Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

W poniedziałek (17.06.2019) klasa 5b KIM wybrała się na wycieczkę do Pracowni Ceramicznej MOMO. To była nasza druga wizyta. Podczas, której szkliwiliśmy ulepione przez nas wcześniej prace. Dowiedzieliśmy się co to jest szkliwo, jakie są techniki szkliwienia, i że nasze prace będą wypalane w temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Podczas, kiedy jedna grupa szkliwiła, reszta spędzała czas w ogrodzie. Graliśmy w gry planszowe, badmintona i piknikowaliśmy. W środę podczas zakończenia roku, dostaliśmy wypalone swoje prace, które były bardzo kolorowe. Każdy był zadowolony z efektu swojej pracy. To była bardzo udana wycieczka.

Autor tekstu i rysunku:
Filip Barwiński

 piknik2019filipa

We wtorek, 18 czerwca, wraz z panią Małgosią Krawczak po Mszy Świętej na zakończenie roku - podczas której podziękowaliśmy księdzu Adrianowi za cały rok - opieki nad nami,

kosciol2019gtgtgt

wybraliśmy się na lody. Lody jak wiadomo, najlepiej smakują na pl. Akademickim więc tam się nimi posililiśmy:). Potem przyszła pora na wspólne zdjęcia przy fontannie. Nie mogło też zabraknąć tego dnia zabawy - więc udaliśmy się pl. Słowiański, a tam... królowała zjeżdżalnia:) Było super:)))

Tekst:
Emilia Czendlik 5b

kosciol2019gtgtgt234

Niestety czas tak szybko w drugim semestrze minął, że nie udało się wszystkim skończyć zajęć z klockami Lego WeDo. Nadrobimy to we wrześniu. Tymczasem o swoim ostatnim projekcie wykonanym za pomocą klocków Lego WeDo II i oprogramowanym w Scratchu - "Uratuj pandę" - opowiada jego twórca - Igor:)

Tymczasem w klasie 4b - ostatni projekt "Papuga" - wykonały Lena i Kasia. Projekt powstał w oparciu o klocki Lego WeDo - zaś program do niego dziewczyny napisały w Scratchu.

Program wykonany przez dziewczyny działa w ten sposób - że gdy ktoś porusza skrzydłami papugi w górą a potem w dół -papuga na ekranie się przesuwa - leci:) Gdyby miały więcej czasu powstała by zapewne świetna gra, może w nowym roku:) Oczywiście dziewczyny za swoją pracę otrzymały specjalne certyfikaty:) Ups - znowu się wydrukowały CERTFIKATY- co ja mam z tym Wordem:)

certufukatyostatnie2019ujuju

W piątek Igor i Mateusz, samodzielnie, bo koleżanki nie dopisały:( zbudowali i oprogramowali projekty: "Na ratunek pandzie" i "Spychacz". Igor starał się za pomocą helikoptera uratować pandę, gdy wszystko wokoło płonęło:) zaś Mateusz starał się opanować zbudowany przez siebie spychacz - co okazywało się niezmiernie trudne i trzeba było ciągle poprawiać program sterujący pojazdem.

igorlegowedo22019rf

igorlegowedo22019rf3

W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy cykl zajęć poświęconych programowaniu z czarodziejem Baltiem - na pewno wrócimy do tego programu jeszcze w następnym roku. Tymczasem do końca roku szkolnego będziemy uczyć się programować za pomocą języka CBOT, który jest bardzo podobny w strukturze i składni do C++ oraz Java. Na pierwszy ogień poszedł program Ceebot 4 i praca z pojazdami kosmicznymi. Było super:)

ceeborczi2019ed

Pacmanowego PixelArta wykonali - Dominika i Michał

ceeborczi2019ed2

6 czerwca klasa 5b wraz ze swoją wychowawczynią panią Dominiką Grudzień-Porwolik oraz panią Małgorzatą Bosek pojechała do Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie na warsztaty. Na warsztatach dowiedzieliśmy się: jak powstają barwy, jak je rozpoznajemy oraz dokładniej co to jest barwa. Poprzez doświadczenia, takie jak zabawa latarką i pryzmatem zobaczyliśmy jak powstaje tęcza i jak można ją zrobić. Wszystkim warsztaty się podobały i wróciliśmy zadowoleni do Bytomia.

Autor tekstu: Michał Imański
 barwydosw2019ds

Dzisiaj po raz trzeci i ostatni w tym roku, klasa 5b, uczestniczyła w warsztatach w ZSTiO Bytom. Dzięki uprzejmości pana Witolda Kriesera oraz jego uczniów, młodzi programiści z KiM (klasa5b) mogli nauczyć się prostego języka kodowania umożliwiającego programowanie platformy Arduino Uno.

flippery2019zstio

Wzięli też udział w klasowym turnieju Flipperów - w którym zwyciężył Antek. Turniej przeprowadził - Jakub Tkacz - Mistrz Polski w grze na flipperach typu classic z 2019r.

flippery2019zstio2
flippery2019zstio23

Bardzo dziękujemy dyrekcji oraz panu Witkowi za całoroczną opiekę nad klasą i fantastyczne warsztaty:)

Po Scratchu i Pixblocku - uczniowie klasy 5b uczą się programować za pomocą programu Baltie.

Kliknij poniżej by pobrać program

baltie2019klasa5b

Baltie to program do nauki programowania i rysowania na poziomie języków Pascal, C, Java, ale jest w pełni graficzny. Stworzony w 1996r. przez czeskiego inżyniera Bohumira Soukupa. Podczas dzisiejszych zajęć uczniowie wraz z czarodziejem Baltiem wybudowali domek, a następnie stworzyli krótką historyjkę:)

baltiehistoria2019ede

Od obiegłego wtorku w Edterku odbył się cykl warsztatów zatytułowany "Mój przyjaciel robot". W pomoc przy przeprowadzeniu warsztatów włączyli się uczniowie klasy 5b. W ubiegły wtorek: Zuzia, Ania i Antek pomagali uczniom klasy 1b i Edterkowi w nauce kodowania, zaprezentowali także roboty które zaprogramowali: Lofi, ozobot i mbot.

edterekpomoc2019a

W czwartek podczas zajęć z przedszkolakami - Sonia - zamieniła się w fotografa - dokumentując zajęcia i prezentując na koniec zajęć przedszkolakom - mbota.

kodowanieklasa1b2019a2aas

We wtorek - 28 maja - w rolę nauczycieli kodowania wcieliły się: Emilka i Tosia. Zaprezentowały też uczniom klasy 1b możliwości ozobota.

