W poniedziałek (17.06.2019) klasa 5b KIM wybrała się na wycieczkę do Pracowni Ceramicznej MOMO. To była nasza druga wizyta. Podczas, której szkliwiliśmy ulepione przez nas wcześniej prace. Dowiedzieliśmy się co to jest szkliwo, jakie są techniki szkliwienia, i że nasze prace będą wypalane w temperaturze 1200 stopni Celsjusza. Podczas, kiedy jedna grupa szkliwiła, reszta spędzała czas w ogrodzie. Graliśmy w gry planszowe, badmintona i piknikowaliśmy. W środę podczas zakończenia roku, dostaliśmy wypalone swoje prace, które były bardzo kolorowe. Każdy był zadowolony z efektu swojej pracy. To była bardzo udana wycieczka.
Autor tekstu i rysunku:
Filip Barwiński
We wtorek, 18 czerwca, wraz z panią Małgosią Krawczak po Mszy Świętej na zakończenie roku - podczas której podziękowaliśmy księdzu Adrianowi za cały rok - opieki nad nami,
wybraliśmy się na lody. Lody jak wiadomo, najlepiej smakują na pl. Akademickim więc tam się nimi posililiśmy:). Potem przyszła pora na wspólne zdjęcia przy fontannie. Nie mogło też zabraknąć tego dnia zabawy - więc udaliśmy się pl. Słowiański, a tam... królowała zjeżdżalnia:) Było super:)))
Tekst:
Emilia Czendlik 5b
Niestety czas tak szybko w drugim semestrze minął, że nie udało się wszystkim skończyć zajęć z klockami Lego WeDo. Nadrobimy to we wrześniu. Tymczasem o swoim ostatnim projekcie wykonanym za pomocą klocków Lego WeDo II i oprogramowanym w Scratchu - "Uratuj pandę" - opowiada jego twórca - Igor:)
Tymczasem w klasie 4b - ostatni projekt "Papuga" - wykonały Lena i Kasia. Projekt powstał w oparciu o klocki Lego WeDo - zaś program do niego dziewczyny napisały w Scratchu.
Program wykonany przez dziewczyny działa w ten sposób - że gdy ktoś porusza skrzydłami papugi w górą a potem w dół -papuga na ekranie się przesuwa - leci:) Gdyby miały więcej czasu powstała by zapewne świetna gra, może w nowym roku:) Oczywiście dziewczyny za swoją pracę otrzymały specjalne certyfikaty:) Ups - znowu się wydrukowały CERTFIKATY- co ja mam z tym Wordem:)
W piątek Igor i Mateusz, samodzielnie, bo koleżanki nie dopisały:( zbudowali i oprogramowali projekty: "Na ratunek pandzie" i "Spychacz". Igor starał się za pomocą helikoptera uratować pandę, gdy wszystko wokoło płonęło:) zaś Mateusz starał się opanować zbudowany przez siebie spychacz - co okazywało się niezmiernie trudne i trzeba było ciągle poprawiać program sterujący pojazdem.
W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy cykl zajęć poświęconych programowaniu z czarodziejem Baltiem - na pewno wrócimy do tego programu jeszcze w następnym roku. Tymczasem do końca roku szkolnego będziemy uczyć się programować za pomocą języka CBOT, który jest bardzo podobny w strukturze i składni do C++ oraz Java. Na pierwszy ogień poszedł program Ceebot 4 i praca z pojazdami kosmicznymi. Było super:)
Pacmanowego PixelArta wykonali - Dominika i Michał
Autor tekstu: Michał Imański
Dzisiaj po raz trzeci i ostatni w tym roku, klasa 5b, uczestniczyła w warsztatach w ZSTiO Bytom. Dzięki uprzejmości pana Witolda Kriesera oraz jego uczniów, młodzi programiści z KiM (klasa5b) mogli nauczyć się prostego języka kodowania umożliwiającego programowanie platformy Arduino Uno.
Wzięli też udział w klasowym turnieju Flipperów - w którym zwyciężył Antek. Turniej przeprowadził - Jakub Tkacz - Mistrz Polski w grze na flipperach typu classic z 2019r.
Bardzo dziękujemy dyrekcji oraz panu Witkowi za całoroczną opiekę nad klasą i fantastyczne warsztaty:)
Po Scratchu i Pixblocku - uczniowie klasy 5b uczą się programować za pomocą programu Baltie.
Kliknij poniżej by pobrać program
Baltie to program do nauki programowania i rysowania na poziomie języków Pascal, C, Java, ale jest w pełni graficzny. Stworzony w 1996r. przez czeskiego inżyniera Bohumira Soukupa. Podczas dzisiejszych zajęć uczniowie wraz z czarodziejem Baltiem wybudowali domek, a następnie stworzyli krótką historyjkę:)
Od obiegłego wtorku w Edterku odbył się cykl warsztatów zatytułowany "Mój przyjaciel robot". W pomoc przy przeprowadzeniu warsztatów włączyli się uczniowie klasy 5b. W ubiegły wtorek: Zuzia, Ania i Antek pomagali uczniom klasy 1b i Edterkowi w nauce kodowania, zaprezentowali także roboty które zaprogramowali: Lofi, ozobot i mbot.
