Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

W środę po raz ostatni w tym roku, odbyły się zajęcia klasy 5b z robotami Lofi. Udało się część złożyć, część poczeka na wrzesień:)

kimzajeciaostatnie2021234

Kolejne spotkanie z Lofi Robotem, miała ostatnia grupa klasy 5b. Ze względu na to, że świetnie im szło programowanie czujników - otrzymali specjalne zadanie zaprogramowania alarmu przeciwwłamianiowego. Z zadania wywiązali się świetnie. Za tydzień zaczynamy skręcać roboty:)

robotylofikoniec2022maj

Wczoraj po raz drugi: Karolina, Julka, Basia i Amadeusz pogramowali robota Lofi używając do tego czujnika odległości czy światła. Za tydzień - jeszcze jedno spotkanie z czujnikami.

pixchalange2022der45aaa

Wczoraj klasa 5b poznała klocki konstrukcyjne Skriware. Powstały konstrukcje w oparciu o instrukcję, ale także wykonane wg. własnego pomysłu. Brawo!!!

klocki5bskrivare20234

Rozpoczęliśmy zajęcia z LOFI Robot w ostatniej grupie klasy 5b. Na zajęciach poznawaliśmy części robota, jego czujniki i możliwości. Na koniec zaprogramowaliśmy zielone światło - jako wstęp do następnych zajęć. W lekcji robotyki uczestniczyli: Karolina, Basia, Julka i Adam.

lofiroboostatniaklasa2022

Klasa 5b rozpoczyna naukę tworzenia prezentacji w programie Genially - podczas ostatniej lekcji wszyscy uczniowie starali się zaprezentować swoje ulubione książki.

bibliotyeczka5a2022as

 

Uczniowie klasy 5b poznają Canvę. W ramach ćwiczeń wykonali kilka prac, oto one:

Plakat "Przerwy Taneczne"

przerwataneczna2022

Widokówki - Bytom
kartkabytom2022

Kartki Wielkanocne
kartkiwielkanocne2022

Jak co roku, hucznie obchodziliśmy Dzień Kobiet w naszej klasie. Były drobne upominki, słodkości i tradycyjna pizza. Chłopcy wspólnie zaprezentowali wierszyk w j. angielskim, przygotowali niespodziankę opartą na grze „5 sekund”, dziewczynki odpowiadały na pytania lub wykonywały zadania. Było sporo śmiechu i radości. Świetnie się bawiliśmy!

klasa5bdzienkobiet20221

Po trzech spotkaniach na których poznawaliśmy możliwości robota Lofi, jego czujników i po tym jak  świetnie udało się roboty poskładać - pora na zabawę - czyli naukę sterowania, pokonywania przeszkód, robocich zapasów - czy nauki tańca:)

lofirobotczujniki202234r4

Trzy roboty LOFI  - zbudowane!!! Świetnie sobie z tym poradzili: Antek, Marta i Julka. Robota paliła im się w rękach - aż miło było patrzeć. za tydzień jazda próbna:)

lofitorbogrupa20234r55

W środę: Marta i Antek rozpoczęli składanie swoich robotów Lofi Miło było patrzeć - jak robota pali im się w rękach:) Za tydzień tzw. prace wykańczające - i pomoc koleżankom i kolegom, którzy byli nieobecni na zajęciach.

antekimarta2022a2

Uczniowie klasy 5b tym razem programowali czujnik odległości robota Lofi - tworząc alarm antywłamaniowy. Bawili się także syntezatorem mowy, oraz wykorzystywali w swoich pracach potencjometry i czujniki światła:)

lofirobot202343ase

W poniedziałek photony, a w środę - czas na LOFI Robot. Tym razem: Julka, Marta, Antek i Amadeusz - oprogramowywali czujniki robota. I trzeba przyznać, że świetnie sobie radzili. Dlatego za tydzień - będą mogli jeszcze raz spróbować napisać inne programy dla nich.

lofiklasa5boprrob2

Dzisiejsze zajęcia z robotyki w klasie 5b. Na razie: Julka, Marta, Amadeusz i Antek rozkręcali wykonane przez poprzednia grupę Lofi robotów. Jednak nawet ta czynność to bardzo przyjemna praca i zabawa. Za tydzień pora na programowanie czujników.

lofrobotgrupa45b

Wracamy po przerwie świątecznej do zajęć robotycznych. W środę swoje zajęcia z LOFI Robot zakończyła trzecia grupa klasy 5b. Helena, Zuzia, Bartek i Wojtek uczyli się sterować robotami. Napisali krótkie programy sterujące. Wzięli udział w wyścigach, a także w zawodach sumo:)) Na koniec - dzięki LOFI Robot - otrzymali po zestawie starszych Lofich do domu na miesiąc by wolnej chwili doskonalić swoje umiejętności programowania tego robota:)

lofizakoncvzeniegrupa3

W poniedziałek photony, a dzisiaj roboty Lofi. Uczniowie klasy 5b - z zacięciem i zaangażowaniem złożyli cztery roboty, czerpiąc z tego mega satysfakcje i zabawę. Udało się też roboty sparować, za tydzień - spróbują nimi pokierować. Przy okazji dziewczyny wymieniły uszkodzony napęd DVD - Brawo!!!

