W środę, wreszcie udało się "sparować" nasze roboty Lofi z tabletami i ... chłopcy z 5b, mogli spróbować swoich sił w sterowaniu nimi. Zorganizowaliśmy także walki robotów, które wywołały mnóstwo emocji. Roboty walczyły dzielnie - aż po ostatnią śrubkę:) Kolejna grupa rozpocznie prace od początku - czyli od ich rozkręcania - gdy wrócimy do szkoły.
Niestety z różnych przyczyn nie udało się chłopakom skończyć robotów i ich sparować z tabletami. Nic nie szkodzi - spróbujemy w poniedziałek za tydzień i będzie to ostatnia szansa:) Przesuną się więc zajęcia z Lofi Robotami dla kolejnej grupy - na kolejny tydzień. Bardzo przepraszam - ale pewne rzeczy trzeba kończyć - przynajmniej próbować:)
A dla osłody - zapraszam do obejrzenia walk robotów, jakie toczyły w styczniu - za sprawą dziewczyn: Kasi, Natali, Marty, Zosi, Zuzi i Natalii.
W poniedziałek - grupa chłopaków: Tymek, Paweł, Michał, Filip i Mateusz mocno zakasała rękawy i przystąpiła do "skręcania" robotów LOFI. Po 45 minutach trzy roboty prawie były gotowe. Pojazdy jeszcze wymagają ostatnich szlifów - ale te najtrudniejsze prace już zostały wykonane. Za tydzień - najprawdopodobniej będziemy już robotami kierować.
20 lutego nasza klasa (5b) przespacerowała się po Bytomiu „śladami Wojciecha Korfantego”. Ta wycieczka odbyła się z okazji setnej rocznicy powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego. Bardzo nam się ten spacer podobał, dzięki niemu - dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o Bytomiu, po którym oprowadzała nas mapka, jaką otrzymaliśmy przed wyjściem ze szkoły oraz pani Małgorzata Krawczak Czas upłynął wszystkim bardzo przyjemnie i szybko i chyba odnaleźliśmy w sobie „zapalonych historyków”. :D
Tekst: Lena Bernatowicz
19 lutego, prawie całą klasą (5b) wybraliśmy się do studia "Relax" w Bytomiu, by po raz kolejny wziąć udział w muzycznych warsztatach - "Akademia Jazzu". Tematem spotkania była muzyka i instrumenty pochodzące z terenów Karaibów i Tybetu. Mogliśmy posłuchać muzyki z tamtych regionów, oraz przyjrzeć się z bliska egzotycznym instrumentom. Mieliśmy także możliwość samemu poczuć te "dziwne" dźwięki - próbując zagrać te nietypowe melodie. Bardzo nam się to podobało - szkoda, że trwało to tak krótko. Spotkanie z muzyką uważam za udane i z chęcią wezmę udział w kolejnym.
autorka tekstu: Zuzia Zych
I mała próbka naszych umiejętności i możliwość posłuchania tych egzotycznych instrumentów.
W poniedziałek - nowa grupa konstruktorów/programistów: Tymek, Paweł, Michał, Michał i Mateusz zabrała się za... na razie za rozkręcanie robotów po dziewczynach:). Okazało się, że nie jest to prosta sprawa, a instrukcja obsługi śrubokręta nie należy do najprostszych:)) Ale wszystko dobrze poszło i już za tydzień będzie można popracować z czujnikami robota:))
Podczas dzisiejszego spotkania z Robotami Lofi - dziewczyny: Zosia, Zuzia, Marta, Natalia, Kasia i Natalia - uczyły się trudnej sztuki kierowania nimi. Następnie wzięły udział w zawodach sprinterskich, zawodach sumo, oraz konkursie tanecznym:) Ze wszystkich tych prób wyszły - zwycięsko, chociaż roboty od czasu do czasu traciły:) łączność z naszymi tabletami. Od następnego tygodnia zajęcia rozpoczyna nowa grupa.
