Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Uczniowie klasy 8b wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Artystyczno Językowym - SpielFabrik zorganizowanym przez Zespół Szkół "Omega" im. Górnośląskich Noblistów. Miło nam poinformować, że zespół - złożony z Mateusza Krawca i Pawła Glombika - otrzymał tytuł finalisty i wyróżnienie za najlepsze opracowanie językowe. W konkursie wzięło udział 35 szkół i 101 uczniów. 

nagrodaobraz20222sedr

W poniedziałek, 30 maja, klasy 8 pojechały na trzy dniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Po długiej drodze dotarliśmy do Kopalni Złota w mieście Złotym Stoku. Zwiedziliśmy dwie kopalnie, w których mogliśmy np. zobaczyć na własnych siłach ile waży złoto. Pod koniec zwiedzania kopalni wyjechaliśmy kolejką. Następnie pojechaliśmy fortalicje w Kłodzku, w którym dowiedzieliśmy się różnych ciekawych rzeczy. Widzieliśmy panoramę miasta i różne kostiumy z tamtych czasów. Szliśmy też tunelami umieszczonymi od zamkiem. Nie było łatwo, ale każdy dał radę! Na koniec tego dnia pojechaliśmy do hotelu. Było super i myślę, że każdy zapamięta ten dzień!

wycieczka2022sderfa978

Wycieczka w Góry Stołowe była warta wstania wcześnie rano. Gdy zajechaliśmy na miejsce czekały już nas piękne widoki z podnóża góry. Przywitaliśmy się z naszym przewodnikiem – Panem Tadeuszem (Nie, nie Soplicą) i ruszyliśmy w podróż. Podczas wędrówki poznaliśmy historię nieszczęśliwej księżniczki Emilki zamkniętej w tych górach i armii Afroamerykanów, którzy na słoniach i wielbłądach przybyli by ją odbić. Duch lasu jak głosi legenda zamienił ich wszystkich w kamień. Przechodziliśmy przez tarasy widokowe: „Piekielną Kuchnię”, „Niebo”, i inne piękne miejsca. Później pojechaliśmy do Błędnych Skał gdzie dużo trzeba było się przeciskać, ale daliśmy radę. Widzieliśmy słynną „Kurzą Stopkę”! To był fantastyczny dzień.

wycieczka2022sderf

Trzeciego dnia wycieczki, po śniadaniu pojechaliśmy do Jaskini Niedźwiedziej, najdłuższej jaskini w Sudetach. Po krótkim spacerze weszliśmy do głównego budynku, w którym znajdowały się różne wystawy i pokazy, na przykład szkielet niedźwiedzia jaskiniowego albo makieta pobliskich gór z wyznaczoną trasą turystyczną jaskini. Potem przeszliśmy do wejścia do jaskini, gdzie poznaliśmy przewodnika i otrzymaliśmy instrukcje dotyczące naszego bezpieczeństwa. Cała trasa zajęła około 40 minut, a w trakcie mogliśmy zobaczyć wiele niesamowitych formacji skalnych i naciekowych oraz śpiące nietoperze. Następnym punktem programu było zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej. Po zapoznaniu się z przewodnikiem ruszyliśmy w drogę po ceglanych pokojach i korytarzach, w których poznaliśmy historię Marianny oraz Pałacu. Budynek został 3 razy podpalony przez Armię Czerwoną, więc pałac nadal jest w trakcie odrestaurowania. Pomimo tego mogliśmy zachwycać się zjawiskową fontanną na dziedzińcu, jedną z 27 postawionych oryginalnie oraz widokiem na góry otaczające tamte tereny. To niestety było ostatnie miejsce, które poznaliśmy w trakcie naszej wycieczki, ale zdecydowanie warte poświęconego czasu.

