Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

Klasa 7b i pan Bartek pozazdrościli piłkarzom biorącym udział w Euro i ... rozegrali mecz piłkarski. Mecz zakończył się wynikiem 2:2 i został przerwany - gdyż najstarszemu zawodnikowi na boisku "odcięło tlen":))

meczpilkasrski20201a
Jak się bawić, to się bawić i gwóźdź wycieczki klasy 6b do Świerklańca - kopa siana:))) i plac zabaw.

kopasiana2021

W poniedziałek - 7 czerwca klasy 6b i 7b pojechały na wycieczkę do Krakowa do Ogródu Doświadczeń im. St. Lema oraz do krakowskiego Ogrodu Botanicznego - niestety... więcej nie wiem i nadal czekam na obiecany tekst:)

Galeria zdjęć z wycieczki - sporo tych kwiatów:)
wycieczkaogrod202134

Jak się bawić to się bawić - Dzień Dziecka w klasie 6b:))
dzindziecka20216n
Klasa 7b - w Dzień Dziecka zafundowała sobie małe co nieco z pizzą w tle:)
pizza7b2021q

W poniedziałek: Zuzia, Ania, Emila i Dominika z klasy 7b, mogły poznać możliwości dwóch sympatycznych mrówkopodobnych Photonów. Mam nadzieję, że to pierwsza jaskółka i już od następnego tygodnia - wracamy z zajęciami robotycznymi.

robotnowe2021e
robotnowe2021e2

Po raz drugi udało się spotkać w szkole na zajęciach z robotami Photonami. Tym razem czwórka dzielnych programistów: Dominika, Antek, Igor i Michał staneli przed trudnymi zadaniami:) Musieli zaprogramować robota - by narysował literkę "K" - co okazało się nie lada wyzwaniem, a także napisać program wykorzystujący photonowe czujniki:) Za tydzień rozpoczynamy zajęcia z nową grupą:)

robotyphotony22202134

Po prawie półrocznej przerwie - wznowiliśmy na razie tylko dla jednej grupy (4 osobowej) zajęcia w szkole z robotami, oczywiście z zachowaniem środków bezpieczeństwa. W ubiegłym tygodniu pierwsza czwórka: Antek, Igor, Michał i Dominika poznawali możliwości robota Photona i podjęli pierwsze, udane próby, oprogramowania go w programie Scratch.

photonzaj2021sd
photonzaj2021sd2

We wtorek -  klasa 7b wzięła udział w zajęciach, przeprowadzonych przez panie: Maria Jeruzalska i Dorota Paszyńska z HTC Poland, które zaznajomiły uczniów z VR (wirtualną rzeczywistością) i pokazały możlwiości jej wykorzystywania. Bardzo dziękujemy paniom - dla wszystkich była to niesamowita frajda:) Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy w "realu".

htcvr2020ss
htcvr2020ss2

W związku z jutrzejszym Świętem Odzyskania Niepodległości - klasa 7b przygotowała na lekcji - okolicznościowe plakaty. Brawo!!!

11listopadagaleria2020

Dzisiaj klasa 7b pod opieką pana dyrektora - ze względu na piękną pogodę, wybrała się w góry:)) oto fotki z tej wyprawy.

melapaprykarz20202

We wtorek, 13 października, dzięki pani Joannie Foryś i firmie Unibot - klasa 7b wzięła udział w spotkaniu (połączenie online z Chinami) z panią Taline Chen z firmy Suzhou Pangolin Robot Corp. Ltd. z największej chińskiej firmy produkującej roboty usługowe. Na spotkaniu pani Taline zaprezentowała roboty Amy i Alice. Jeden był robotem hotelowym, drugi starał się zastąpić kelnera w restauracji. Pięknie dziękujemy pani Joannie za zaproszenie do udziału w spotkaniu.

Chiny2020laczenie32

W poniedziałek zorganizowałyśmy z dziewczynami Dzień Chłopaka. Wymyśliłyśmy, że fajnym pomysłem było by przebranie się za właśnie nich. Większość dziewczyn miało namalowane wąsy, ubrane luźne ubrania lub garnitury z krawatami. 

dzinchlopaka2020swed3

Przygotowałyśmy również mały poczęstunek, a mianowicie watę cukrową (z którą dziewczyny dzielnie walczyły). Zuzia zrobiła własnoręczne mydełka, które wręczyłyśmy chłopakom. Tańczyliśmy kaczuszki i skibidi. I tak wesoło i szybko upłynęła nam ta lekcja. Następnego dnia wręczyłyśmy chłopakom trochę spóźnione, ale trafione prezenty, były to drewniane joja z wygrawerowanymi ich imionami, Pan Bartek również dostał. :)

dzinchlopaka2020swed3a

Melania Zarychta

Ulotki wykonane przez uczniów klasy 7b - Budżet Obywatelski na projekt naszej szkoły
Kliknij poniżej  - by obejrzeć i pobrać więcej ulotek

budzetobywatelski2020aswe

zagłosuj!!!!!

https://bo.bytom.pl/

Tymczasem ostatnia grupa uczniów klasy 7b - testowała roboty Codey Rocky. "Wychowanie" malutkich pand wszystkim sprawiało mnóstwo frajdy. Prawie każdy dostał swoje imię. Po kilku minutach potrafił albo jeździć, albo rozpoznawać kolory - albo się złościć. Jeszcze raz dziękujemy firmie Mentor - systemy audiowizualne za wypożyczenie robotów.