Podczas dzisiejszych dodatkowych lekcji informatyki w klasie 5b - cofnęliśmy się w czasie o prawie 20 lat i zainspirowani niedawnymi wyczynami Kubackiego i Stocha - odpalilismy jeden z najlepszych, a na pewno najbardziej kultowych symulatorów skoków narciarskich - Deluxe Ski Jump 2. Początki nie były łatwe i nawet skoki na odległość 30 metrów były sukcesem. Z czasem okazało się, że można skakać dalej:))
Tuż przed świętami - oba zespoły dziewcząt z klasy 5b, ukończyły swoje LOFI roboty, a nawet więcej każdy zespół złożył po dwa roboty:))) Na zajęciach, które odbędą się w poniedziałek - po feriach - 27 stycznia postarają się je kontrolować - co jest równie trudne jak ich składanie:) W kolejnym tygodniu swoją przygodę z Lofi Robotami rozpocznie kolejna grupa.
Kilka dni temu uczniowie klasy 5b odwiedzili Radio eM oraz pana redaktora Łukasza Turę, wraz z którym udało im się stworzyć mini słuchowisko oparte na wierszu Juliana Tuwima "Lokomotywa" - zapraszamy do wysłuchania.
Dzisiaj (3 grudnia), uczniowie klasy 5b (KiM) udali się do Katowic, gdzie spotkali się w redakcji Radia eM z panem redaktorem Łukaszem Turą. Dowiedzieli się co to jest radio i jak działa mikrofon.
Zapoznali się z pracą rozgłośni radiowej, a w końcu nagrali także swoją pierwszą radiową audycję:) Bardzo dziękujemy, zarówno panu redaktorowi, jak i całej redakcji, że mogliśmy przyjrzeć się z bliska pracy radiowca.
Dzięki uprzejmości Muzeum Historii Katowic uczniowie zwiedzili także - niewielką część (z braku czasu) - niesamowitą multimedialną wystawę opowiadającą o historii miasta Katowic. Specjalne podziękowania dla Mariusz Maciów:)
W poniedziałek na dodatkowych zajęciach informatycznych działo się:) Paweł składał i programował klocki Lego WeDo,
Hania i Gabrysia próbowały swoich sił w drukowaniu 3D za pomocą specjalnego długopisu,
a dwie grupy dziewcząt z klasy 5b - budowały roboty LOFI. Za tydzień powtórka:)
Zespół: Natalia, Kasia i Natalia
Zespół: Zosia, Zuzia i Marta
Przez ostatnie trzy tygodnie Oliwier, Gabrysia i Martyna składali i oprogramowywali klocki Lego WeDo. Podczas zajęć powstało kilka ciekawych projektów: "Bączek", "Symulator łódki" czy "Lew".
Gabrysia i jej projekt "Bączek"
Oliwier, Gabrysia i Martyna przy pracy:)
O swoim projekcie "Bączek" - opowiada Gabrysia
>
O swoim projekcie "Łódka" - opowiada Oliwier
O swoim projekcie "Lew" opowiada Martyna
W poniedziałek klasa 5b - po raz pierwszy (czekają ją jeszcze dwie wizyty) odwiedziła naszą partnerską szkołę - Zespół Szkół Technicznych w Bytomiu.
Pod czujnym okiem nauczycieli szkoły - uczniowie KIM, dowiedzieli się jak działa tachimetr, obejrzeli pracownię związaną z odnawialnymi źródłami energii. Odwiedzili także pracownię mechatroniczną oraz przyjrzeli się serwerowni. Bardzo dziękujemy dyrekcji i panu Witoldowi Krieser - za tak miłe przyjęcie i z niecierpliwością czekamy do marca - wtedy pojawimy się znowu i tym razem mamy nadzieję, że uda nam się zbudować roboty do walki "sumo":)
W klasie 5b z okazji Dnia Chłopaka dziewczyny przygotowały dla chłopców niespodziankę.
Zorganizowały 8 stanowisk z zadaniami: „Malowanie twarzy”, „Fotobudka”, „Jaka to melodia?”, „Ozdabianie słodkości”, „Co jest w pudełku?”, „Twister”, „Klasy”, „Przebijanie balona”. Każdy z chłopaków otrzymał mały upominek. Wszyscy miło spędzili czas. Mamy nadzieję, że chłopcy będą dobrze wspominać ten dzień.
