Klasa Informatyczno - Medialna

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

W poniedziałek - klasa 5b wzięła udział w akcji "Godzina Kodowania", który odbywał się od 3 do 9 grudnia na całym świecie. Klasa Kim - tym razem uczyła się programowania - wykorzystując CodeCombat - aplikację internetową pozwalającą w przyjemny sposób zaznajomić się z podstawowymi zasadami programowania w tym w języku - Python.

kodowenigodzin2018tgtghy

Tego dnia uczniowie Kim'u otrzymali miły prezent od Superkoderów - fantastyczne koszulki, breloczki, długopisy i notesiki, a także - za udział w "Tygodniu kodowania" ("Code Week") - grę Cody Roby. Dziękujemy.

kodowenigodzin2018tgtghy2

Zaś nasza piątka programistów: Igor, Dominika, Fili, Antek i Michał - za swój program/grę w konkursie Superkoderów - otrzymała grę "Scottie Go!". Brawo!!!

kodowenigodzin2018tgtghy2a

W piątek - klasa 5b (Kim) pojechała do TV Silesia na warsztaty. W redakcji telewizji przywitał nas pan Wojciech Żegolewski (znany dziennikarz, reporter i radiowiec).

tvssilesi2018yhys

Dzięki panu Wojtkowi poznaliśmy pracę w telewizji od kuchni. Dowiedzieliśmy się jak powstają programy telewizyjne, na czym polega praca operatorów kamer i dźwięku, a także oświetleniowców i makijażystów.

tvssilesi2018yhys2

Obejrzeliśmy też dwa studia telewizyjne: takie mniejsze, gdzie nagrywane są programy z ciekawymi postaciami i "Cafe Silesia"  - lifestylowa propozycja Telewizji TVS dla cały rodzin, oraz studio duże  - gdzie prowadzone są programy publicystyczne oraz zapowiadana prognoza pogoda.

tvssilesi2018yhys23

Na koniec każdy kto chciał - mógł spróbować, chociaż przez chwilę, zostać prezenterem pogody. Okazało się to niełatwym wyzwaniem - jednak mimo to - wszyscy sobie świetnie poradzili:)

tvssilesi2018yhys23a

Klasa 5 - nie przestaje oczywiście kodować. Ciągle tworzymy nowe programy, ulepszamy te stworzone wcześniej. Oczywiście w Scratchu:) Przez ostatnich kilka lekcji staralismy się dopracować zadanie programistyczne nazwane "Spadające piłeczki". Jeżeli chcecie zagrać w nasze gry - zapraszamy!!! Oczywiście możecie nas lajkować i komentować:)

spadajacepileczkiprojekty2018tgtgt

Także na lekcjach klasy 5b - powstają ciekawe PixelArty. Poniżej prezentujemy tą wykonaną przez Kingę. Brawo!!!

kingapixelart2018tgt

Uczniowie Kim'u na ostatniej lekcji sporo czasu poświęcili na naukę programu do tworzenia prostych prezentacji - "Photo Story". Chociaż sam programik nie jest najnowszy - świetnie sobie nadal radzi, a jego możliwości i prosta obsługa nadal zasługują na uwagę. I wielu przypadkach spokojnie mogą zastąpić te wykonane w PowerPoincie. Poniżej przedstawiamy jedną z prezentacji wykonaną przez - Antosię:)

Zapraszamy do zabawy z "matematycznym labiryntem" autorstwa Dominiki:)

 

