Klasa Informatyczno - Medialna

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

7 lutego część klasy 5B pojechała do TEB Edukacja Gliwice, by dowiedzieć się czegoś o e-sporcie - tej niesamowicie szybko rozwijającej się formy rywalizacji pomiędzy graczami komputerowymi. Dlaczego tam? , Właśnie w tej szkole w tym roku po raz pierwszy otwarto klasę technik informatyk i E-sport działającą pod opieką firmy MSI Gaming.

esportwyczieczka2019rfr

O zajęciach i e-sporcie opowiadał nam nauczyciel- pan Mateusz, który prowadzi w tej klasie zajęcia z tego przedmiotu (4 godziny w tygodniu). Zapamiętałam, że klasy są niewielkie dziesięcio lub jedenastoosobowe. Uczniowie tych klas mają lekcje informatyki oraz zajęcia z e-sportu. Podczas zajęć z e-sportu uczą się grać i współdziałać zazwyczaj w: Counter-Strike lub League of Legends. Zazwyczaj uczniowie tworzą dwie drużyny. Każda z nich gra przeciwko drużynie przeciwnej. Uczą się tam także jak organizować zawody e-sportowe, oraz jak się profesjonalnie do nich przygotowywać. Dowiedzieliśmy się też, że e-sport to właściwie już nowy, współczesny zawód.

esportwyczieczka2019rfr2

Wreszcie mogliśmy zasiąść wygodnie zasiadł w wysokim fotelu i samemu spróbować jak to jest być zawodnikiem e-sportowej drużyny. Zagraliśmy w League of Legends - jedni drużynowo inni w samouczka. Podobało nam się:) Także dziewczynom:) Nie mogliśmy się oprzeć pokusie i pochwaliliśmy się też naszymi grami, które sami projektujemy:)

esportwyczieczka2019rfr22a

Niestety trzeba było wracać, Jednak to nie był koniec przygód. Gdy wracaliśmy autobusem odkryliśmy grę na komórkę - Quiz'em All!. Okazała się być świetną zabawą, a do tego uczącą:). Polecamy. Spotkanie w Technikum bardzo nam się spodobało, może komuś z nas pomoże w przyszłości wybrać zawód.

esportwyczieczka2019rfr22

Autor tekstu:
Ania Tokarz

Walk robotów i emocji im towarzyszących nie da się opisać
- więc zapraszamy na krótki filmik:)

3 grudnia, po raz drugi klasa 5b, udała się do ZSTiO na zajęcia. Tym razem już nie tylko by się przyglądać temu co dzieje się w szkole, ale by spróbować czegoś się nauczyć.

zstiosumowzawody2018

Dzięki panu Grzegorzowi oraz jego uczniom, a także panu Witoldowi - kimowcy zbudowali robota - wykorzystując do tego zestawy klocków Lego Mindstorms.

zstiosumowzawody20182

Następnie tego robota - oprogramowali, by w końcu na specjalnej macie sprawdzić czy - program działa prawidłowo.

zstiosumowzawody201822

Gdy już wszystko było gotowe - rozpoczęły się zawody. Zapytacie - jakie? Otóż wyobraźcie sobie, że - SUMO:) Nasze roboty - wojownicy mieli za zadanie wypchnąć z maty przeciwnika. Tym potyczkom towarzyszyły niesamowite emocje w zespołach konstruktorów.

zstiosumowzawody2018221

Po trzech godzinach zajęć - musieliśmy wracać. Wrócimy tutaj po feriach by przyjrzeć się bliżej drukarkom 3-D:) Bardzo dziękujemy za te wspaniałe i emocjonujące zajęcia:)

Dzięki firmie "Edu Sense" grupa uczniów Klasy 5b mogła zapoznać się z robotami "Ozobotami". Ozoboty - to jedne z najmniejszych robotów edukacyjnych, jednak mimo swych niewielkich rozmiarów - wiele potrafią:) Mogą potrafią poruszać się liniach, które dla nich narysuje użytkownik. W zależności od koloru linii potrafią zmienić swój kolor. Reagują na specjalne kolorowe kody, np. mogą zatrzymywać się, zwalniać, przyspieszać czy obracać.