kodowanieklasa1b2019a2a3

Zapraszam do obejrzenia projektów wykonanych za pomoca klocków Lego WeDo II
Antek - projekt "Symulator trzęsienia ziemi", "Chwytak"

Tosia i Mela - projekt "Piesek", "Samochodzik"

W piątek i poniedziałek swoje projekty z klocków Lego WeDo II wykonali: Mela i Tosia, oraz Antek. Dziewczyny zbudowały i oprogramowywały pieska i wyścigówkę, zaś Antek - symulator trzęsienia ziemi oraz chwytak. Świetne pomysły i sympatyczny czas spędzony wspólnie:) Tak trzymać:)

Zajęcia piątkowe

legomelaantytk2019tg2

Zajęcia poniedziałkowe

legomelaantytk2019tg

W naszej szkole - odbył się Scratch Day 2019. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i rodzice klasy 5b. Młodzi programiści na ten dzień przygotowali przeróżne projekty, które następnie prezentowali zgromadzonym gościom:). Do swoich projektów wykorzystali roboty: LOFI Roboty, Ozoboty Mboty, a także wykonali specjalnie na tą okazję programy w Scratchu.

scratchday2019gt2

Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali specjalne dyplomy za udział w projekcie Superkoderzy zorganizowaną przez Fundację Orange. Gratulujemy wszystkim uczniom - świetnych pomysłów.

scratchday2019gt

Zapraszam do obejrzenia projektów wykonanych za pomoca klocków Lego WeDo II
Filip i Mateusz - projekt "Wywrotka"

Dominika i Lucy - projekt "Pojazd kosmiczny"

Po dłuższej przerwie do zajęć z klockami Lego WeDo II - wrócili uczniowie klasy 5b. Filip z Mateuszem zbudowali wywrotkę, w której dodatkowo zaprogramowali wspomaganie parkowania, a Dominika i Lucy - wykonały i zaprogramowały pojazd kosmiczny z bardzo ciekawym napędem.

legowedo2filip2019maj
legowedo2filip2019maj2

W dniu wczorajszym także klasa 5b - wzięła udział w kampanii zorganizowanej przez Fundację Orange #jestnaswiecej. Porozmawialiśmy o "Hejcie w sieci" - o jego przyczynach, sposobach radzenia sobie z nim i o tym co robić by go było mniej.

hej2019ujujuju

Na koniec uczniowie na znak solidarności z akcją - założyli jedną pomarańczową sznurówkę. Mamy nadzieję, że będzie im ona przypominać o tym jak właściwie reagować na to naganne zjawisko w Internecie. Powstał także PixelArt - odpowiedni do tematyki zajęć:)

hej2019ujujuju23
hej2019ujujuju2

13 kwietnia 2019r. klasy 4b i 5b pojechały na Uniwersytet Śląski w Katowicach na warsztaty dotyczące drukarek 3D. Każda z grup po przyjeździe najpierw odpoczęła po podróży i się posiliła, aby zgromadzić potrzebne siły.

Zdjęcia z zajęć gr.I

drukarki3dzaj2019ed

Następnie dwóch, bardzo sympatycznych panów opowiadało nam miedzy innymi jak działają drukarki 3D oraz z czego są zbudowane. Mieliśmy okazję zobaczyć jak pracuje taka drukarka. Po tym wstępnym etapie warsztatów,  podzieliliśmy się na pary. Każda z nich, w specjalnym programie komputerowym " ", stworzyła własny projekt, który gdyby była taka możliwość - gotowy był do drukowania. Na koniec, w tych samych parach, mogliśmy specjalnym długopisem 3D stworzyć własne wydruki 3D, które każdy mógł zabrać do domu.

Zdjęcia z zajęć - gr.II

drukarki3dzaj2019ed2

Na pamiątkę, każdy uczestnik warsztatów, dostał breloczek z napisem 3D, który oczywiście został wydrukowany podczas zajęć. Mam nadzieję, że każdemu się podobało, bo warsztaty były  warte uczestnictwa. 

Autor tekstu:
Anna Tokarz

Zobaczcie jak świetnie bawili się uczniowie 5b podczas warsztatów teatralnych w Chorzowie.

W piątek 5 kwietnia byliśmy na warsztatach w Teatrze Czarnego Tła w Chorzowie. Najpierw pani opowiadała nam o przedstawieniu i całym teatrze, a potem próbowaliśmy sami wykonać sztukę z czarnym tłem. Taka forma teatru polega na tym, że cały spektakl odbywa się w ciemności, a tylko światło ultrafioletowe pozwala widzieć postacie i rekwizyty.

teatrfiolet2019as2

Dużo dowiedzieliśmy się na temat animacji teatralnej oraz mogliśmy poznać różne elementy scenografii. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.

Autor tekstu:
Sonia Giza

teatrfiolet2019as

W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 5b: Mateusz, Filip, Lucy, Dominika i Zuzia - po raz pierwszy złożyli z klocków Lego WeDo 2: projekty "Satelita" i "Dinozaur". Zabrakło jednak czasu by oprogramować klocki. Udało to się w poniedziałek. Klocki ożyły:) Zabawa była przednia.

klockilego2018wedo2

A tak o swoim projekcie "Dinozaur" opowiadają Mateusz i Filip

O projekcie "Satelita" opowiada Lucy

Po raz pierwszy, w poniedziałek, grupa konstruktorów i programistów w składzie: Lucy, Zuzia, Filip i Mateusz - starała się poznać możliwości klocków Lego WeDo 2.0. Pudełko z klockami zostało otwarte po raz pierwszy - więc część zajęć poświęcili na porządkowanie elementów zestawu.

zestaw1legowedo234

Gdy to już zostało zrobione - przystąpili do realizacji pierwszych projektów. Dziewczyny wykonały "Satelitę", zaś chłopcy "Zwierzaka". Niestety zdążyli jeszcze sparować z komputerem pierwszy zestaw i... czasu brakło. Kontynuować więc będą - za tydzień:).

zestaw1legowedo234a

13 kwietnia (sobota) - uczniowie klasy 5b: Łucja Domagała, Michał Imański, Igor Milewski, Michał Krupa, Mateusz Krawiec, Antosia Kowalczyk, Dominika Wolska, Kinga Nagel, Ania Tokarz, Emilia Czendlik, Antek Patschek, Zuzia Gałęziowska, Derda Agnieszka, Eunika Łapacz, Sonia Giza oraz 4b: Jasińska Natalia, Szymon Dębicki, Zosia Kozicka, Kasia Błasiak, Mateusz Muszyński, Paweł Wójcik, Agata Czarnowus wezmą udział w warsztatach przeprowadzonych przez firmę Unibot na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z technologią druku przestrzennego. Wstępem do zajęć będzie zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami druku 3D, założeniami teoretycznymi procesu, stosowanymi materiałami, budową istniejących drukarek oraz powszechnie stosowanymi technikami. W trakcie zajęć uczestnicy poznają ogólnie dostępne programy do tworzenia modeli 3D oraz popularne repozytoria gotowych do druku obiektów. 