W piątek 5 pażdziernika na godzinie wychowawczej odbył się w naszej klasie "Dzień chłopaka". Na przerwie przed lekcją przygotowałyśmy salę oraz zadania jakie koledzy musieli przejść, aby zdobyć swój upominek. A uwierzcie zadania nie należały do łatwych, co najważniejsze były bardzo śmieszne. Kiedy zabrzmiał dzwonek na lekcje chłopcy pozostali przed klasą, a my wpuszczałyśmy ich dwójkami.Gdy zaczęli wchodzić nie mieli świadomości co ich czeka.
dzienchlopak2018kim23
W klasie było przygotowane 5 stanowisk. Za każde zaliczone zadanie dostawało się naklejkę, aby dostać upominek trzeba było zaliczyć wszystkie. Cała zabawa zaczynała się od pomalowania sobie ust samemu. Podczas tego zadania okazało się, że to nie jest takie proste, a niektórzy podeszli do tego zadania zbyt energicznie. Kiedy już wszyscy mieli pomalowane twarze, a przy okazji usta mogli przejść do zadania drugiego. Tak wymalowani musieli założyć buty na wysokim obcasie i z książką na głowie przejść parę kroków. Nie martwcie się żadna książka i para butów nie ucierpiała w tym zadaniu. Nasi bohaterowie na szczęście też. Po tym ekstremalnym zadaniu przyszło kolejne, tzn. pomalowanie paznokci. Tutaj nieodzowna była pomoc dziewczyn. No cóż, pomalowanie sobie ust przeszło naszych kolegów, a co dopiero mówić o paznokciach. Dzięki pomocy lakier był tylko na paznokciach. Uff............ Kolejnym zadaniem było zaplatanie warkocza, muszę powiedzieć, że niektórym poszło bardzo dobrze. Na szczęście koleżanki, które użyczyły swoich włosów nie musiały obcinać się na łyso:)
dzienchlopak2018kim23q
W piątym zadaniu chłopcy musieli zawiązać sobie samemu krawat. Tutaj natomiast bez nieocenionej pomocy naszej pani wychowawczyni nie obyło się. Zadanie to kończyło zmagania naszych kolegów. Sądząc po ich minach byli z siebie bardzo zadowoleni i dumni. A nagrodą za ten wysiłek były torby z napisem "KIM" oraz słodkości. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego.
dzienchlopak2018kim23q2
Tekst:
Dominika Wolska

Podczas zajęć z panią Dominiką uczniowie klasy 5b - tworzyli niesamowite makiety. Harry Potter, Wioska Smerfów, Tytanic i wiele innych pomysłów pojawiło się w kartonikowym świecie. Jak widzicie jesteśmy sprawni nie tylko fizycznie, świetnie radzimy sobie z programowaniem - ale jesteśmy też kreatywni:)

pinup2018bytom234232a233

Przed dzisiejszymi zajęciami - pięknego PixelArta wykonała dla nas Tosia.

tosiakim2016y6545

Następnie doskonaliliśmy umiejętność wykonywania zrzutów ekranu oraz umiejętność korzystania z map google. Mogliśmy także przetestować swoje programy matematyczne, które robiliśmy przez ostatnie dwie lekcje. Teraz bierzemy się za matematyczne labirynty. Tymczasem zapraszamy do naszego "Studia", gdzie możecie obejrzeć nasze prace.

By zobaczyć prace w "Studio" - kliknij poniżej
zadaniemichal2018uhydss

Już za niedługo wybory do Samorządu Uczniowskiego. Miło nam poinformować, że jedną z kandydatek - jest uczennica klasy 5b - Zuzia:) Trzymamy za nią kciuki i oczywiście - głosujemy!!!!

wyborypiatek2018tgt

Dzisiaj, 17 września, klasa 5b podczas zajęć z informatyki obchodziła Święto Kropki (Dot Day - przypadający na 15 września). Święto to - to dzień kreatywności więc - najpierw Dominika stworzyła kreatyny PixelArt:)

dzienkropkiedretye5te3

Następnie uczniowie klasy Kim siedli do komputerów i za pomocą programu ArtRage - stworzyli - tak jak Vashti - własne pomysły z "kropką":)

kropkja20178hyhsdfsd

A oto co stworzyli:) Zapraszamy do obejrzenia galerii.

kropkja20178hyhsdfsd2

Otrzymali za swoją pracę specjalny Certyfikat. Gratulujemy!!!

kropkja20178hyhsdfsd2aw

Pierwsze zajęć w nowym roku szkolnym 2018/2019, dla klasy 5b były bardzo aktywne:) Na początku zajęć powstał piękny PixelArt w wykonaniu Meli.

pixelart2018melaaa

Następnie wszyscy obejrzeli "kartki z wakacji - zadania" jakie uczniowie Kim-u nadesłali do pana Bartka, oraz kilka "prezentacji wakacyjnych". Igor zaprezentował sposób tworzenia filmików w Windowsie 10 (ze względu na ograniczenia sprzętowe, zajęcia powtórzy za tydzień:)),

pixelart2018melaaa2

a wszyscy spróbowali uatrakcyjnić swoje zdjęcia wstawiając je do ramek tematycznych i animując je w "Scratchu".

pixelart2018melaaa23

Studio scratch 4b