Jak co roku, hucznie obchodziliśmy Dzień Kobiet w naszej klasie. Były drobne upominki, słodkości i tradycyjna pizza. Chłopcy wspólnie zaprezentowali wierszyk w j. angielskim, przygotowali niespodziankę opartą na grze „5 sekund”, dziewczynki odpowiadały na pytania lub wykonywały zadania. Było sporo śmiechu i radości. Świetnie się bawiliśmy!
Wracamy po przerwie świątecznej do zajęć robotycznych. W środę swoje zajęcia z LOFI Robot zakończyła trzecia grupa klasy 5b. Helena, Zuzia, Bartek i Wojtek uczyli się sterować robotami. Napisali krótkie programy sterujące. Wzięli udział w wyścigach, a także w zawodach sumo:)) Na koniec - dzięki LOFI Robot - otrzymali po zestawie starszych Lofich do domu na miesiąc by wolnej chwili doskonalić swoje umiejętności programowania tego robota:)
W poniedziałek photony, a dzisiaj roboty Lofi. Uczniowie klasy 5b - z zacięciem i zaangażowaniem złożyli cztery roboty, czerpiąc z tego mega satysfakcje i zabawę. Udało się też roboty sparować, za tydzień - spróbują nimi pokierować. Przy okazji dziewczyny wymieniły uszkodzony napęd DVD - Brawo!!!
Kolejne spotkanie z obotami LOFI. Dzisiaj udało się wszystkie roboty poskładać (dzięki Soni - nawet o jeden więcej) i okazało się, że prawidłowo:) Brawo dla: Julki, Wiktorii, Laury, Adama i Zosi. Do tego sparowaliśmy je z tabletami i szybko przetestowaliśmy jak się nimi steruje. Za tydzień - zawody:)) I może jeszcze jeden robot (dzięki Soni:)).
Teatrzyk „Dzieci sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów” opowiadał o dwójce rodzeństwa – Filipie z szóstej klasy i Oli z pierwszej. Filip bardzo dużo czasu spędzał przed komputerem w czasie e-lekcji, a potem grając w Minecrafta. W pewnym momencie doszło do tego, że zaczął rozmawiać ze swoim telefonem i tabletem, a one nakłaniały go do płatania głupich żartów. Raz, chcąc zemścić się na koledze, nagrał filmik, jak potyka się on o podłożoną torbę i wpada głową do śmietnika. Po czym wrzucił filmik do internetu. Za to mama zabrała mu wszystkie urządzenia elektroniczne i zamknęła je na klucz. Aby móc znowu zagrać urządzenia podpowiedziały mu, żeby zabrał komputer siostrze. Kiedy Ola zorientowała się co zrobił brat, poskarżyła się mamie. Filip oddał jej komputer, jednak okazało się, że gra była zablokowana. Ola zaczęła klikać losowe klawisze, ale to nic nie dało. W nocy w ich domu pojawili się Plik i Folder, którzy spotkali się z Olą i omówili jej sposób na wyleczenie Filipa z sieciowciągu. Następnego dnia Filip zabrał mamie klucze, żeby otworzyć skrzynię z telefonem, konsolą i tabletem. Ponieważ mu się nie udało, to z wściekłości podarł kartki leżące na stole. Kiedy wróciła Ola zaproponowała mu zabawę w wojnę na śnieżki z papieru. Filip się zgodził i zaczęła się fajna zabawa. W nocy Ola spotkała się ponownie z Plikiem i Folderem i przedstawiła im Filipa. Wkrótce rodzina wyjechała nad morze, a Filip uznał, że nie potrzebuje już telefonu.
Spektakl poruszał ważny problem spędzania przez dzieci za dużo czasu w internecie, grając w różne gry lub oglądając filmiki na YouTubie lub TikToku. Doprowadza to często do kłótni z rodzeństwem, przyjaciółmi oraz z rodzicami. Fajną rzeczą na zakończenie było spotkanie on-line z aktorami.
Wojtek Szczepaniak