Warsztaty druk 3Da

W marcu 1999r. ukazała się na Playstation i PC-tach gra TankRacer. Gra wyścigowa, o tyle nie typowa, że zamiast samochodem ścigamy się czołgami (4 rodzaje). Wyścigi można prowadzić w trybie single, ale także dosyć rozbudowanym trybie multiplayer, w którym poza wyścigiem można się zmieżyć ze sobą na arenie. Okazało się - po 20 latach, gra powoduje spore rumieńce i emocje wśród graczy. Tymi graczami byli uczniowie klasy 5b - którzy z okazji Dnia Wiosny - spróbowali swoich umiejętnosci w trybie sieciowym. Przy okazji okazało się, że największym wyzwaniem dla nich było sterowanie - za pomocą klawiatury:)

tanks2019rfrf

18 września rozpoczęliśmy zabawę z robotami Lofi. Dzisiaj, 6 miesięcy później – 18 marca ostatnia grupa zakończyła zajęcia, podczas których uczniowie uczyli się sterować za pomocą aplikacji samodzielnie zbudowanymi robotami. Pokonywali tory przeszkód, układali układy taneczne do w rytm muzyki, a także starali się walczyć na arenie niczym zawodnicy sumo. Zabawa była przednia. Szkoda, że już musi się skończyć. Mamy nadzieję, że w następnym roku – dane nam będzie znowu uczyć się i bawić wraz z Superkoderami.

lofilat123456

Dnia 11 marca na pierwszej i drugiej godzinie lekcyjnej odbyły się warsztaty na temat zaśmieconego środowiska. Najpierw rozmawialiśmy o tym, co się dzieje ze śmieciami i co możemy zrobić by było ich jak najmniej. Później Pani, która prowadziła warsztaty zdawała nam pytania i musieliśmy stanąć w kącie z tą odpowiedźą, którą uważaliśmy za poprawną. W kątach były różne odpowiedzi: tak ale..., nie ale..., tak, nie. Na koniec dowiedzieliśmy się ile czasu rozkładają się różne odpady. Mieliśmy również zadanie podsumujace warsztaty. Musieliśmy napisać parę przykładów, co my możemy zrobić by nasze środowisko było czystsze. Warsztaty bardzo pomogły nam zrozumieć, że to od nas zależy czy będziemy żyć w czystym środowisku czy w brudnym i nie zadbanym.

Autor tekstu:
Dominika Wolska

warsztaty ekologiczne3019rfrf

W poniedziałek - trio dziewczyn z klasy 5b: Lucy, Dominika i Tosia przeprowadziły zajęcia dla klasy 2b i 2c, edukując drugoklasistów w zakresie bezpieczeństwa w Internecie. Była prezentacja, filmiki, quiz i informacja gdzie znaleźć więcej materiałów o bezpiecznym Internecie. Gratulujemy dziewczynom przygotowania i odwagi. Brawo!!!

zajeicabezpiecz2019rfrfr

To już przedostatnia lekcja z Robotem Lofii dla grupy III. Podczas tego spotkania wszystkim zespołom udało się złożyć naszego robota. Coraz lepiej nam idzie operowanie śrubokrętem więc nie ma się co dziwić:) Teraz tylko skonfigurować robota z tabletem, lub telefonem i … zawody!!! Będą wyścigi, zapasy i jazda slalomem – już nie umiemy się doczekać:)

26

8 marca chłopcy z naszej klasy (5b) wraz z panem Stanisławem Kulmaczewskim z okazji Dnia Kobiet - urządzili pięć specjalnych konkurencji dla dziewcząt.
klasakimdziench2019
Tak więc, każda dziewczyna próbowała swoich możliwości w podbijaniu piłki, musiała też wbić jeden wkręt do deski, a następnie go dokręcić. Kolejnym zadaniem było ubranie marynarki i zawiązanie krawata (hmmm, my też mamy z tym problem:)). Na kolejnym punkcie chłopcy starali się zrobić dziewczynom -  dziwne fryzury. Zaś na ostatnim punkcie - nasze panie mogły za pomocą farby - wyżyć się malując cokolwiek na dużej kartce papieru. Każda z dziewczyn spisała się na medal z uśmiechem na twarzy. Na koniec zabawy - Michał wraz z Mateuszem zadali im jeszcze kilka podchwytliwych zagadek. Liczę, że wszystkie dziewczęta spędzą ten wyjątkowy dzień przyjemnie i z wieloma przyjemnymi niespodziankami. Ja was już żegnam i miłego dnia!!!
Tekst i zdjęcia: Bartłomiej Erkier :)
klasakimdziench20192
 

W środę - uczniowie klasy 5b: Lucy, Antosia, Dominika i Filip - przeprowadzili przygotowane przez siebie zajęcia w klasach I na temat bezpieczeństwa w Internecie. Podczas zajęć zwracali uwagę na niebezpieczeństwa czyhające w sieci na młodych Internautów oraz na sposoby radzenia sobie z nimi.

bezpieczenstwoklasy12019

Po zabawie z czujnikami, przyszła kolej na skręcanie. To jest chyba najciekawszy element pracy z Lofi:) Na pewno dla pana Bartka – który czasem ze zdziwioną miną (nie wiemy czemu:)) przygląda się jak operujemy śrubokrętem:) Za to widać, także na zdjęciach, że współpraca – to nasza mocna strona. Robot ma już kadłub, teraz pora na oczy i koła:) za tydzień będzie gotowy. Taką mamy nadzieję:)

lofiskrecamy2019tgtgt

Zmiana planu i ferie wpłynęły na prawie miesięczną przerwę w pracach z Lofi. Co się odwlecze to nie uciecze – mawia przysłowie. Dzisiejsza lekcja minęła nam na poznawaniu możliwości czujników robota Lofi – oraz na zapoznaniu się z programu Lofi Block. Wcześniej korzystaliśmy ze specjalnej wersji Scratcha, jednak chyba został on tymczasowo wyłączony:) Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – powiada kolejne przysłowie. Za tydzień przystąpimy już do składania naszego robota. Na co nie umiemy się doczekać:)

lofi2019as2

7 lutego część klasy 5B pojechała do TEB Edukacja Gliwice, by dowiedzieć się czegoś o e-sporcie - tej niesamowicie szybko rozwijającej się formy rywalizacji pomiędzy graczami komputerowymi. Dlaczego tam? , Właśnie w tej szkole w tym roku po raz pierwszy otwarto klasę technik informatyk i E-sport działającą pod opieką firmy MSI Gaming.