ozobotysp42018aa

Dzięki specjalnej aplikacji OzoBlockly, podobnej do Scratcha - łatwo się programują. W zestawie, który otrzymaliśmy były także puzzle - które pozwalają budować pętle, drogi, czy bloczki. Godzina to za mało by poznać wszystkie możliwości robota - jednak wystarczająco dużo - by się świetnie bawić. Może kiedyś Ozoboty - zamieszkają w naszej szkole na stałe:)

ozobotysp42018aa2

W poniedziałek 3 grudnia - klasa 5b wybiera się na warsztaty do ZSTiO, gdzie uczniowie będą mogli zapoznać się z klockami Mindstorm. Nauczą się je składać i oprogramowywać. Zajęcia poprowadzą nauczyciele Technikum.

legominstrom32018tgtgt

Ze względu na to, że zajęcia zaczynają się już o 8.00 w Technikum  - spotykamy się w szkole o 7.15. Zabieramy ze sobą legitymacje i karty ŚKUP (jeżeli ktoś nie ma 2 bilety na tramwaj - 1 miasto). Wracamy do szkoły po 4 lekcji. Proszę wziąć coś do jedzenia i picia. Po powrocie odbywają się normalnie lekcje.

W piątek 7 grudnia klasa 5b wyjeżdża na warsztaty do telewizji TV Silesia w Katowicach. W programie:
- 45 minutowy pobyt w siedzibie Telewizji TVS;
- zwiedzanie Studia nr 1, będącego „sercem” stacji;
- zwiedzanie reżyserki, w której można będzie poznać tajniki tworzenia telewizji od strony technicznej, a także zobaczyć, jak wygląda proces produkcji filmów promocyjnych i spotów reklamowych;
- zwiedzanie studia nr 2, zwanego potocznie „małym studiem”;
Wycieczka oprowadzana będzie przez jednego prezenterów telewizji. Oprowadzający wycieczkę przedstawi ciekawostki i anegdoty z TVS-owego życia.  Będzie także możliwość nagrania prognozy pogody.

Koszt wycieczki to 15 zł, plus ew. nagranie prognozy 10 zł.

Jesteśmy umówieni na godzinę 13.00 w Katowicach, więc wyjdziemy gdzieś około godziny 11.00. Zabieramy legitymację i kartę ŚKUP. Coś do picia i jedzenia. Planowany powrót do szkoły około godziny 16.00

tvs logo retina

W dniu dzisiejszym, 8 października, uczniowie 5b (KiM) odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu. Po szkole oprowadzał ich pan Witold Krieser.

mechatronika2018rfrf

Kimowcy odwiedzili pracownię geodezyjną, serwerownię, informatyczną, mechatroniczną i odnawialnych źródeł energii, a jak zapewniał pan Witek - to tylko cząstka tego, czego się uczą uczniowie tej szkoły.:) 

mechatronika2018rfrf2

Ucieszył nas też fakt, że po pracowni mechatronicznej oprowadzał nas - absolwent naszej szkoły Grzegorz Janysek, który zaprezentował nam też kilka swoich ciekawych projektów:)

mechatronika2018rfrf23

Niestety czas gonił i trzeba było wracać do "czwórki". Na przełomie listopada i grudnia wrócimy tu ponownie. Tym razem na dłużej i weźmiemy udział w zawodach:)... Już nie umiemy się doczekać. Dziękujemy za miłe przyjęcie panu dyrektorowi oraz nauczycielom i uczniom:)

mechatronika2018rfrf235

W dniu dzisiejszym, 14 września, ponad 40 uczniów z Klas Informatyczno Medialnych (4b i 5b) uczestniczyło w bardzo interesujących i ciekawie przeprowadzonych warsztatach zatytułowanych "Biorobotyka", które odbyły się w Miasteczku Uniwersyteckim Uniwersytetu Śląskiego.

warsztaty2018yuhydsf

Podczas warsztatów, ich uczestnicy, mogli poznać przemiłego humanoidalnego robota "Bobota", którego zaprezentowali jego twórcy – inżynierowie z Politechniki Białostockiej. Mnóstwo emocji wzbudziły także dwa pozostałe warsztaty przeprowadzone przez biologów z Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego, podczas których młodzi programiści dowiedzieli się wiele o robotach starających się naśladować owady, a także o eksperymentach, które mają na celu poznanie strategi zachowań zwierząt.

warsztaty2018yuhydsf2
warsztaty2018yuhydsf23

Studio scratch 4b