Autor tekstu: Natalia Błachowiak
W poniedziałek - Oliwer i Martyna (z większym akcentem na Oliwer, za tydzień będzie zamiana:)), rozpoczęli naukę i zabawę z klockami lego WeDo. Zbudowali i oprogramowali krokodyla, który potrafił kłapać paszczą, ale i lubił podgryzać paluszki:) nie tylko te słone:)
A tak opowiadają o swoim projekcie:)
W poniedziałek w klasie 5b odbyły się zajęcia z kodowania w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania 2019. Uczniowie zapoznali się z programem "Blockly", bliskim krewnym Scracha:)
Dziękujemy także Oliwerowi, który pokazał swoją prezentację wykonaną w programie Prezi, o którym to programie na poprzedniej lekcji opowiadały Marta i Zosia.
Nasze uczestnictwo w akcji - Europejski Tydzień Kodowania - zostało nagrodzone specjalnym certyfikatem.
Igor tego lata przeprowadził się Irlandii i musiał opuscić naszą klasę:( Pamięta jednak o nas i wszystkich pozdrawia wraz z cała rodziną:) Życzymy mu sukcesów i zdrowia oraz mamy nadzieję, że przynajmniej za pomocą strony Kimowej - będzie nas odwiedzał.
W czwartek, 3 października, wyróżnieni w konkursie Sketchup 3D w nagrodę poszliśmy do studia architektonicznego Elemental Studio, gdzie pan Dawid Sagan opowiedział jak wygląda praca architekta. Dowiedzieliśmy się co trzeba zrobić, żeby być dobrym i znanym architektem. Na przykładzie stworzonych już projektów, pokazał nam, że ta praca jest fajna, ale czasami trudna.
Następnie zobaczyliśmy na komputerze jak mniej więcej się takie projekty tworzy. Na koniec oglądaliśmy katalogi gdzie również mogliśmy zobaczyć czym architekt się jeszcze zajmuje. Czas zleciał bardzo szybko i musieliśmy pożegnać pana Dawida. Wyszliśmy uśmiechnięci, już z nowymi doświadczeniami.
autor tekstu:
Emila Czendlik
Ten tydzień zaczął się od problemów i na nich się zakończył. Chcieliśmy popracować w programie do tworzenia prezentacji - Prezi. Zajęcia przygotowały Zosia i Marta. Okazało się najpierw, że program nie obsługuje przeglądarki Firefox. Następnie nie wszystko chciało działać i na Chromie:( a na koniec okazało się, że mamy zbyt wolny internet - by wszyscy mogli pracować na tym programie on-line, a wersja desktopowa jest płatna. Dlatego krótka prezentacja dziewczyn musiała nam wystarczyć.
Niemiła niespodzianka czekała na nas także w piątek. Mimo naszych najszczerszych chęci - roboty Kryptony - nie chciały się połączyć z programem sterującym. Gdy już jakimś cudem udało nam się to zrobić - roboty działały tylko przez chwilę, po czym znowu się rozłączały. Niestety nie mamy pomysłu co zrobić. Musimy zasięgnąć informacji u producenta. Będziemy szukać rozwiązań, bo przynajmniej składanie Kryptonów było bardzo satysfakcjonujące.
W niedzielę obchodziliśmy Dzień Kropki - International Dot Day - czyli Dzień Kreatywności.
Klasa 5b w środę za pomocą programu bomomo - stworzyła mnóstwo kreatywnych prac:))
18 września klasy Kimowe (5b i 6b), po raz trzeci, odwiedziły Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe w Katowicach.
Spotkania z naukowcami odbywają się rokrocznie dzięki firmie "Unibot", której dziękujemy za zaproszenie. Uczniowie podczas zajęć wysłuchali trzech wykładów z dziedziny biorobotyki: fizjologia mózgu, jako inspiracja do stworzenia robota IURO;
budowa, transport międzykomórkowy jako sposób przemieszczania nanorobotów; oraz budowa DNA i możliwości wykorzystania tej wiedzy w medycynie. Spora dawka wiedzy:) Teraz czas na wykorzystanie tej wiedzy w praktyce podczas programowania:)
Taka miła niespodzianka z okazji Dnia Programisty, który przypada właśnie dzisiaj - 13 września. Lena z klasy 5b w sierpniu odwiedziła Azerbejdżan i... udało się jej zrobić zdjęcie najlepszymi młodymi programistami z Polski, którzy na 31 Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej w Baku zdobyli dwa srebrne medale i brąz. Brawo dla chłopaków i dla Leny, która ich wypatrzyła:)