W czwartek podczas zajęć z przedszkolakami - Sonia - zamieniła się w fotografa - dokumentując zajęcia i prezentując na koniec zajęć przedszkolakom - mbota.
We wtorek - 28 maja - w rolę nauczycieli kodowania wcieliły się: Emilka i Tosia. Zaprezentowały też uczniom klasy 1b możliwości ozobota.
Zapraszam do obejrzenia projektów wykonanych za pomoca klocków Lego WeDo II
Antek - projekt "Symulator trzęsienia ziemi", "Chwytak"
Tosia i Mela - projekt "Piesek", "Samochodzik"
W piątek i poniedziałek swoje projekty z klocków Lego WeDo II wykonali: Mela i Tosia, oraz Antek. Dziewczyny zbudowały i oprogramowywały pieska i wyścigówkę, zaś Antek - symulator trzęsienia ziemi oraz chwytak. Świetne pomysły i sympatyczny czas spędzony wspólnie:) Tak trzymać:)
Zajęcia piątkowe
Zajęcia poniedziałkowe
W naszej szkole - odbył się Scratch Day 2019. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i rodzice klasy 5b. Młodzi programiści na ten dzień przygotowali przeróżne projekty, które następnie prezentowali zgromadzonym gościom:). Do swoich projektów wykorzystali roboty: LOFI Roboty, Ozoboty Mboty, a także wykonali specjalnie na tą okazję programy w Scratchu.
Na koniec spotkania wszyscy uczniowie otrzymali specjalne dyplomy za udział w projekcie Superkoderzy zorganizowaną przez Fundację Orange. Gratulujemy wszystkim uczniom - świetnych pomysłów.
Zapraszam do obejrzenia projektów wykonanych za pomoca klocków Lego WeDo II
Filip i Mateusz - projekt "Wywrotka"
Dominika i Lucy - projekt "Pojazd kosmiczny"
W dniu wczorajszym także klasa 5b - wzięła udział w kampanii zorganizowanej przez Fundację Orange #jestnaswiecej. Porozmawialiśmy o "Hejcie w sieci" - o jego przyczynach, sposobach radzenia sobie z nim i o tym co robić by go było mniej.
Na koniec uczniowie na znak solidarności z akcją - założyli jedną pomarańczową sznurówkę. Mamy nadzieję, że będzie im ona przypominać o tym jak właściwie reagować na to naganne zjawisko w Internecie. Powstał także PixelArt - odpowiedni do tematyki zajęć:)
13 kwietnia 2019r. klasy 4b i 5b pojechały na Uniwersytet Śląski w Katowicach na warsztaty dotyczące drukarek 3D. Każda z grup po przyjeździe najpierw odpoczęła po podróży i się posiliła, aby zgromadzić potrzebne siły.
Zdjęcia z zajęć gr.I
Następnie dwóch, bardzo sympatycznych panów opowiadało nam miedzy innymi jak działają drukarki 3D oraz z czego są zbudowane. Mieliśmy okazję zobaczyć jak pracuje taka drukarka. Po tym wstępnym etapie warsztatów, podzieliliśmy się na pary. Każda z nich, w specjalnym programie komputerowym " ", stworzyła własny projekt, który gdyby była taka możliwość - gotowy był do drukowania. Na koniec, w tych samych parach, mogliśmy specjalnym długopisem 3D stworzyć własne wydruki 3D, które każdy mógł zabrać do domu.
Zdjęcia z zajęć - gr.II
Na pamiątkę, każdy uczestnik warsztatów, dostał breloczek z napisem 3D, który oczywiście został wydrukowany podczas zajęć. Mam nadzieję, że każdemu się podobało, bo warsztaty były warte uczestnictwa.
Autor tekstu:
Anna Tokarz
Zobaczcie jak świetnie bawili się uczniowie 5b podczas warsztatów teatralnych w Chorzowie.
W piątek 5 kwietnia byliśmy na warsztatach w Teatrze Czarnego Tła w Chorzowie. Najpierw pani opowiadała nam o przedstawieniu i całym teatrze, a potem próbowaliśmy sami wykonać sztukę z czarnym tłem. Taka forma teatru polega na tym, że cały spektakl odbywa się w ciemności, a tylko światło ultrafioletowe pozwala widzieć postacie i rekwizyty.
Dużo dowiedzieliśmy się na temat animacji teatralnej oraz mogliśmy poznać różne elementy scenografii. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
Autor tekstu:
Sonia Giza
W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 5b: Mateusz, Filip, Lucy, Dominika i Zuzia - po raz pierwszy złożyli z klocków Lego WeDo 2: projekty "Satelita" i "Dinozaur". Zabrakło jednak czasu by oprogramować klocki. Udało to się w poniedziałek. Klocki ożyły:) Zabawa była przednia.