lofirobot20213
lofirobot20213se

III grupa - klasy 5b rozpoczęła składanie robotów Lofi. Helenie, Bartkowi i Wojtkowi robota paliła się w rękach:) Do ostatecznego sukcesu zabrakło z 10 minut - na kolejnej lekcji roboty zapewne będą już gotowe, sparowane z tabletami i gotowe do walki i wyścigów. Brawo!!!

lofirobotygrupa3asx

W środę grupa II uczniów klasy 5b w składzie: Julka, Laura, Wiktoria, Zosia oraz Sonia - poskramiała LOFI Roboty ucząc je jeździć slalomem, walczyć na tatami czy tańczyć w rytm muzyki disco:) To niestety ostatnie spotkanie tej grupy - więc na koniec zajęć z pewnym smutkiem musieli rozkręcić tak pieczołowicie składane roboty. Dzięki temu za tydzień kolejna grupa rozpocznie przygodę z Lofimi:)
lofiroboty20234grupa2

W środę klasa 5b nauczyła się tworzyć quizy w Kahoocie. Oczywiście trzeba było od razu je przetestować. Jak to przy kahoocie - zabawy było mnóstwo, a przy okazji dowiedzieliśmy się kto czym się interesuje:) Za tydzień quizów ciąg dalszy:)

kahootowezajeci5b2021

Kolejne spotkanie z obotami LOFI. Dzisiaj udało się wszystkie roboty poskładać (dzięki Soni - nawet o jeden więcej) i okazało się, że prawidłowo:) Brawo dla: Julki, Wiktorii, Laury, Adama i Zosi. Do tego sparowaliśmy je z tabletami i szybko przetestowaliśmy jak się nimi steruje. Za tydzień - zawody:)) I może jeszcze jeden robot (dzięki Soni:)).

robotylofi2021grupaii234

We wtorek o 7:20 nasza cała klasa miała spotkać się na parterze w szkole, żeby pojechać na wycieczkę do ZOO we Wrocławiu. Kiedy wyszliśmy ze szkoły autokar już na nas czekał a jechaliśmy około 3 godziny. Jak dotarliśmy do Wrocławia poszliśmy najpierw na rynek, szukaliśmy tam krasnali i mogliśmy coś zjeść.
zooklasa5b203455
Nagle zaczęło padać, wtedy z resztą już się zbieraliśmy do ZOO. Musieliśmy jednak jeszcze trochę podjechać. Wreszcie dotarliśmy do ZOO. Na początku czekaliśmy na bilety, a podczas czekania już bardzo padało. W końcu weszliśmy do ZOO, zwiedzanie rozpoczęliśmy od Afrykarium. Były tam myszojelenie, nie zabrakło również hipopotamów i przeróżnych ptaków. Nazwa AFRYKARIUM, powstała z połączenia słów Afryka i Akwarium. Widzieliśmy znajdują się tam dwa akwaria z endemicznymi rybami z jezior Wielkich Rowów Afrykańskich - Tanganiki i Malawi. Największą atrakcją Afrykarium jest osiemnasto metrowy przeźroczysty tunel z akrylu, który umożliwia podziwianie żółwia zielonego, rekinów, płaszczek, a także innych gatunków ryb. Obok mieszkają mrówniki często mylone z południowoamerykańskimi mrówkojadami oraz wzbudzająca duże zainteresowanie kolonia golców - niezwykłych gryzoni, a także jedne z najmniejszych antylop świata, czyli Dik dik. Pomimo złej pogody wszyscy chętnie zwiedzaliśmy i z zainteresowaniem obserwowaliśmy zwyczaje i zachowanie zwierząt. Najbardziej podobały nam się foki, które popisywały się goniąc się i robiąc salta w wodzie. Deszcz w ogóle im w tym nie przeszkadzał. Z zainteresowaniem obserwowaliśmy aligatora polującego na rybę. Ale chyba najwięcej frajdy sprawiły nam małpy, które rozśmieszały nas robiąc miny goniąc się po klatce. Szkoda tylko że nie udało nam się być w porze karmienia zwierząt, byłoby to na pewno fajne przeżycie. Moglibyśmy zobaczyć jak i czym są karmione egzotyczne zwierzęta. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o zwierzętach zamieszkujących ZOO. Jest to najładniejsze ZOO w Polsce. W pięknych, zielonych pomieszczeniach przypominających dżunglę założono motylarnię. Egzotyczna roślinność i kolorowe piękne motyle sprawiają wrażenie afrykańskiej dżungli. Było dużo wrażeń. Około godz. 16.30 wyszliśmy z ZOO. Trochę zmęczeni i przemoczeni z deszczu, ale w dobrych humorach wsiedliśmy do autokaru. Ze względu na korki na drogach nasza podróż przedłużyła się. Ok. 20.00 dotarliśmy na miejsce, gdzie pod szkołą czekali na nas rodzice. To nasza pierwsza klasowa wycieczka od czasów pandemii, wyjazd do Zoo był świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu w wyjątkowym miejscu.
Bartek Styrna
zooklasa5b203455a