esportwyczieczka2019rfr

O zajęciach i e-sporcie opowiadał nam nauczyciel- pan Mateusz, który prowadzi w tej klasie zajęcia z tego przedmiotu (4 godziny w tygodniu). Zapamiętałam, że klasy są niewielkie dziesięcio lub jedenastoosobowe. Uczniowie tych klas mają lekcje informatyki oraz zajęcia z e-sportu. Podczas zajęć z e-sportu uczą się grać i współdziałać zazwyczaj w: Counter-Strike lub League of Legends. Zazwyczaj uczniowie tworzą dwie drużyny. Każda z nich gra przeciwko drużynie przeciwnej. Uczą się tam także jak organizować zawody e-sportowe, oraz jak się profesjonalnie do nich przygotowywać. Dowiedzieliśmy się też, że e-sport to właściwie już nowy, współczesny zawód.

esportwyczieczka2019rfr2

Wreszcie mogliśmy zasiąść wygodnie zasiadł w wysokim fotelu i samemu spróbować jak to jest być zawodnikiem e-sportowej drużyny. Zagraliśmy w League of Legends - jedni drużynowo inni w samouczka. Podobało nam się:) Także dziewczynom:) Nie mogliśmy się oprzeć pokusie i pochwaliliśmy się też naszymi grami, które sami projektujemy:)

esportwyczieczka2019rfr22a

Niestety trzeba było wracać, Jednak to nie był koniec przygód. Gdy wracaliśmy autobusem odkryliśmy grę na komórkę - Quiz'em All!. Okazała się być świetną zabawą, a do tego uczącą:). Polecamy. Spotkanie w Technikum bardzo nam się spodobało, może komuś z nas pomoże w przyszłości wybrać zawód.

esportwyczieczka2019rfr22

Autor tekstu:
Ania Tokarz

Dzisiaj (04.02.19) na trzeciej godzinie lekcyjnej nasza klasa wyszła na szkolne boisko, by wykorzystać świetne warunki pogodowe - czyli budować ze śniegu. Podzieliliśmy się na kilka grup i od razu zabraliśmy się do pracy. Wszyscy byli zawzięci chociaż 45 minut to niedużo czasu. Po ocenieniu zaangażowania przez panią mieliśmy chwilkę żeby porzucać się śnieżkami i pobawić się śniegiem. Wszystkim się podobało, a rzeźby były bardzo ładne.

Autor tekstu:
Antek Patschek

snieg5b2018ujujssd

W piątek mimo niesprzyjającej pogody, wiatr, śnieg, mróz wybraliśmy się na wycieczkę do Katowic, a dokładnie do miejsca zwanego "1000 klocków KREATYWNE CENTRUM ZABAWY". Po przybyciu na miejsce rozpoczęliśmy warsztaty, na których rozmawialiśmy o bardzo złym stanie powietrza w naszej aglomeracji. Po tej rozmowie mieliśmy za zadanie stworzyć z klocków budowle, które pomogłyby nam oczyścić powietrze. Na środku sali znajdowała się piaskownica z klockami lego. Wszyscy ruszyliśmy do niej i wcześniej dzieląc się na grupy, rozpoczęliśmy pracę. Moja grupa zrobiła dom z panelami słonecznymi oraz wiatrak. Dwie grupy zrobiły elektrownie z wiatrakami. Widać, że każdy z nas ma świadomość tego jak ważna jest jakość powietrza dla człowieka, dlatego nasze pomysły były bardzo podobne do siebie. Po ich ukończeniu opowiedzieliśmy w kilku zdaniach na ich temat.  
 
klockolandia5b2019tgt
Następnie udaliśmy się na zasłużoną przerwę. Po chwili relaksu i napełnieniu brzuchów ponownie wzięliśmy się do budowania. Tym razem rzucaliśmy specjalnymi kostkami i jaki kolor na nich wypadł to mogliśmy tylko używać klocków w tym kolorze. Zadanie proste nie było, ponieważ nasza praca musiała wytrzymać trzęsienie ziemi, na szczęście wywołane na potrzeby eksperymentu. Obserwowaliśmy, która budowla wytrzyma najdłużej. Wygrała konstrukcja Ani. Gratulacje! Nawet nie zauważyliśmy, a było już tak późno, że musieliśmy wracać do najlepszego miasta na Śląsku. Powrót był szybki i przyjemny. Tylko ta pogoda!!!
Tekst:
Dominika Wolska
klockiduze2019tgtg
 

Ostatnia grupa Klasy Informatyczno Medialnej – 5b – rozpoczęła naukę i zabawę z robotami Lofi. Najpierw porozmawialiśmy o robotach, potem podpisaliśmy skrzynki z częściami, a na koniec wzięliśmy się za oprogramowywanie czujników. Pierwsze koty za płoty:)

lastlofi2018

Ostatnie spotkanie grupy II z robotami Lofi, było trochę smutne bowiem trzeba było rozkręcić nasze roboty i pożegnać się z nimi, a przecież przez ten czas polubiliśmy się bardzo:) Jednak na szczęście to nie koniec zajęć z sympatycznymi robotami, bowiem powrócimy do nich przy okazji "Projektów", które będziemy przygotowywać na Scratch Day w maju:)

gazet4b2019rfrfr2

Pierwsze w Nowym Roku spotkanie z robotami Lofi – to była czysta dawka emocji i adrenaliny. Przez godzinę nasze Roboty – walczyły, ścigały się, pokonywały tory przeszkód, a w końcu zrelaksowały się w tańcu. Sterowanie robotem Lofii nie należy do najłatwiejszych –  wymaga wprawy, cierpliwości, wyczucia i treningu. Cieszymy się, że ten niełatwy egzamin zdaliśmy na piątkę:). Pierwszy raz od początku pracy z robotami – wszystko “zatrybiło”. Roboty świetnie dogadywały się z tabletami i komórkami, nie mieliśmy też żadnego problemu z samymi konstrukcjami. Extra:)

robotylofi2019rfrfrf

18 grudnia na pierwszej lekcji klasa 5b miała wigilię klasową. Wszyscy cieszyli się z tego powodu, ponieważ od kilku tygodni wszyscy przygotowywali własnoręcznie robione prezenty. Każdy z niecierpliwością czekał na moment, kiedy nastąpi rozdanie prezentów. Przygotowywanie do wigilii rozpoczęliśmy od rozłożenia smakołyków takich jak: ciasteczka, pierniki, mandarynki, na talerzach. Potem dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie świąteczne życzenia. I końcu przyszedł czas na rozdanie prezentów. Każdy bardzo cieszył się z prezentu, który dostał. Zadowoleni usiedliśmy do ławek i zaczęliśmy jeść przygotowane wcześniej smakołyki. I tak w miłej i świątecznej atmosferze zakończyła się wigilia klasy 5b.