A tak o swoim projekcie "Dinozaur" opowiadają Mateusz i Filip
O projekcie "Satelita" opowiada Lucy
Po raz pierwszy, w poniedziałek, grupa konstruktorów i programistów w składzie: Lucy, Zuzia, Filip i Mateusz - starała się poznać możliwości klocków Lego WeDo 2.0. Pudełko z klockami zostało otwarte po raz pierwszy - więc część zajęć poświęcili na porządkowanie elementów zestawu.
Gdy to już zostało zrobione - przystąpili do realizacji pierwszych projektów. Dziewczyny wykonały "Satelitę", zaś chłopcy "Zwierzaka". Niestety zdążyli jeszcze sparować z komputerem pierwszy zestaw i... czasu brakło. Kontynuować więc będą - za tydzień:).
13 kwietnia (sobota) - uczniowie klasy 5b: Łucja Domagała, Michał Imański, Igor Milewski, Michał Krupa, Mateusz Krawiec, Antosia Kowalczyk, Dominika Wolska, Kinga Nagel, Ania Tokarz, Emilia Czendlik, Antek Patschek, Zuzia Gałęziowska, Derda Agnieszka, Eunika Łapacz, Sonia Giza oraz 4b: Jasińska Natalia, Szymon Dębicki, Zosia Kozicka, Kasia Błasiak, Mateusz Muszyński, Paweł Wójcik, Agata Czarnowus wezmą udział w warsztatach przeprowadzonych przez firmę Unibot na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z technologią druku przestrzennego. Wstępem do zajęć będzie zapoznanie się z podstawowymi zagadnieniami druku 3D, założeniami teoretycznymi procesu, stosowanymi materiałami, budową istniejących drukarek oraz powszechnie stosowanymi technikami. W trakcie zajęć uczestnicy poznają ogólnie dostępne programy do tworzenia modeli 3D oraz popularne repozytoria gotowych do druku obiektów.
W marcu 1999r. ukazała się na Playstation i PC-tach gra TankRacer. Gra wyścigowa, o tyle nie typowa, że zamiast samochodem ścigamy się czołgami (4 rodzaje). Wyścigi można prowadzić w trybie single, ale także dosyć rozbudowanym trybie multiplayer, w którym poza wyścigiem można się zmieżyć ze sobą na arenie. Okazało się - po 20 latach, gra powoduje spore rumieńce i emocje wśród graczy. Tymi graczami byli uczniowie klasy 5b - którzy z okazji Dnia Wiosny - spróbowali swoich umiejętnosci w trybie sieciowym. Przy okazji okazało się, że największym wyzwaniem dla nich było sterowanie - za pomocą klawiatury:)
18 września rozpoczęliśmy zabawę z robotami Lofi. Dzisiaj, 6 miesięcy później – 18 marca ostatnia grupa zakończyła zajęcia, podczas których uczniowie uczyli się sterować za pomocą aplikacji samodzielnie zbudowanymi robotami. Pokonywali tory przeszkód, układali układy taneczne do w rytm muzyki, a także starali się walczyć na arenie niczym zawodnicy sumo. Zabawa była przednia. Szkoda, że już musi się skończyć. Mamy nadzieję, że w następnym roku – dane nam będzie znowu uczyć się i bawić wraz z Superkoderami.
Dnia 11 marca na pierwszej i drugiej godzinie lekcyjnej odbyły się warsztaty na temat zaśmieconego środowiska. Najpierw rozmawialiśmy o tym, co się dzieje ze śmieciami i co możemy zrobić by było ich jak najmniej. Później Pani, która prowadziła warsztaty zdawała nam pytania i musieliśmy stanąć w kącie z tą odpowiedźą, którą uważaliśmy za poprawną. W kątach były różne odpowiedzi: tak ale..., nie ale..., tak, nie. Na koniec dowiedzieliśmy się ile czasu rozkładają się różne odpady. Mieliśmy również zadanie podsumujace warsztaty. Musieliśmy napisać parę przykładów, co my możemy zrobić by nasze środowisko było czystsze. Warsztaty bardzo pomogły nam zrozumieć, że to od nas zależy czy będziemy żyć w czystym środowisku czy w brudnym i nie zadbanym.
Autor tekstu:
Dominika Wolska
W poniedziałek - trio dziewczyn z klasy 5b: Lucy, Dominika i Tosia przeprowadziły zajęcia dla klasy 2b i 2c, edukując drugoklasistów w zakresie bezpieczeństwa w Internecie. Była prezentacja, filmiki, quiz i informacja gdzie znaleźć więcej materiałów o bezpiecznym Internecie. Gratulujemy dziewczynom przygotowania i odwagi. Brawo!!!
