć się z jakich podstawowych elementów składa się komputer. Okazało się, że w środku nie jest to wszystko jakoś bardzo skomplikowane i już teraz będziemy wiedzieć jak wygląda dysk twardy, a jak płyta główna:)

 lenapixelart2018tgtad2

W części zajęć poświęconej programowaniu - uczniowie Kim'u sterowali żółwiem "Jasiem", który tym razem nie tylko pokonywał labirynty, ale jeszcze zbierał drogocenne diamenty, czasem zdarzało mu się też je upuszczać:) Taki to robot:)

lenapixelart2018tgtad23

Podczas dzisiejszych zajęć - Hania - zrobiła pierwszego klasowego PixelArta:) Brawo:))

kropka2018tgtykim

Nie mogliśmy nie uczestniczyć w Święcie Kreatywności - jakim jest Dzień Kropki (Dot Day), jednak ze względu, że przypada on w sobotę - postaraliśmy się swoje kreatywne prace z wykorzystaniem kropki wykonać dzisiaj:) Prace wykonaliśmy w programie ArtRage.

kropka2018tgtykim2

Zapraszamy do obejrzenia prac powstałych z okazji Dnia Kropki, a wykonanych przez uczniów 4b.

kropka19day4b

Za swoją pracę klasa otrzymała specjalny - Certyfikat:)

certfikat4b2018 

Podczas zajęć z programowania - uczniowie 4b poznali sympatycznego żółwika "Janka", który bardzo lubi pokonywać labirynty. Należało mu tylko troszkę pomóc. Z tego zadania czwartoklasiści wywiązali się perfekcyjnie.

zolwik2018ujuhasygads

Już dzisiaj, 5 września swoje pierwsze zajęcia z informatyki rozpoczęła klasa 4b (Informatyczno Medialna). Młodzi adepci informatyki dowiedzieli się jakie wyzwania stoją przed nimi w nowym roku szkolnym. Nauczyli się także jak bezpiecznie korzystać z komputera w szkolnej pracowni. Poznali elementy zestawu komputerowego i ... opanowali korzystanie z Kimowej strony internetowej www.kim.bytom.pl :) Przed nimi wiele godzin fascynującej przygody z komputerami:)

kim22018rfrt

Studio scratch 4b