Autor tekstu:
Michał Imański

wigilia5b2018tgtg

Podczas ostatnich w tym roku kalendarzowym zajęć z naszymi robotami Lofi udało nam się skończyć składanie wszystkich czterech robotów (i tylko z jednym mieliśmy mały problem, dwukrotnie oderwał się od silniczka kabelek),

lofiirobotyjezdza2018aa

a nawet z czego jesteśmy bardzo dumni - daliśmy radę wszystkie cztery pojazdy sparować z naszymi kontrolerami (telefony i tablety) i rozpoczęliśmy naukę jazdy. Na kolejnych zajęciach - zorganizujemy zawody - Lofi sumo:) Będzie się działo:)

lofiirobotyjezdza2018a

Dzisiaj, 11 grudnia - II grupa rozpoczęła budowę swoich Lofi Robotów. Trzeba przyznać, że szło im bardzo sprawnie i szybko. Jednemu zespołowi właściwie - ta sztuka udała się. Zabrakło tylko czasu na podpięcie ładowarki:)

bobrekizba2018snieg122as

Za tydzień czekają nas w takim razie tylko prace wykończeniowe:) i podłączenie Lofich pod tablety:) Brawo!!!

bobrekizba2018snieg122asa

W poniedziałek - klasa 5b wzięła udział w akcji "Godzina Kodowania", który odbywał się od 3 do 9 grudnia na całym świecie. Klasa Kim - tym razem uczyła się programowania - wykorzystując CodeCombat - aplikację internetową pozwalającą w przyjemny sposób zaznajomić się z podstawowymi zasadami programowania w tym w języku - Python.

kodowenigodzin2018tgtghy

Tego dnia uczniowie Kim'u otrzymali miły prezent od Superkoderów - fantastyczne koszulki, breloczki, długopisy i notesiki, a także - za udział w "Tygodniu kodowania" ("Code Week") - grę Cody Roby. Dziękujemy.

kodowenigodzin2018tgtghy2

Zaś nasza piątka programistów: Igor, Dominika, Fili, Antek i Michał - za swój program/grę w konkursie Superkoderów - otrzymała grę "Scottie Go!". Brawo!!!

kodowenigodzin2018tgtghy2a

W piątek - klasa 5b (Kim) pojechała do TV Silesia na warsztaty. W redakcji telewizji przywitał nas pan Wojciech Żegolewski (znany dziennikarz, reporter i radiowiec).

tvssilesi2018yhys

Dzięki panu Wojtkowi poznaliśmy pracę w telewizji od kuchni. Dowiedzieliśmy się jak powstają programy telewizyjne, na czym polega praca operatorów kamer i dźwięku, a także oświetleniowców i makijażystów.

tvssilesi2018yhys2

Obejrzeliśmy też dwa studia telewizyjne: takie mniejsze, gdzie nagrywane są programy z ciekawymi postaciami i "Cafe Silesia"  - lifestylowa propozycja Telewizji TVS dla cały rodzin, oraz studio duże  - gdzie prowadzone są programy publicystyczne oraz zapowiadana prognoza pogoda.

tvssilesi2018yhys23

Na koniec każdy kto chciał - mógł spróbować, chociaż przez chwilę, zostać prezenterem pogody. Okazało się to niełatwym wyzwaniem - jednak mimo to - wszyscy sobie świetnie poradzili:)

tvssilesi2018yhys23a

Walk robotów i emocji im towarzyszących nie da się opisać
- więc zapraszamy na krótki filmik:)

Drugie już z kolei zajęcia przeznaczyliśmy na poznawanie czujników robota Lofiego, a także na naukę ich oprogramowywania. Kilka chwil starczyło by światełka świeciły mocnej gdy zaświecimy na czujnikiem latarką i gasły gdy np. zmienimy pozycję potencjometru. Potrafimy także włączać i wyłączać "brzęczek" za pomocą przycisku, co jest bardzo istotne z punktu widzenia dźwięku jaki on wydaje.  Oczywiście sami to zaprogramowaliśmy:)

3

3 grudnia, po raz drugi klasa 5b, udała się do ZSTiO na zajęcia. Tym razem już nie tylko by się przyglądać temu co dzieje się w szkole, ale by spróbować czegoś się nauczyć.

zstiosumowzawody2018

Dzięki panu Grzegorzowi oraz jego uczniom, a także panu Witoldowi - kimowcy zbudowali robota - wykorzystując do tego zestawy klocków Lego Mindstorms.

zstiosumowzawody20182

Następnie tego robota - oprogramowali, by w końcu na specjalnej macie sprawdzić czy - program działa prawidłowo.

zstiosumowzawody201822

Gdy już wszystko było gotowe - rozpoczęły się zawody. Zapytacie - jakie? Otóż wyobraźcie sobie, że - SUMO:) Nasze roboty - wojownicy mieli za zadanie wypchnąć z maty przeciwnika. Tym potyczkom towarzyszyły niesamowite emocje w zespołach konstruktorów.

zstiosumowzawody2018221

Po trzech godzinach zajęć - musieliśmy wracać. Wrócimy tutaj po feriach by przyjrzeć się bliżej drukarkom 3-D:) Bardzo dziękujemy za te wspaniałe i emocjonujące zajęcia:)

Dzięki firmie "Edu Sense" grupa uczniów Klasy 5b mogła zapoznać się z robotami "Ozobotami". Ozoboty - to jedne z najmniejszych robotów edukacyjnych, jednak mimo swych niewielkich rozmiarów - wiele potrafią:) Mogą potrafią poruszać się liniach, które dla nich narysuje użytkownik. W zależności od koloru linii potrafią zmienić swój kolor. Reagują na specjalne kolorowe kody, np. mogą zatrzymywać się, zwalniać, przyspieszać czy obracać.