To już przedostatnia lekcja z Robotem Lofii dla grupy III. Podczas tego spotkania wszystkim zespołom udało się złożyć naszego robota. Coraz lepiej nam idzie operowanie śrubokrętem więc nie ma się co dziwić:) Teraz tylko skonfigurować robota z tabletem, lub telefonem i … zawody!!! Będą wyścigi, zapasy i jazda slalomem – już nie umiemy się doczekać:)
Po zabawie z czujnikami, przyszła kolej na skręcanie. To jest chyba najciekawszy element pracy z Lofi:) Na pewno dla pana Bartka – który czasem ze zdziwioną miną (nie wiemy czemu:)) przygląda się jak operujemy śrubokrętem:) Za to widać, także na zdjęciach, że współpraca – to nasza mocna strona. Robot ma już kadłub, teraz pora na oczy i koła:) za tydzień będzie gotowy. Taką mamy nadzieję:)
Zmiana planu i ferie wpłynęły na prawie miesięczną przerwę w pracach z Lofi. Co się odwlecze to nie uciecze – mawia przysłowie. Dzisiejsza lekcja minęła nam na poznawaniu możliwości czujników robota Lofi – oraz na zapoznaniu się z programu Lofi Block. Wcześniej korzystaliśmy ze specjalnej wersji Scratcha, jednak chyba został on tymczasowo wyłączony:) Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło – powiada kolejne przysłowie. Za tydzień przystąpimy już do składania naszego robota. Na co nie umiemy się doczekać:)
7 lutego część klasy 5B pojechała do TEB Edukacja Gliwice, by dowiedzieć się czegoś o e-sporcie - tej niesamowicie szybko rozwijającej się formy rywalizacji pomiędzy graczami komputerowymi. Dlaczego tam? , Właśnie w tej szkole w tym roku po raz pierwszy otwarto klasę technik informatyk i E-sport działającą pod opieką firmy MSI Gaming.
O zajęciach i e-sporcie opowiadał nam nauczyciel- pan Mateusz, który prowadzi w tej klasie zajęcia z tego przedmiotu (4 godziny w tygodniu). Zapamiętałam, że klasy są niewielkie dziesięcio lub jedenastoosobowe. Uczniowie tych klas mają lekcje informatyki oraz zajęcia z e-sportu. Podczas zajęć z e-sportu uczą się grać i współdziałać zazwyczaj w: Counter-Strike lub League of Legends. Zazwyczaj uczniowie tworzą dwie drużyny. Każda z nich gra przeciwko drużynie przeciwnej. Uczą się tam także jak organizować zawody e-sportowe, oraz jak się profesjonalnie do nich przygotowywać. Dowiedzieliśmy się też, że e-sport to właściwie już nowy, współczesny zawód.
Wreszcie mogliśmy zasiąść wygodnie zasiadł w wysokim fotelu i samemu spróbować jak to jest być zawodnikiem e-sportowej drużyny. Zagraliśmy w League of Legends - jedni drużynowo inni w samouczka. Podobało nam się:) Także dziewczynom:) Nie mogliśmy się oprzeć pokusie i pochwaliliśmy się też naszymi grami, które sami projektujemy:)
Niestety trzeba było wracać, Jednak to nie był koniec przygód. Gdy wracaliśmy autobusem odkryliśmy grę na komórkę - Quiz'em All!. Okazała się być świetną zabawą, a do tego uczącą:). Polecamy. Spotkanie w Technikum bardzo nam się spodobało, może komuś z nas pomoże w przyszłości wybrać zawód.
Autor tekstu:
Ania Tokarz
Dzisiaj (04.02.19) na trzeciej godzinie lekcyjnej nasza klasa wyszła na szkolne boisko, by wykorzystać świetne warunki pogodowe - czyli budować ze śniegu. Podzieliliśmy się na kilka grup i od razu zabraliśmy się do pracy. Wszyscy byli zawzięci chociaż 45 minut to niedużo czasu. Po ocenieniu zaangażowania przez panią mieliśmy chwilkę żeby porzucać się śnieżkami i pobawić się śniegiem. Wszystkim się podobało, a rzeźby były bardzo ładne.
Autor tekstu:
Antek Patschek
Ostatnie spotkanie grupy II z robotami Lofi, było trochę smutne bowiem trzeba było rozkręcić nasze roboty i pożegnać się z nimi, a przecież przez ten czas polubiliśmy się bardzo:) Jednak na szczęście to nie koniec zajęć z sympatycznymi robotami, bowiem powrócimy do nich przy okazji "Projektów", które będziemy przygotowywać na Scratch Day w maju:)
Pierwsze w Nowym Roku spotkanie z robotami Lofi – to była czysta dawka emocji i adrenaliny. Przez godzinę nasze Roboty – walczyły, ścigały się, pokonywały tory przeszkód, a w końcu zrelaksowały się w tańcu. Sterowanie robotem Lofii nie należy do najłatwiejszych – wymaga wprawy, cierpliwości, wyczucia i treningu. Cieszymy się, że ten niełatwy egzamin zdaliśmy na piątkę:). Pierwszy raz od początku pracy z robotami – wszystko “zatrybiło”. Roboty świetnie dogadywały się z tabletami i komórkami, nie mieliśmy też żadnego problemu z samymi konstrukcjami. Extra:)
18 grudnia na pierwszej lekcji klasa 5b miała wigilię klasową. Wszyscy cieszyli się z tego powodu, ponieważ od kilku tygodni wszyscy przygotowywali własnoręcznie robione prezenty. Każdy z niecierpliwością czekał na moment, kiedy nastąpi rozdanie prezentów. Przygotowywanie do wigilii rozpoczęliśmy od rozłożenia smakołyków takich jak: ciasteczka, pierniki, mandarynki, na talerzach. Potem dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie świąteczne życzenia. I końcu przyszedł czas na rozdanie prezentów. Każdy bardzo cieszył się z prezentu, który dostał. Zadowoleni usiedliśmy do ławek i zaczęliśmy jeść przygotowane wcześniej smakołyki. I tak w miłej i świątecznej atmosferze zakończyła się wigilia klasy 5b.