codeyostatniagrupa2202

Za nami pierwsze dni jesieni - uczniowie klasy 6b i 7b - postarali się za pomocą programu ArtRage oddać ten jesienny klimat:) 

jesien2020dom
Klasa 7b

jesien2020dom2
Klasa 6b

Dzisiaj odbyły się w klasie 7b - drugie warsztaty z robotami Codey Rocky. Kolejna grupa programistów poznawała tego superzastego robocika, których chociaż mały - ma wiele zalet:) Jedni komponowali muzykę, inni starali się kierować robotem, a jaszcze inni tworzyli animacje - okazuje się, że mimo małego wyświetlacza - ten rodzaj zabawy też się sprawdza. Dziękujemy firmie - Mentor - systemy audiowizualne za umożliwienie przeprowadzenia tych zajęć.

codeyrocku2020wedrf

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Kropki - z tej okazji (klasa 7b) kreatywnie spróbowaliśmy narysować obrazki wspólnie ze sztuczną inteligencją:) za pomocą programu AutoDraw. Okazało się, że nie jest to najprostsza sprawa - czasem program wiedział lepiej co chcemy narysować od Nas:) Program też jest ubogi w narzędzia - jednak zabawa była i już wiemy - że daleka jeszcze droga przed programem - ale mamy nadzieję że trochę mu pomogliśmy w samodoskonaleniu:)

drowrysowanieww0ww

Pierwsza grupa uczniów klasy 7 - zapoznawała się z możliwościami robota Codey Rocky - którego możemy testować dzięki Mentor - systemy audiowizualne. Za recenzję niech posłuży fakt -że nie dało się ich oderwać od robotów:) Chyba nie będziemy mieć innego wyjścia - jak zakupić te "pomoce naukowe".

onlinewrstzaty2020a5a2aa

14 września wzięliśmy udział w on-linowych warsztatach zorganizowanych przez Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe Uniwersytetu Śląskiego. Poznaliśmy podczas nich nich robota humanoidalnego NOA, który wziął udział w wyprawie dookoła świata z polarnikiem Markiem Kamińskim oraz robota fokę PARO, który jest japońskim robotem społecznym i terapeutycznym. Opowiadała o nim pani Marzena Grochowska.

onlinewrstzaty2020a
onlinewrstzaty2020a5

Powstanie robota NOA zostało zainspirowane zmaganiami i problemami ludzi. Marek Kamiński powiedział, że konstruujemy roboty na podobieństwo ludzi, a nie znamy samych siebie. Przede wszystkim jak działają emocje. NOA to robot, który mruga, mówi, tańczy, świeci różnymi kolorami. Wyposażony jest w różne nowinki techniczne oraz kamery 4K. Został zbudowany w Chinach w 2019r., kosztuje 15 tys. zł, ma 120cm wysokości, waży 20 kg. Porusza się na kółkach i posiada wyświetlacz. Jest dostosowany do funkcjonowania w temperaturze 0–30 stopni C. Z ogrzewaczami może pracować w temperaturze nawet -30C. Bateria starcza mu na 1-2 dni pracy. Ładuje się 3-4 godziny. Po ustąpieniu pandemii koronawirusa polarnik wyruszy w samotną wyprawę trwającą 8 miesięcy dookoła świata. Zabierze ze sobą tylko robota NOA, który będzie jego towarzyszem i przyjacielem czytającym książki i pokazującym lokalizację. W czasie wyprawy będzie przekonywać ludzi, aby bardziej szanowali swoje życie. Przy okazji NOA będzie badać zanieczyszczenia powietrza, zanieczyszczenia światłem czy hałasem. Wyprawa odbędzie się pod hasłem „Power for change”.

onlinewrstzaty2020a5a

Marzena Grochowska opowiadała nam o robocie PARO, który został wyprodukowany w 1993r. w Japonii, przez syna dla ojca chorującego na alzheimera. Robot wygląda jak foka. Pomaga w terapii osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie. Pomaga rozwijać aktywność ruchową oraz myślenie. PARO kochają zarówno dzieci, jak i dorośli, bez względu na religię i kulturę. Robot został zbudowany na kształt małej foki szetlanckiej – posiada wagę ok. 3 kg, a jej długość wynosi ok. 57 cm. Ma ponad 250 czujników dotyku. Jest biały, bo to neutralny kolor. Ładuje się przy pomocy smoczka, około 20-30 minut. Kosztuje 25tys. zł. PARO słucha, mówi w foczym języku, woła gdy tęskni oraz mruży oczy. Słucha prostych poleceń. Przyzwyczaja się do swoich opiekunów, np.: ogląda z nimi mecze czy słucha muzyki:).

onlinewrstzaty2020a5a2

Niesamowitym przeżyciem była możliwość rozmowy za pomocą komunikatora - ZOOM z panem Markiem i panią Marzeną. W zajęciach wzięły udział wszystkie 3 klasy KiM:)

onlinewrstzaty2020a5a2a

Warsztaty opisała: Ania T

Canva - to prawdziwy kombajn:) Podczas ostatniej lekcji uczniowie klasy 6 i 7 - wykonali w niej widokówki z wakacji (takich wymarzonych). Widokówki musiały być dwustronne - tzn. także z pozdrowieniami i adresem - który to okazał się być największą trudnością:)) Może od czasu do czasu warto wrócić do pocztówki, którą ręcznie wypisujemy i wrzucamy do skrzynki:) 

Klasa 7b
widokowki2020rfrtgt7b

Klasa 6b
kakapocztowa2020frt6b

Laboratoria Przyszłości

Klasa 4

Klasa 6

Klasa 8

Klasa 5b - kółko

Druk 3D 2021-2022