ozobotysp42018aa

Dzięki specjalnej aplikacji OzoBlockly, podobnej do Scratcha - łatwo się programują. W zestawie, który otrzymaliśmy były także puzzle - które pozwalają budować pętle, drogi, czy bloczki. Godzina to za mało by poznać wszystkie możliwości robota - jednak wystarczająco dużo - by się świetnie bawić. Może kiedyś Ozoboty - zamieszkają w naszej szkole na stałe:)

ozobotysp42018aa2

Druga grupa już na spokojnie (pierwsza grupa ten etap przeszła trochę nerwowo:)) zapoznawała się z czujnikami robota i będzie robić to jeszcze na kolejnych zajęciach, by w pełni zapoznać się z możliwością Lofiego. Na pierwszy ogień poszły lampki i potencjometr. Oczywiście od razu po zainstalowaniu oprogramowania zajęliśmy się ich oprogramowywaniem. A te światełka - takie maleństwa a cieszą. Zabawa była super. Za tydzień - czujnik natężenia światła i odległości:)

kostkaksiadz2018a2

W poniedziałek 3 grudnia - klasa 5b wybiera się na warsztaty do ZSTiO, gdzie uczniowie będą mogli zapoznać się z klockami Mindstorm. Nauczą się je składać i oprogramowywać. Zajęcia poprowadzą nauczyciele Technikum.

legominstrom32018tgtgt

Ze względu na to, że zajęcia zaczynają się już o 8.00 w Technikum  - spotykamy się w szkole o 7.15. Zabieramy ze sobą legitymacje i karty ŚKUP (jeżeli ktoś nie ma 2 bilety na tramwaj - 1 miasto). Wracamy do szkoły po 4 lekcji. Proszę wziąć coś do jedzenia i picia. Po powrocie odbywają się normalnie lekcje.

Klasa 5 - nie przestaje oczywiście kodować. Ciągle tworzymy nowe programy, ulepszamy te stworzone wcześniej. Oczywiście w Scratchu:) Przez ostatnich kilka lekcji staralismy się dopracować zadanie programistyczne nazwane "Spadające piłeczki". Jeżeli chcecie zagrać w nasze gry - zapraszamy!!! Oczywiście możecie nas lajkować i komentować:)

spadajacepileczkiprojekty2018tgtgt

Także na lekcjach klasy 5b - powstają ciekawe PixelArty. Poniżej prezentujemy tą wykonaną przez Kingę. Brawo!!!

kingapixelart2018tgt

Uczniowie Kim'u na ostatniej lekcji sporo czasu poświęcili na naukę programu do tworzenia prostych prezentacji - "Photo Story". Chociaż sam programik nie jest najnowszy - świetnie sobie nadal radzi, a jego możliwości i prosta obsługa nadal zasługują na uwagę. I wielu przypadkach spokojnie mogą zastąpić te wykonane w PowerPoincie. Poniżej przedstawiamy jedną z prezentacji wykonaną przez - Antosię:)

Dzisiaj, 20 listopada swoje pierwsze zajęcia z robotami Lofi rozpoczęli uczniowie klasy 5b. Tym razem naukę programowania i składania tych sympatycznych robotów podjęli: Tosia, Antek, Mela, Kinga, Bartek i Bartosz (oraz w zastępstwie Euniki i Dominiki - Ania:)).

lofigrupaIIzacz2018

Pierwsze zajęcia polegały na nauce korzystania ze śrubokręta. Jednak zamiast składać robota - uczniowie KIM'u - robota rozkładali na części pierwsze. Co niektórzy tak się zapędzili w tej robocie - że rozkręcili silniczki na części pierwsze:). Za tydzień uczyć będziemy się o czujnikach i sprawdzać co one potrafią.

lofigrupaIIzacz20182

Tak wyglądały: "Robot światłolub", "Robot malarz" i "Robot - brama" - w działaniu

Mijają dwa miesiące jak zaczęliśmy zabawę z robotem Lofi (grupa I). Podczas ostatnich zajęć, które odbyły się we wtorek udało nam się uruchomić robota "Światłoluba" (Igor i Mateusz), okiełznać "Robota rysującego" (Agnieszka i Sonia), zaprogramować bramę dla samochodu (Emilka i Ania) oraz zbudować i zaprogramować "Robota Głowacza" (Zuzia i Michał). Trzeba przyznać, że nie było łatwo, czas jaki mamy na zajęcia jest zbyt krótki:) Chciałoby się jeszcze robotem pobawić, a tu trzeba dać szansę następnej grupie. Bedziemy Cię Lofi miło wspominać:)

robotlofibrama2018

A tak wygląda i działa - robot "Światłolub"

Robota Lofi w wersji podstawowej już opanowaliśmy. Teraz przyszła pora na eksperymenty. Nasze cztery grupy – rozdzieliły między sobą zadania. Dwie zamierzają skonstruować w oparciu o serwomotory i nowe elementy: “Robota głowacza” i “Bramę dla samochodów”. W tych przypadkach – robota wcześniej złożonego trzeba rozebrać i właściwie złożyć od nowa.

robotyswiat1
robotyswiat12

Dwie pozostałe zamierzają zmodyfikować robota tak by powstał “Robot światłolub” i “Robot malarz”. Światłoluba udało się skonstruować jeszcze na lekcji i sprawdzić jego umiejętności. Na malarza musimy poczekać do następnych zajęć:)

robotyswiat123
robotyswiat1234

Powoli kończymy pracę z naszym Lofi robotem (tzn kończy grupa pierwsza). Podczas dzisiejszych zajęć udało się nam wreszcie "sparować" roboty z telefonami i tabletami i od razu ruszyły do tańca:) Cóż to była za zabawa w rytm piosenki Dawida Podsiadło.

Następnie próbowaliśmy okiełznać roboty - ucząc się sterować nimi. Chyba najsprawniej poszło Mateuszowi. Reszta musi jeszcze poćwiczyć.

lofitancza2018ujuhyu

Klasa 5b (nie próżnuje), co prawda na stronkę nie wpadają zdjęcia z ich zajęć - ale to nmie znaczy że nic nie robi. Tyle jest roboty, że nie ma kiedy robić zdjęć:) Na poprzednich zajęciach pięknym PixeArtem uraczyła nas - Ania. Brawo!!

kimaniatyokaasa2018

Poza nauką rozszerzeń (już chyba je opanowaliśmy), przypominamy sobie jak tworzyć różne projekty w Wordzie. Był już plakat, była ulotka, za tydzień czeka na nas nowy program:) ale o tym jeszcze oficjalnie nie wiemy:). Poza tym intensywnie scratchujemy. Najpierw zrobiliśmy labirynt matematyczny, nad którym jeszcze będziemy pracować - więc wyników naszej pracy nie publikujemy. Ostatnio zrobiliśmy grę w której należy wykazać się zręcznością i refleksem - projekt nazywa się "Spadające piłeczki". Także ten projekt nie jest ukończony - ale zagrać już można - zapraszamy do testowania i ocen:)

spadajacedonaty2018tgt
To nie koniec wieści o kodowaniu. Specjalny zespół pod kierunkiem Igora - tworzy projekt scratchowy na konkurs zorganizowany przez Superkoderów "Plastik i oceany". Trzymajcie za nich kciuki:)