Autor tekstu:
Michał Imański
Podczas ostatnich w tym roku kalendarzowym zajęć z naszymi robotami Lofi udało nam się skończyć składanie wszystkich czterech robotów (i tylko z jednym mieliśmy mały problem, dwukrotnie oderwał się od silniczka kabelek),
a nawet z czego jesteśmy bardzo dumni - daliśmy radę wszystkie cztery pojazdy sparować z naszymi kontrolerami (telefony i tablety) i rozpoczęliśmy naukę jazdy. Na kolejnych zajęciach - zorganizujemy zawody - Lofi sumo:) Będzie się działo:)
Dzisiaj, 11 grudnia - II grupa rozpoczęła budowę swoich Lofi Robotów. Trzeba przyznać, że szło im bardzo sprawnie i szybko. Jednemu zespołowi właściwie - ta sztuka udała się. Zabrakło tylko czasu na podpięcie ładowarki:)
Za tydzień czekają nas w takim razie tylko prace wykończeniowe:) i podłączenie Lofich pod tablety:) Brawo!!!
W poniedziałek - klasa 5b wzięła udział w akcji "Godzina Kodowania", który odbywał się od 3 do 9 grudnia na całym świecie. Klasa Kim - tym razem uczyła się programowania - wykorzystując CodeCombat - aplikację internetową pozwalającą w przyjemny sposób zaznajomić się z podstawowymi zasadami programowania w tym w języku - Python.
Tego dnia uczniowie Kim'u otrzymali miły prezent od Superkoderów - fantastyczne koszulki, breloczki, długopisy i notesiki, a także - za udział w "Tygodniu kodowania" ("Code Week") - grę Cody Roby. Dziękujemy.
Zaś nasza piątka programistów: Igor, Dominika, Fili, Antek i Michał - za swój program/grę w konkursie Superkoderów - otrzymała grę "Scottie Go!". Brawo!!!
W piątek - klasa 5b (Kim) pojechała do TV Silesia na warsztaty. W redakcji telewizji przywitał nas pan Wojciech Żegolewski (znany dziennikarz, reporter i radiowiec).
Dzięki panu Wojtkowi poznaliśmy pracę w telewizji od kuchni. Dowiedzieliśmy się jak powstają programy telewizyjne, na czym polega praca operatorów kamer i dźwięku, a także oświetleniowców i makijażystów.
Obejrzeliśmy też dwa studia telewizyjne: takie mniejsze, gdzie nagrywane są programy z ciekawymi postaciami i "Cafe Silesia" - lifestylowa propozycja Telewizji TVS dla cały rodzin, oraz studio duże - gdzie prowadzone są programy publicystyczne oraz zapowiadana prognoza pogoda.
Na koniec każdy kto chciał - mógł spróbować, chociaż przez chwilę, zostać prezenterem pogody. Okazało się to niełatwym wyzwaniem - jednak mimo to - wszyscy sobie świetnie poradzili:)
Walk robotów i emocji im towarzyszących nie da się opisać
- więc zapraszamy na krótki filmik:)
Drugie już z kolei zajęcia przeznaczyliśmy na poznawanie czujników robota Lofiego, a także na naukę ich oprogramowywania. Kilka chwil starczyło by światełka świeciły mocnej gdy zaświecimy na czujnikiem latarką i gasły gdy np. zmienimy pozycję potencjometru. Potrafimy także włączać i wyłączać "brzęczek" za pomocą przycisku, co jest bardzo istotne z punktu widzenia dźwięku jaki on wydaje. Oczywiście sami to zaprogramowaliśmy:)
3 grudnia, po raz drugi klasa 5b, udała się do ZSTiO na zajęcia. Tym razem już nie tylko by się przyglądać temu co dzieje się w szkole, ale by spróbować czegoś się nauczyć.
Dzięki panu Grzegorzowi oraz jego uczniom, a także panu Witoldowi - kimowcy zbudowali robota - wykorzystując do tego zestawy klocków Lego Mindstorms.