wycieczka2022sderfa

Tekst: Dominika Kuś, Bartek Erkier i Antek Patschek

W piątek wreszcie udało się złożyć roboty - skriboty od Skriware i można było się oddać zabawie:) Czyli pierwszemu szkolnemu turniejowi w piłkę nożną skribotów:) Emocje - jak widać na zdjęciach były olbrzymie. Pełne ręce roboty miał też warsztat - bowiem, co chwilę dzielnym zawodnikom spadały gąsienice, poluzowywały się łączenia - czy prosiły o chwilę odpoczynku:)

skroboty8b2022see

W piątek uczniowie klasy 8b wzięli się za składanie robotów Skribotów. Okazało się, że złożenie takiego robota - do najłatwiejszych nie należy (mimo wcześniejszej wprawki z klockami konstrukcyjnymi). Kilku zespołom udało się złożyć robota w ciągu lekcji, część robotów została nieukończona - poczekają za tydzień na półce.

robotskribot29022

We wtorek, 26 kwietnia, wszystkie trzy obecne klasy ósme, odbyły całodniową wycieczkę do Oświęcimia. Na miejscu nasi uczniowie w pierwszej kolejności zwiedzili Muzeum – Zamek w Oświęcimiu, a także położony na rynku Ratusz. Głównym punktem wyjazdu była jednak wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. Trwająca niemal 4 godziny, niezwykle poruszająca podróż po zespole obozów pracy i zagłady, w których w czasie II Wojny Światowej zamordowano przynajmniej milion osób, na pewno trwale zapisze się w pamięci naszych uczniów. Zwiedzaliśmy tam takie punkty jak: Blok 5, Blok 11, Blok 6, Blok 10, ścianę straceń czy komorę gazową. W drugiej części Auschwitz mogliśmy zobaczyć takie budynki jak: pozostałosci komór gazowych, czy pokoje mieszkalne więźniów.

oswiecim2022asedr

W ubiegłym tygodniu z klockami konstrukcyjnymi pracowali uczniowie klasy 8b. Tworzyli z gotowych instrukcji, ale starczyło także czasu na zaprojektowanie własnych. Poniżej galeria prac:)

klocki8bbudow203456

24 marca 2022r. wyjechaliśmy wspólnie z klasą 8b oraz 8c na jednodniową wyprawę na narty do Szczyrku. Mimo, że mamy połowę marca to śnieg na stoku był, a pogoda nam dopisała. Trasy nie były najprostsze, jednak poradziliśmy sobie świetnie z nimi. Jeździliśmy aż do godziny 15. W drodze powrotnej zajechaliśmy do Mcdonalda. Wszyscy wrócili do Bytomia z uśmiechem na twarzach i każdy napewno chciałby to powtórzyć. To był bardzo udany wyjazd:) 

Mela i Zuzia

nartyklasa8n456g6

Bardzo dziękuję - klasie 8b za wspaniałe prace i włączenie się w ten sposób w pomoc i wsparcie walczącej Ukrainie.

Kliknij poniżej by zobaczyć prace

solidarnizukranina202344

Klasa 8b chcą się lepiej poznać stworzyła kilkanaście ankiet na przeróżne tematy za pomocą narzędzia ankiety - google, a następnie te wyniki opracowała graficznie za pomocą infografiki.

Wyniki Ankiety
ankietakim2022klasa8bn

Kolejnym pomysłem na infografikę była próba zobrazowania w ten sposób wybranego materiału z przerabianego materiału szkolnego. I tak powstały infografiki przedmiotowe:) Zapraszamy

Przedmioty
Przedmiotykim1info1

W ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły - Mikołaja Kopernika - uczniowie klasy 8b wykonali Infografiki o sławnym astronomie. Poniżej ich prace.

Mikołaj Kopernik
Kopernik 8binfogra

Kilka dni temu, konkretnie w czwartek 16 grudnia, nasza klasa zorganizowała swoją wigilię. Gdy uczniowie weszli do sali i zajęli miejsca, rozpoczęliśmy krótkie śpiewanie piosenek świątecznych. Po piosenkach nadszedł czas na to, na co wszyscy czekali, rozdanie prezentów. Do tego był oczywiście potrzebny Mikołaj i dwie śnieżynki. Na role Mikołaja zostałem wybrany ja:), a na śnieżynki - Dominika i Antosia. Po rozdaniu prezentów (wszyscy otrzymali dużo fajnych rzeczy) znowu nadszedł czas na śpiewanie. Na początku pojawiały się piosenki czysto świąteczne, potem zaś, robiło się coraz ciekawiej, zaczęliśmy od „Mam tę moc”, na „Hakuna matata” kończąc. Bawiliśmy się naprawdę dobrze, a cała wigilia przeszła w dość miłej atmosferze :).