Dzisiaj wreszcie, nasze roboty “przemówiły”, a właściwie zaczęły się poruszać Niestety trochę czasu straciliśmy się na zdobyciu wiedzy o źle podłączonych kabelkach. Możemy się nią z Wami podzielić – gdy źle je włożycie – nie uruchomicie robota i przestanie działać. Teraz to już wiemy:) Przyda się ta wiedza dla następnych grup. Potem przyszła nauka oprogramowania silniczków, by oba koła się kręciły, a nie tylko jedno. By nasz robot mógł jechać do przodu i do tyłu i by można było go zatrzymać. Na koniec staraliśmy się podłączyć nasze roboty pod program na tablety przez bluetooth. Nie udało nam się:( Ale… o tym podczas kolejnej relacji:)

DSC09460

Dwie godziny zajęło nam złożenie naszego Lofi robota. Nie była to najłatwiejsza robota. Najpierw skorzystaliśmy ze starych instrukcji, potem okazało się, że odwrotnie skręciliśmy części z silnikami:) ale w końcu udało się:)))) I nasze roboty są gotowe do pracy. Mimo kilku błędów jesteśmy z siebie dumni, a zabawa w składanie robotów i ich skręcanie okazała się nie tylko emocjonująca, ale i przyjemna.

robotlofi2018skrect
robotlofi2018skrect2

Teraz pora na programowanie:) Sprawność majsterkowicza zdobyta.

robotlofi2018skrect23

Zapraszamy do zabawy z "matematycznym labiryntem" autorstwa Dominiki:)

 

W piątek 5 pażdziernika na godzinie wychowawczej odbył się w naszej klasie "Dzień chłopaka". Na przerwie przed lekcją przygotowałyśmy salę oraz zadania jakie koledzy musieli przejść, aby zdobyć swój upominek. A uwierzcie zadania nie należały do łatwych, co najważniejsze były bardzo śmieszne. Kiedy zabrzmiał dzwonek na lekcje chłopcy pozostali przed klasą, a my wpuszczałyśmy ich dwójkami.Gdy zaczęli wchodzić nie mieli świadomości co ich czeka.
dzienchlopak2018kim23
W klasie było przygotowane 5 stanowisk. Za każde zaliczone zadanie dostawało się naklejkę, aby dostać upominek trzeba było zaliczyć wszystkie. Cała zabawa zaczynała się od pomalowania sobie ust samemu. Podczas tego zadania okazało się, że to nie jest takie proste, a niektórzy podeszli do tego zadania zbyt energicznie. Kiedy już wszyscy mieli pomalowane twarze, a przy okazji usta mogli przejść do zadania drugiego. Tak wymalowani musieli założyć buty na wysokim obcasie i z książką na głowie przejść parę kroków. Nie martwcie się żadna książka i para butów nie ucierpiała w tym zadaniu. Nasi bohaterowie na szczęście też. Po tym ekstremalnym zadaniu przyszło kolejne, tzn. pomalowanie paznokci. Tutaj nieodzowna była pomoc dziewczyn. No cóż, pomalowanie sobie ust przeszło naszych kolegów, a co dopiero mówić o paznokciach. Dzięki pomocy lakier był tylko na paznokciach. Uff............ Kolejnym zadaniem było zaplatanie warkocza, muszę powiedzieć, że niektórym poszło bardzo dobrze. Na szczęście koleżanki, które użyczyły swoich włosów nie musiały obcinać się na łyso:)
dzienchlopak2018kim23q
W piątym zadaniu chłopcy musieli zawiązać sobie samemu krawat. Tutaj natomiast bez nieocenionej pomocy naszej pani wychowawczyni nie obyło się. Zadanie to kończyło zmagania naszych kolegów. Sądząc po ich minach byli z siebie bardzo zadowoleni i dumni. A nagrodą za ten wysiłek były torby z napisem "KIM" oraz słodkości. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego.
dzienchlopak2018kim23q2
Tekst:
Dominika Wolska

W dniu dzisiejszym, 8 października, uczniowie 5b (KiM) odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu. Po szkole oprowadzał ich pan Witold Krieser.

mechatronika2018rfrf

Kimowcy odwiedzili pracownię geodezyjną, serwerownię, informatyczną, mechatroniczną i odnawialnych źródeł energii, a jak zapewniał pan Witek - to tylko cząstka tego, czego się uczą uczniowie tej szkoły.:) 

mechatronika2018rfrf2

Ucieszył nas też fakt, że po pracowni mechatronicznej oprowadzał nas - absolwent naszej szkoły Grzegorz Janysek, który zaprezentował nam też kilka swoich ciekawych projektów:)

mechatronika2018rfrf23

Niestety czas gonił i trzeba było wracać do "czwórki". Na przełomie listopada i grudnia wrócimy tu ponownie. Tym razem na dłużej i weźmiemy udział w zawodach:)... Już nie umiemy się doczekać. Dziękujemy za miłe przyjęcie panu dyrektorowi oraz nauczycielom i uczniom:)

mechatronika2018rfrf235

Podczas kolejnego spotkania z robotem Lofi - udało nam się wreszcie uruchomić jego czujniki. Nie zraziliśmy się niepowodzeniami na poprzednich zajęciach. Zainstalowaliśmy na komputerach odpowiednie oprogramowanie - i chociaż czasem coś się zawieszało, udało nam się w specjalnej wersji Scratcha napisać odpowiednie programy, które testowały czujniki. Światełka zapalały się i gasły, czujniki odległości i światła działały jak należy - podobnie potencjometr. Teraz pora na "skręcanie". Od następnego spotkania śrubokręty idą w ruch. Trzymajcie za nas kciuki:)

czujnikidzialaj2018rftre

Podczas zajęć z panią Dominiką uczniowie klasy 5b - tworzyli niesamowite makiety. Harry Potter, Wioska Smerfów, Tytanic i wiele innych pomysłów pojawiło się w kartonikowym świecie. Jak widzicie jesteśmy sprawni nie tylko fizycznie, świetnie radzimy sobie z programowaniem - ale jesteśmy też kreatywni:)

pinup2018bytom234232a233

Przed dzisiejszymi zajęciami - pięknego PixelArta wykonała dla nas Tosia.

tosiakim2016y6545

Następnie doskonaliliśmy umiejętność wykonywania zrzutów ekranu oraz umiejętność korzystania z map google. Mogliśmy także przetestować swoje programy matematyczne, które robiliśmy przez ostatnie dwie lekcje. Teraz bierzemy się za matematyczne labirynty. Tymczasem zapraszamy do naszego "Studia", gdzie możecie obejrzeć nasze prace.