Następnie tego robota - oprogramowali, by w końcu na specjalnej macie sprawdzić czy - program działa prawidłowo.
Gdy już wszystko było gotowe - rozpoczęły się zawody. Zapytacie - jakie? Otóż wyobraźcie sobie, że - SUMO:) Nasze roboty - wojownicy mieli za zadanie wypchnąć z maty przeciwnika. Tym potyczkom towarzyszyły niesamowite emocje w zespołach konstruktorów.
Po trzech godzinach zajęć - musieliśmy wracać. Wrócimy tutaj po feriach by przyjrzeć się bliżej drukarkom 3-D:) Bardzo dziękujemy za te wspaniałe i emocjonujące zajęcia:)
Dzięki firmie "Edu Sense" grupa uczniów Klasy 5b mogła zapoznać się z robotami "Ozobotami". Ozoboty - to jedne z najmniejszych robotów edukacyjnych, jednak mimo swych niewielkich rozmiarów - wiele potrafią:) Mogą potrafią poruszać się liniach, które dla nich narysuje użytkownik. W zależności od koloru linii potrafią zmienić swój kolor. Reagują na specjalne kolorowe kody, np. mogą zatrzymywać się, zwalniać, przyspieszać czy obracać.
Dzięki specjalnej aplikacji OzoBlockly, podobnej do Scratcha - łatwo się programują. W zestawie, który otrzymaliśmy były także puzzle - które pozwalają budować pętle, drogi, czy bloczki. Godzina to za mało by poznać wszystkie możliwości robota - jednak wystarczająco dużo - by się świetnie bawić. Może kiedyś Ozoboty - zamieszkają w naszej szkole na stałe:)
Druga grupa już na spokojnie (pierwsza grupa ten etap przeszła trochę nerwowo:)) zapoznawała się z czujnikami robota i będzie robić to jeszcze na kolejnych zajęciach, by w pełni zapoznać się z możliwością Lofiego. Na pierwszy ogień poszły lampki i potencjometr. Oczywiście od razu po zainstalowaniu oprogramowania zajęliśmy się ich oprogramowywaniem. A te światełka - takie maleństwa a cieszą. Zabawa była super. Za tydzień - czujnik natężenia światła i odległości:)
W poniedziałek 3 grudnia - klasa 5b wybiera się na warsztaty do ZSTiO, gdzie uczniowie będą mogli zapoznać się z klockami Mindstorm. Nauczą się je składać i oprogramowywać. Zajęcia poprowadzą nauczyciele Technikum.
Ze względu na to, że zajęcia zaczynają się już o 8.00 w Technikum - spotykamy się w szkole o 7.15. Zabieramy ze sobą legitymacje i karty ŚKUP (jeżeli ktoś nie ma 2 bilety na tramwaj - 1 miasto). Wracamy do szkoły po 4 lekcji. Proszę wziąć coś do jedzenia i picia. Po powrocie odbywają się normalnie lekcje.
Klasa 5 - nie przestaje oczywiście kodować. Ciągle tworzymy nowe programy, ulepszamy te stworzone wcześniej. Oczywiście w Scratchu:) Przez ostatnich kilka lekcji staralismy się dopracować zadanie programistyczne nazwane "Spadające piłeczki". Jeżeli chcecie zagrać w nasze gry - zapraszamy!!! Oczywiście możecie nas lajkować i komentować:)
Także na lekcjach klasy 5b - powstają ciekawe PixelArty. Poniżej prezentujemy tą wykonaną przez Kingę. Brawo!!!
Uczniowie Kim'u na ostatniej lekcji sporo czasu poświęcili na naukę programu do tworzenia prostych prezentacji - "Photo Story". Chociaż sam programik nie jest najnowszy - świetnie sobie nadal radzi, a jego możliwości i prosta obsługa nadal zasługują na uwagę. I wielu przypadkach spokojnie mogą zastąpić te wykonane w PowerPoincie. Poniżej przedstawiamy jedną z prezentacji wykonaną przez - Antosię:)
Dzisiaj, 20 listopada swoje pierwsze zajęcia z robotami Lofi rozpoczęli uczniowie klasy 5b. Tym razem naukę programowania i składania tych sympatycznych robotów podjęli: Tosia, Antek, Mela, Kinga, Bartek i Bartosz (oraz w zastępstwie Euniki i Dominiki - Ania:)).
Pierwsze zajęcia polegały na nauce korzystania ze śrubokręta. Jednak zamiast składać robota - uczniowie KIM'u - robota rozkładali na części pierwsze. Co niektórzy tak się zapędzili w tej robocie - że rozkręcili silniczki na części pierwsze:). Za tydzień uczyć będziemy się o czujnikach i sprawdzać co one potrafią.
