Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

23 maja cała klasa 7B i część klasy 6A wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszą część wycieczki poświęciliśmy na zwiedzanie Krakowa gdzie oglądaliśmy: Zamek na Wawelu, znanego wszystkim Smoka, kościoły i różne inne ciekawe miejsca w Krakowie. Następnie mieliśmy przerwę na zakup: pamiątek lub czegoś do zjedzenia. Lecz chyba najlepszą rzeczą było zrobienie własnej czekolady i dowiedzenie się bardzo ciekawych rzeczy na jej temat np. gdzie rośnie, skąd się bierze itp. Na koniec wycieczki Wychowawczyni wzięła nas na lody. I w ten sposób zmęczeni lecz szczęśliwi wróciliśmy do Bytomia.
Opr. Filip Skop
krakow7b2022sedrft

Zajęcia z robotami photonami w klasie 7b to świetna forma nauki programowania w scratchu. To czego nauczymy się na lekcjach - próbujemy potem wykorzystać w praktyce - np. ucząc robota rysowania odpowiednich figur czy liter, lub programując go tak by omijaj przeszkody na swojej drodze:)

photon203456f44

photon203456f44a

Drugie spotkanie z photonem i tym razem już konkretne wyzwanie. Brawo dla Agaty, której chciało się C - zaokrąglić (od razu lepiej się owe C poczuło). Zaś zespół Gabrysia i Michalina poradziły sobie z przeszkodami i nauczyły robota je pokonywać. Brawo!!!

photonyspotkanie22022

W poniedziałek - nasze photonki znów mogły się spotkać z uczniami klasy 7b. Tym razem zajęcia rozpoczęła ostatnia grupa - Gabrysia, Natalia, Michalina i Agata. Sympatyczne robociki bardzo się dziewczynom spodobały:) Za tydzień spróbują je okiełznać:) Zobaczymy czy dadzą radę:)

photonyostatnie202234r5

Podczas ostatnich lekcji - klasa 7b zapoznawała się z infografikami, które coraz częściej goszczą w podręcznikach, gazetach, przekazach medialnych. Uczniowie najpierw sami zbudowali ankiety - dotyczące swoich zainteresowań, odpowiedzieli na nie i na koniec - na ich podstawie stworzyli tablice z infografikami.

infografika2022ased456g

Dzisiaj (25 kwietnia) w klasie 7b - pojawiły się klocki konstrukcyjne Skriware, z których uczniowie starali się zbudować przeróżne konstrukcje. Okazało się, że całkiem dobrze im poszło - gdyż większość dwuosobowych zespołów zmieściła się z budową i rozbiórką projektu w ciągu 45 minut:) Nie jest to ostatnie spotkanie z tymi klockami. Będą się pojawiać także na zajęciach innych klas.

klckiskriware2022aseed
klckiskriware2022aseeda

Wczoraj po raz ostatni z photonami pracowali - a właściwie się bawili tym razem: Hania, Martyna, Zuzia i Tymek. Były wyścigi, slalom i był mecz piłki nożnej. Tym razem na korytarzu szkolnym:)

ohotonowazabawa202213

Poniedziałek - 14 marca, stał pod znakiem odmowy współpracy - najpierw komputerów, potem robotów. Jednak mimo wszystko udało nam się zrealizować plan minimum:) Czasem są i takie dni:) Za tydzień pora na mecz piłkarski.

photonowewyzwnia20234

Zaczęliśmy kolejny tydzień z zajęciami robotycznymi. Tym razem: Hania, Zuzia, Martyna i Tymek programowali photony w scratchu. Okazało się, że photony też potrafią pokazać rogi i nie za każdym razem miały ochotę wykonywać polecenia młodych programistów:))

photonwyzwania2022
photonwyzwania2022a

Wczoraj kolejna grupa uczniów z klasy 7b rozpoczęła zajęcia z robotami photonami. Jak widać na zdjęciach - obcowanie z photonem zagrożone jest sporą dawką śmiechu i relaksu:) Na razie: Hania, Zuzia, Martyna i Tymek poznawali możliwości robota. Za tydzień przyjdzie pora na programowanie ich.

tymekhania2022a
tymekhania2022a2

Dzisiaj uczniowie klasy 7b, aktywnie włączyli się w pomoc dla Ukrainy, przygotowując fantastyczne plakaty. Brawo!!!

solidarnizukraina2022

Wreszcie udało się zagrać photonowy mecz piłkarski wraz z: Natalią, Mateuszem i Natalią. Od następnego tygodnia zajęcia z robotami photonami rozpoczyna kolejna grupa.

ostatnimeczyk2022aws

Mikołajowe spotkanie z photonem. Obie grupy - Bartek z Mateuszem i Natalia z Natalią:) sukcesem zakończyły ten etap zajęć. Brawo!!! Za tydzień - mecz piłkarski.

mikolajowephotony2021
mikolajowephotony2021a

Grupa III klasy 7b w składzie: Natalia, Bartek, Natalia i Mateusz oprogramowywała photona. Przed nimi stanęły nie najłatwiejsze za zadania narysowania wraz z robotem napisu KIM i nauczenie go -  by potrafił omijać przeszkody:)

photonyzajeciagr32021

Dzisiaj, kolejna grupa (już III) z klasy 7b rozpoczęła zajęcia z photonem. Z możliwościami tego sympatycznego robota zapoznawali się: Natalia, Bartek, Natalia i Mateusz.