Opracował:
Bartosz Hok

wigili2021aws
wigili2021aws2

Uczniowie klas 8b i 8c - przygotowali z okazji Święta Niepodległości  - 11 listopada,  "filmową" akademię. Zapraszamy do jej obejrzenia.

W dniu 28 września 2021 roku uczestnicy starszej grupy wiekowej Kółka Wiedzy Pożarniczej i Kółka Wiedzy o Ruchu Drogowym udali się pod opieką pana Stanisława Kulmaczewskiego na wycieczkę do nowej strażnicy w Bytomiu przy ul. Łużyckiej 21. Wycieczka możliwa była dzięki długoletniej współpracy, z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Najpierw zobaczyliśmy pokój dyspozytora, pokój podoficera dyżurnego i salę konferencyjną. W holu stała figura św. Floriana wyrzeźbiona z węgla. Dowiedzieliśmy się, że jest on patronem nie tylko strażaków, ale też hutników, kominiarzy i piekarzy. Następnie weszliśmy do garażu, w którym stało 10 pojazdów strażackich. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji na temat wozów strażackich, ich wyposażenia i użytkowania. Okazało się, że jeden z nich, który posiada 37 metrową drabinę kosztuje prawie 3 mln złotych. Gdy strażak chciał nam zaprezentować, jak wygląda próbny alarm i przygotowanie do wyjazdu 18 strażaków na służbie 24-godzinnej, akurat otrzymali oni wezwanie do wyjazdu do mieszkania, w którym uruchomił się czujnik gazu. Strażacy uwinęli się w niecałe 2 minuty. Nieco później otrzymali kolejne wezwanie do palącego się poddasza. Pod koniec zadawaliśmy pytania, wypytując o wszystkie dręczące nas zagadnienia i dziękując za oprowadzenie, opuściliśmy strażnicę. To była świetna wycieczka. Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy.

wycieczkapozarnicze

7 października odbył się piknik malarski "Sielskie klimaty". Podczas pikniku malowaliśmy obrazy przedstawiające widoki z naszego Chorzowskiego skansenu. Ta impreza, która odbywa się regularnie co roku, ma na celu zachęcenie dzieci, młodzieży i dorosłych do sztuki, architektury, poszukiwań inspiracji oraz innego spojrzenia na etniczne zabytki. W pikniku wzięli udział uczniowie z przeróżnych szkół ze Śląska plastycznych, jak i zwykłych. Bardzo nam się podobało i mamy nadzieję, że jeszcze nam się uda wrócić za rok.

 Zuzia Gałęziowska
zuzia2023455

Mimo, że Bytom nie ma dostępu do morza czy nawet jeziora możemy zobaczyć dużo związków żeglarstwa z naszym miastem jak np. zdobienia na domach czy statki nazwane na cześć Bytomia. W poprzednim roku nauczyciele bytomskich szkół wzięli udział w rejsie po Bałtyku na żaglowcu "Generał Zaruski", a uczniowie z ich placówek kilka dni temu - wzięli udział w biegu pod tytułem "Żądamy dostępu do morza!". Bieg polegał na przebiegnięciu w grupach trasy od Bytomia do Gdańska (w parku były porozwieszane tabliczki z nazwami miejscowości znajdujących się na trasie) pokazując, że pomimo braku dostępu do morza i tak będziemy żeglować. Łącznie, wszyscy przebiegliśmy odległość dzielącą nas od Gdańska. 

Zuzia Gałęziowska

morzedominika234

W związku z udziałem naszej szkoły w projekcie Superkoderzy, uczniowie klasy 8b, próbowali swoich sił w tworzeniu własnych projektów 3D w programie Tinkercad. Podczas zajęć powstały całkiem ciekawe prace - na razie być może jeszcze niedostosowane do druku 3D, ale z dużym potencjałem. Za tydzień mamy nadzieję powstają kolejne:)

Projekty klasy 8b
projekt5drdukarka20345

Laboratoria Przyszłości

Klasa 4

Klasa 6

Klasa 8

Klasa 5b - kółko

Druk 3D 2021-2022