Tak wyglądały: "Robot światłolub", "Robot malarz" i "Robot - brama" - w działaniu
Mijają dwa miesiące jak zaczęliśmy zabawę z robotem Lofi (grupa I). Podczas ostatnich zajęć, które odbyły się we wtorek udało nam się uruchomić robota "Światłoluba" (Igor i Mateusz), okiełznać "Robota rysującego" (Agnieszka i Sonia), zaprogramować bramę dla samochodu (Emilka i Ania) oraz zbudować i zaprogramować "Robota Głowacza" (Zuzia i Michał). Trzeba przyznać, że nie było łatwo, czas jaki mamy na zajęcia jest zbyt krótki:) Chciałoby się jeszcze robotem pobawić, a tu trzeba dać szansę następnej grupie. Bedziemy Cię Lofi miło wspominać:)
A tak wygląda i działa - robot "Światłolub"
Robota Lofi w wersji podstawowej już opanowaliśmy. Teraz przyszła pora na eksperymenty. Nasze cztery grupy – rozdzieliły między sobą zadania. Dwie zamierzają skonstruować w oparciu o serwomotory i nowe elementy: “Robota głowacza” i “Bramę dla samochodów”. W tych przypadkach – robota wcześniej złożonego trzeba rozebrać i właściwie złożyć od nowa.
Dwie pozostałe zamierzają zmodyfikować robota tak by powstał “Robot światłolub” i “Robot malarz”. Światłoluba udało się skonstruować jeszcze na lekcji i sprawdzić jego umiejętności. Na malarza musimy poczekać do następnych zajęć:)
Powoli kończymy pracę z naszym Lofi robotem (tzn kończy grupa pierwsza). Podczas dzisiejszych zajęć udało się nam wreszcie "sparować" roboty z telefonami i tabletami i od razu ruszyły do tańca:) Cóż to była za zabawa w rytm piosenki Dawida Podsiadło.
Następnie próbowaliśmy okiełznać roboty - ucząc się sterować nimi. Chyba najsprawniej poszło Mateuszowi. Reszta musi jeszcze poćwiczyć.
Klasa 5b (nie próżnuje), co prawda na stronkę nie wpadają zdjęcia z ich zajęć - ale to nmie znaczy że nic nie robi. Tyle jest roboty, że nie ma kiedy robić zdjęć:) Na poprzednich zajęciach pięknym PixeArtem uraczyła nas - Ania. Brawo!!
Poza nauką rozszerzeń (już chyba je opanowaliśmy), przypominamy sobie jak tworzyć różne projekty w Wordzie. Był już plakat, była ulotka, za tydzień czeka na nas nowy program:) ale o tym jeszcze oficjalnie nie wiemy:). Poza tym intensywnie scratchujemy. Najpierw zrobiliśmy labirynt matematyczny, nad którym jeszcze będziemy pracować - więc wyników naszej pracy nie publikujemy. Ostatnio zrobiliśmy grę w której należy wykazać się zręcznością i refleksem - projekt nazywa się "Spadające piłeczki". Także ten projekt nie jest ukończony - ale zagrać już można - zapraszamy do testowania i ocen:)
To nie koniec wieści o kodowaniu. Specjalny zespół pod kierunkiem Igora - tworzy projekt scratchowy na konkurs zorganizowany przez Superkoderów "Plastik i oceany". Trzymajcie za nich kciuki:)
Dzisiaj wreszcie, nasze roboty “przemówiły”, a właściwie zaczęły się poruszać Niestety trochę czasu straciliśmy się na zdobyciu wiedzy o źle podłączonych kabelkach. Możemy się nią z Wami podzielić – gdy źle je włożycie – nie uruchomicie robota i przestanie działać. Teraz to już wiemy:) Przyda się ta wiedza dla następnych grup. Potem przyszła nauka oprogramowania silniczków, by oba koła się kręciły, a nie tylko jedno. By nasz robot mógł jechać do przodu i do tyłu i by można było go zatrzymać. Na koniec staraliśmy się podłączyć nasze roboty pod program na tablety przez bluetooth. Nie udało nam się:( Ale… o tym podczas kolejnej relacji:)
Dwie godziny zajęło nam złożenie naszego Lofi robota. Nie była to najłatwiejsza robota. Najpierw skorzystaliśmy ze starych instrukcji, potem okazało się, że odwrotnie skręciliśmy części z silnikami:) ale w końcu udało się:)))) I nasze roboty są gotowe do pracy. Mimo kilku błędów jesteśmy z siebie dumni, a zabawa w składanie robotów i ich skręcanie okazała się nie tylko emocjonująca, ale i przyjemna.
Teraz pora na programowanie:) Sprawność majsterkowicza zdobyta.
Zapraszamy do zabawy z "matematycznym labiryntem" autorstwa Dominiki:)
Dominika Wolska
W dniu dzisiejszym, 8 października, uczniowie 5b (KiM) odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu. Po szkole oprowadzał ich pan Witold Krieser.