photongrupa3w2032

Bouldering, wspinaczka na czas i magnezja to pojęcia od dziś nieobce klasie 8b i 4 osobom z klasy 7b. 18 listopada uczniowie tych klas KiM pojechali na wycieczkę do Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom-Rozbark. Niedawno otwarto to  miejsce, więc był to idealny moment na taką wycieczkę. W czasie zajęć wspinaliśmy się z asekuracją, braliśmy udział w konkursach (gratulacje dla wygranych) i podpatrzyliśmy, jak robią to profesjonaliści. Mogliśmy próbować wszystkiego! Przetestowaliśmy kilka tras łatwiejszych i trudniejszych, jednak chyba najtrudniejszym zadaniem była próba wspinania się na skosie. Po wyjściu ręce były czerwone i obdarte, ale było warto. Na zakończenie zmęczeni, ale zadowoleni, poszliśmy wspólnie na pizzę. To doświadczenie na pewno każdemu się podobało i każdy je zapamięta.

Opracowała: Marta Mamot

sciankawspinaczkowa202345r

Wczoraj grupa III z klasy 5b: Helena, Zuzia, Wojtek, Bartek świetnie się bawiła podczas testowania czujników LOFI Robot. Światełka to świeciły, to mrugały - w zależności od podłączonych do robota potencjometrów i czujników. Silniki się obracały raz w tę raz w drugą stronę, zaś buzery - buczały miarowo.

loficzujniki2021grupa3

W poniedziałek grali nasi piłkarze, jak się mecz zakończył wszyscy wiemy. Mało jednak kto wie, że tego samego dnia w "Czwórce" rozegrany został mecz pomiędzy "Michałami" a "Filipem":) Jako, że uczniowie klasy 7b, nie byli tego dnia dysponowani - do boju asygnowali zastępców - dwa roboty Photony. Mecz był bardzo zacięty i stał na wysokim poziomie. Zakończył się... bo kiedyś zakończyć się musiał:) Ważne, że obie drużyny były z wyniku zadowolone, co zresztą widać na zdjęciach:) Piłeczka, którą rozegrany był mecz chwilę wcześniej wydrukowaliśmy na drukarce 3D:)

meczfilipmichal2021

Kilka dni temu klasa 7b i 7a pojechały na wycieczkę do Krakowa. Po wyjściu z autokaru poszliśmy pod wzgórze wawelskie, by przywitać się ze smokiem i zrobić sobie z nim zdjęcie.
wycieczkakrakow20217b
Następnie udaliśmy się na warsztaty do piekarni obwarzanków, gdzie wyrabialiśmy obwarzanki oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o nich. W czasie wolnym samodzielnie zwiedzaliśmy rynek i klimatyczne uliczki Krakowa. Ostatnim punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie krakowskiego lotniska. Dowiedzieliśmy się ze szczegółami jak ono funkcjonuje i mieliśmy możliwość obejrzenia jak samoloty startują i lądują na tarasie widokowym. Po tych wszystkich atrakcjach wróciliśmy zadowoleni, chociaż trochę zmęczeni do Bytomia.
Tymek Mrówka
wycieczkakrakow20217ba
 

Po przerwie - photony wyjechały na matę:) Filip, Paweł, Michał, Paweł i Michał starali się okiezłać niesforne roboty. Trochę im to zajęło, ale zadania udało im się zrealizować:) Za tydzień mecz piłkarski:)

pawelfilip2023ss3
pawelfilip2023ss3a

A dzisiaj kolejna grupa z klasy 7b: Michał, Paweł, Michał, Paweł i Filip poznawała robota - Photona. Wprawnym okiem zapoznali się z jego konstrukcją, wyszperali czujniki, sprawdzili gdzie najlepiej przymocować magnesy i zabrali się za poznawanie ich możliwości. Za dwa tygodnie już staną przed nimi już zadania programistyczne:)

phptpngrupa220121

Dzisiaj na zajęciach robotycznych w klasie 7b - odbył się mecz robopiłkarski pomiędzy drużyną czerwoną: Lena i Kasia, a drużyną żółtą: Zosia i Marta.

robotycznymecz20345

Na boisku zaś dwa photony starały się wbić - wydrukowaną wcześniej na naszej drukarce 3D - piłeczkę, do bramki:)Zabawy było sporo. Okazało się, że sterowanie photonami do najłatwiejszych nie należy, ale bramek padło sporo:) Dziękujemy panu Sebastian Pontus za wydrukowanie nam spychaczy:))

robotycznymecz20345a

Podczas wczorajszych zajęć robotycznych: Zosia, Marta, Lena i Kasia oprogramowywały roboty Photony. Zespoły miały różne zadania - jeden starał się za pomocą Photona coś napisać, drugi uczył robota omijania przeszkód:)

kimphoton202345

Dzisiaj w klasie 7b rozpoczęliśmy także zajęcia w robotami Photonami. Na razie zdążyliśmy się przywitać z nimi:) Za tydzień kolejne spotkanie i kolejne wyzwania.

photony20213ddezacz

Podczas ostatnich zajęć - klasa 7b, przygotowała na nadchodzącą Akcję "Sprzątania Świata" - plakaty promujące tą akcję.

Kliknij by zobaczyć więcej prac
lenacanva203454

Laboratoria Przyszłości

Klasa 4

Klasa 6

Klasa 8

Klasa 5b - kółko

Druk 3D 2021-2022