28 października -  grupa II uczniów z klasy 5b, w składzie: Julia, Wiktoria, Julia, Laura i  Adam - zabrała się za składanie robota Lofi. Trzeba przyznać, że robota "paliła im się w rekach". Niewiele brakowało a roboty byłyby gotowe. Brawo dla młodych majsterkowiczów.

grupa2julia20213

Kolejna grupa z klasy 5b, w składzie: Wiktoria, Laura, Julka i Adam zapoznawali się z czujnikami robota Lofi i je oprogramowywali. Świetnie sobie z tym poradzili i już za tydzień przystąpią do składania robota.

grupa2kim5blofi

To jeden z dni, na który wszyscy czekamy z utęsknieniem. Również w tym roku nie obyło się bez atrakcji. Dziewczyny przygotowały przeróżne zadania dla chłopców, którzy ochoczo mierzyli się z wyzwaniami. Podziwialiśmy umiejętności chłopców i zajadaliśmy się pyszną pizzą. Były także drobne niespodzianki, w prezencie chłopcy dostali piękne medale, krawaty, podkładki pod myszkę i słodkości.
Basia Hok
klasa5bdziench2021

Wczoraj swoje zajęcia robotyczne z robotami Lofi - zakończyła pierwsza grupa z klasy 5b. Była nauka sterowania, wyścigi, bitwa robotów, a na koniec trzeba było robota ładnie rozmontować. Dziękuję Soni, Kamilowi, Bartkowi i Arturowi za wspólne zajęcia. Teraz pora na kolejnych uczniów.

lofirobot2021derf

Roboty LOFI  - zbudowane. Brawo za wytrwałość: Kamil, Sonia, Artur i Bartek. Udało się roboty poskładać i nawet zostały wzbogacone o światełka. Część techniczna za nami - za tydzień, mamy nadzieję, będziemy nasze roboty programować i się nimi ścigać:)

lofiposkładane202345r

lofiposkładane202345r2

Teatrzyk „Dzieci sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” opowiadał o dwójce rodzeństwa – Filipie z szóstej klasy i Oli z pierwszej. Filip bardzo dużo czasu spędzał przed komputerem w czasie e-lekcji, a potem grając w Minecrafta. W pewnym momencie doszło do tego, że zaczął rozmawiać ze swoim telefonem i tabletem, a one nakłaniały go do płatania głupich żartów. Raz, chcąc zemścić się na koledze, nagrał filmik, jak potyka się on o  podłożoną torbę i wpada głową do śmietnika. Po czym wrzucił filmik do internetu. Za to mama zabrała mu wszystkie urządzenia elektroniczne i zamknęła je  na klucz. Aby móc  znowu zagrać urządzenia podpowiedziały mu, żeby zabrał komputer siostrze. Kiedy Ola zorientowała się co zrobił brat, poskarżyła się mamie.  Filip oddał jej komputer, jednak okazało się, że gra była zablokowana. Ola zaczęła klikać losowe klawisze, ale to nic nie dało. W nocy w ich domu pojawili się Plik i Folder, którzy spotkali się z Olą i omówili jej sposób na wyleczenie Filipa z sieciowciągu. Następnego dnia Filip zabrał mamie klucze, żeby otworzyć skrzynię z telefonem, konsolą i tabletem. Ponieważ mu się nie udało, to z wściekłości podarł  kartki leżące na stole. Kiedy wróciła Ola zaproponowała mu zabawę w wojnę na śnieżki z papieru. Filip się zgodził i zaczęła się fajna zabawa. W nocy Ola spotkała się ponownie z Plikiem i Folderem i przedstawiła im Filipa. Wkrótce rodzina wyjechała nad morze, a Filip uznał, że nie potrzebuje już telefonu.

Spektakl  poruszał ważny problem spędzania przez dzieci za dużo czasu w internecie, grając w różne gry lub oglądając filmiki na YouTubie lub TikToku. Doprowadza to często do kłótni z rodzeństwem, przyjaciółmi oraz z rodzicami. Fajną rzeczą na zakończenie było  spotkanie on-line z aktorami.

Wojtek Szczepaniak

spektakl20345r566

29 września, uczniowie klasy 5b - wzięli w rękę śrubokręt, kawałek sklejki i śrubki z nakrętkami i... prawie udało im się złożyć LOFI Robot. Prawie - bo zabrakło czasu, ale szło im świetnie. Kamil, Artur, Bartek i Sonia - Brawo!!!

lofirobotyklasa5b4564

22 września- klasa 5b - zapoznawała się z budową jednostki centralnej,

5bkomputerypoczatek

a po południu w ramach warsztatów robotycznych: Sonia, Artur i Kamil - zapoznawali się z czujnikami LOFI Robot i je oprogramowywali.

5bkomputerypoczatek2

Laboratoria Przyszłości

Klasa 4

Klasa 6

Klasa 8

Klasa 5b - kółko

Druk 3D 2021-2022