Klasa Informatyczno - Medialna

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Dwie godziny zajęło nam złożenie naszego Lofi robota. Nie była to najłatwiejsza robota. Najpierw skorzystaliśmy ze starych instrukcji, potem okazało się, że odwrotnie skręciliśmy części z silnikami:) ale w końcu udało się:)))) I nasze roboty są gotowe do pracy. Mimo kilku błędów jesteśmy z siebie dumni, a zabawa w składanie robotów i ich skręcanie okazała się nie tylko emocjonująca, ale i przyjemna.

robotlofi2018skrect
robotlofi2018skrect2

Teraz pora na programowanie:) Sprawność majsterkowicza zdobyta.

robotlofi2018skrect23

Podczas kolejnego spotkania z robotem Lofi - udało nam się wreszcie uruchomić jego czujniki. Nie zraziliśmy się niepowodzeniami na poprzednich zajęciach. Zainstalowaliśmy na komputerach odpowiednie oprogramowanie - i chociaż czasem coś się zawieszało, udało nam się w specjalnej wersji Scratcha napisać odpowiednie programy, które testowały czujniki. Światełka zapalały się i gasły, czujniki odległości i światła działały jak należy - podobnie potencjometr. Teraz pora na "skręcanie". Od następnego spotkania śrubokręty idą w ruch. Trzymajcie za nas kciuki:)

czujnikidzialaj2018rftre

Na ostatniej lekcji z informatyki pięknego PixelArta - wykonała Dominika:)

pixelartdominika2018yhyr5t5

Prawie całą lekcję poświęciliśmy na naukę - robienia zrzutów ekranu - narzędzia, które przyda się nam zapewne nie jeden raz:)

pixelartdominika2018yhyr5t53

Następnie pracowaliśmy nad dopieszczeniem swoich "Zabaw matematycznych" - w Scratchu. Efekty poznacie już za tydzień. Za to na zajęciach z robotem Lofi - poznawaliśmy jego czujniki:)

pixelartdominika2018yhyr5t532

Troszkę te zajęcia były szalone:) Co prawda udało nam się świetnie zlokalizować i nazwać czujniki - jednak nie udało nam się do końca ich uruchomić. Troszkę zawiniły rozładowane powerbanki - zawsze trzeba pamiętać by były w pełni naładowane:)  Nie do końca sprawnie działał też multimedialny przewodnik po czujnikach - często się "zawieszał". Powetujemy sobie to następnym razem. Co nas nie zabije to nas wzmocni:)

pixelartdominika2018yhyr5t5326

Dzisiaj, 18 września, pierwsza grupa uczniów Klasy Informatyczno Medialnej (5b) rozpoczęła warsztaty z robotyki z wykorzystaniem robota Lofi. Hm... na razie tego robota jeszcze nie ma:) Tzn. nie został złożony. Za to w skrzynce do której z radością uczniowie się dorwali jest mnóstwo części, śrubek, czujników.

robotylofi2018rfrrr

Pierwszym zadaniem, jak się okazało nie należącym do najłatwiejszych, ale sprawiającym wiele frajdy było złożenie pojemniczka na śrubki. Tak wszystkim się to skręcanie spodobało, że zajęło im to prawie pół godziny:) Pierwsze koty za płoty - z samym robotem pójdzie szybciej. A jak nie - to nic nie szkodzi - skręcanie to fajna zabawa:)

robotylofi2018rfrrr2
robotylofi2018rfrrr23
robotylofi2018rfrrr234

Od wtorku 18 września rozpoczynamy warsztaty z robotami Lofi:) Poniżej przedstawiam daty oraz składy zespołów pracujących przy robotach.

Grupa I - rozpoczyna cykl 8 zajęć od 18 września,
spotykamy się co tydzień, w sali nr 20, na 7 lekcji:
Ania i Emilka, Michał i Zuzia, Igor i Mateusz, Sonia i Agnieszka

Grupa II - rozpoczyna cykl 8 zajęć od 13 listopada,
spotykamy się co tydzień, w sali nr 20, na 7 lekcji:
Dominika i Tosia, Antek i Mela, Eunika i Kinga, Bartek i Bartosz

Grupa III - rozpoczyna cykl 8 zajęć od 22 stycznia,
spotykamy się co tydzień, w sali nr 20, na 7 lekcji:
Mateusz i Filip, Dominika i Łucja, Karolina i Michał

robotylofiiiii23