By zobaczyć prace w "Studio" - kliknij poniżej
zadaniemichal2018uhydss

Już za niedługo wybory do Samorządu Uczniowskiego. Miło nam poinformować, że jedną z kandydatek - jest uczennica klasy 5b - Zuzia:) Trzymamy za nią kciuki i oczywiście - głosujemy!!!!

wyborypiatek2018tgt

Na ostatniej lekcji z informatyki pięknego PixelArta - wykonała Dominika:)

pixelartdominika2018yhyr5t5

Prawie całą lekcję poświęciliśmy na naukę - robienia zrzutów ekranu - narzędzia, które przyda się nam zapewne nie jeden raz:)

pixelartdominika2018yhyr5t53

Następnie pracowaliśmy nad dopieszczeniem swoich "Zabaw matematycznych" - w Scratchu. Efekty poznacie już za tydzień. Za to na zajęciach z robotem Lofi - poznawaliśmy jego czujniki:)

pixelartdominika2018yhyr5t532

Troszkę te zajęcia były szalone:) Co prawda udało nam się świetnie zlokalizować i nazwać czujniki - jednak nie udało nam się do końca ich uruchomić. Troszkę zawiniły rozładowane powerbanki - zawsze trzeba pamiętać by były w pełni naładowane:)  Nie do końca sprawnie działał też multimedialny przewodnik po czujnikach - często się "zawieszał". Powetujemy sobie to następnym razem. Co nas nie zabije to nas wzmocni:)

pixelartdominika2018yhyr5t5326

Dzisiaj, 18 września, pierwsza grupa uczniów Klasy Informatyczno Medialnej (5b) rozpoczęła warsztaty z robotyki z wykorzystaniem robota Lofi. Hm... na razie tego robota jeszcze nie ma:) Tzn. nie został złożony. Za to w skrzynce do której z radością uczniowie się dorwali jest mnóstwo części, śrubek, czujników.

robotylofi2018rfrrr

Pierwszym zadaniem, jak się okazało nie należącym do najłatwiejszych, ale sprawiającym wiele frajdy było złożenie pojemniczka na śrubki. Tak wszystkim się to skręcanie spodobało, że zajęło im to prawie pół godziny:) Pierwsze koty za płoty - z samym robotem pójdzie szybciej. A jak nie - to nic nie szkodzi - skręcanie to fajna zabawa:)

robotylofi2018rfrrr2
robotylofi2018rfrrr23
robotylofi2018rfrrr234

Dzisiaj, 17 września, klasa 5b podczas zajęć z informatyki obchodziła Święto Kropki (Dot Day - przypadający na 15 września). Święto to - to dzień kreatywności więc - najpierw Dominika stworzyła kreatyny PixelArt:)

dzienkropkiedretye5te3

Następnie uczniowie klasy Kim siedli do komputerów i za pomocą programu ArtRage - stworzyli - tak jak Vashti - własne pomysły z "kropką":)

kropkja20178hyhsdfsd

A oto co stworzyli:) Zapraszamy do obejrzenia galerii.

kropkja20178hyhsdfsd2

Otrzymali za swoją pracę specjalny Certyfikat. Gratulujemy!!!

kropkja20178hyhsdfsd2aw

W dniu dzisiejszym, 14 września, ponad 40 uczniów z Klas Informatyczno Medialnych (4b i 5b) uczestniczyło w bardzo interesujących i ciekawie przeprowadzonych warsztatach zatytułowanych "Biorobotyka", które odbyły się w Miasteczku Uniwersyteckim Uniwersytetu Śląskiego.

warsztaty2018yuhydsf

Podczas warsztatów, ich uczestnicy, mogli poznać przemiłego humanoidalnego robota "Bobota", którego zaprezentowali jego twórcy – inżynierowie z Politechniki Białostockiej. Mnóstwo emocji wzbudziły także dwa pozostałe warsztaty przeprowadzone przez biologów z Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego, podczas których młodzi programiści dowiedzieli się wiele o robotach starających się naśladować owady, a także o eksperymentach, które mają na celu poznanie strategi zachowań zwierząt.

warsztaty2018yuhydsf2
warsztaty2018yuhydsf23

Od wtorku 18 września rozpoczynamy warsztaty z robotami Lofi:) Poniżej przedstawiam daty oraz składy zespołów pracujących przy robotach.

Grupa I - rozpoczyna cykl 8 zajęć od 18 września,
spotykamy się co tydzień, w sali nr 20, na 7 lekcji:
Ania i Emilka, Michał i Zuzia, Igor i Mateusz, Sonia i Agnieszka

Grupa II - rozpoczyna cykl 8 zajęć od 20 listopada,
spotykamy się co tydzień, w sali nr 20, na 7 lekcji:
Dominika i Tosia, Antek i Mela, Eunika i Kinga, Bartek i Bartosz

Grupa III - rozpoczyna cykl 8 zajęć od 29 stycznia,
spotykamy się co tydzień, w sali nr 20, na 7 lekcji:
Mateusz i Filip, Dominika i Łucja, Karolina i Michał

robotylofiiiii23

Pierwsze zajęć w nowym roku szkolnym 2018/2019, dla klasy 5b były bardzo aktywne:) Na początku zajęć powstał piękny PixelArt w wykonaniu Meli.

pixelart2018melaaa

Następnie wszyscy obejrzeli "kartki z wakacji - zadania" jakie uczniowie Kim-u nadesłali do pana Bartka, oraz kilka "prezentacji wakacyjnych". Igor zaprezentował sposób tworzenia filmików w Windowsie 10 (ze względu na ograniczenia sprzętowe, zajęcia powtórzy za tydzień:)),

pixelart2018melaaa2

a wszyscy spróbowali uatrakcyjnić swoje zdjęcia wstawiając je do ramek tematycznych i animując je w "Scratchu".

pixelart2018melaaa23

Roboty LOFI dotarły już do naszej szkoły. Pracować z nimi będą (jak oczywiście uda im się je złożyć:)) uczniowie Klasy Informatyczno Medialnej (klasa 5). Roboty udało się pozyskać w ramach programu Fundacja Orange - Majsterkowicze 2.0

lofiroboty2018yhysds

Laboratoria Przyszłości

Klasa 4

Klasa 6

Klasa 8

Klasa 5b - kółko

Druk 3D 2021-2022