Kimowcy odwiedzili pracownię geodezyjną, serwerownię, informatyczną, mechatroniczną i odnawialnych źródeł energii, a jak zapewniał pan Witek - to tylko cząstka tego, czego się uczą uczniowie tej szkoły.:)
Ucieszył nas też fakt, że po pracowni mechatronicznej oprowadzał nas - absolwent naszej szkoły Grzegorz Janysek, który zaprezentował nam też kilka swoich ciekawych projektów:)
Niestety czas gonił i trzeba było wracać do "czwórki". Na przełomie listopada i grudnia wrócimy tu ponownie. Tym razem na dłużej i weźmiemy udział w zawodach:)... Już nie umiemy się doczekać. Dziękujemy za miłe przyjęcie panu dyrektorowi oraz nauczycielom i uczniom:)
Podczas kolejnego spotkania z robotem Lofi - udało nam się wreszcie uruchomić jego czujniki. Nie zraziliśmy się niepowodzeniami na poprzednich zajęciach. Zainstalowaliśmy na komputerach odpowiednie oprogramowanie - i chociaż czasem coś się zawieszało, udało nam się w specjalnej wersji Scratcha napisać odpowiednie programy, które testowały czujniki. Światełka zapalały się i gasły, czujniki odległości i światła działały jak należy - podobnie potencjometr. Teraz pora na "skręcanie". Od następnego spotkania śrubokręty idą w ruch. Trzymajcie za nas kciuki:)
Podczas zajęć z panią Dominiką uczniowie klasy 5b - tworzyli niesamowite makiety. Harry Potter, Wioska Smerfów, Tytanic i wiele innych pomysłów pojawiło się w kartonikowym świecie. Jak widzicie jesteśmy sprawni nie tylko fizycznie, świetnie radzimy sobie z programowaniem - ale jesteśmy też kreatywni:)
Przed dzisiejszymi zajęciami - pięknego PixelArta wykonała dla nas Tosia.
Następnie doskonaliliśmy umiejętność wykonywania zrzutów ekranu oraz umiejętność korzystania z map google. Mogliśmy także przetestować swoje programy matematyczne, które robiliśmy przez ostatnie dwie lekcje. Teraz bierzemy się za matematyczne labirynty. Tymczasem zapraszamy do naszego "Studia", gdzie możecie obejrzeć nasze prace.
Już za niedługo wybory do Samorządu Uczniowskiego. Miło nam poinformować, że jedną z kandydatek - jest uczennica klasy 5b - Zuzia:) Trzymamy za nią kciuki i oczywiście - głosujemy!!!!
Na ostatniej lekcji z informatyki pięknego PixelArta - wykonała Dominika:)
Prawie całą lekcję poświęciliśmy na naukę - robienia zrzutów ekranu - narzędzia, które przyda się nam zapewne nie jeden raz:)
Następnie pracowaliśmy nad dopieszczeniem swoich "Zabaw matematycznych" - w Scratchu. Efekty poznacie już za tydzień. Za to na zajęciach z robotem Lofi - poznawaliśmy jego czujniki:)
Troszkę te zajęcia były szalone:) Co prawda udało nam się świetnie zlokalizować i nazwać czujniki - jednak nie udało nam się do końca ich uruchomić. Troszkę zawiniły rozładowane powerbanki - zawsze trzeba pamiętać by były w pełni naładowane:) Nie do końca sprawnie działał też multimedialny przewodnik po czujnikach - często się "zawieszał". Powetujemy sobie to następnym razem. Co nas nie zabije to nas wzmocni:)
Dzisiaj, 18 września, pierwsza grupa uczniów Klasy Informatyczno Medialnej (5b) rozpoczęła warsztaty z robotyki z wykorzystaniem robota Lofi. Hm... na razie tego robota jeszcze nie ma:) Tzn. nie został złożony. Za to w skrzynce do której z radością uczniowie się dorwali jest mnóstwo części, śrubek, czujników.
Pierwszym zadaniem, jak się okazało nie należącym do najłatwiejszych, ale sprawiającym wiele frajdy było złożenie pojemniczka na śrubki. Tak wszystkim się to skręcanie spodobało, że zajęło im to prawie pół godziny:) Pierwsze koty za płoty - z samym robotem pójdzie szybciej. A jak nie - to nic nie szkodzi - skręcanie to fajna zabawa:)
Dzisiaj, 17 września, klasa 5b podczas zajęć z informatyki obchodziła Święto Kropki (Dot Day - przypadający na 15 września). Święto to - to dzień kreatywności więc - najpierw Dominika stworzyła kreatyny PixelArt:)
Następnie uczniowie klasy Kim siedli do komputerów i za pomocą programu ArtRage - stworzyli - tak jak Vashti - własne pomysły z "kropką":)
A oto co stworzyli:) Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Otrzymali za swoją pracę specjalny Certyfikat. Gratulujemy!!!
W dniu dzisiejszym, 14 września, ponad 40 uczniów z Klas Informatyczno Medialnych (4b i 5b) uczestniczyło w bardzo interesujących i ciekawie przeprowadzonych warsztatach zatytułowanych "Biorobotyka", które odbyły się w Miasteczku Uniwersyteckim Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas warsztatów, ich uczestnicy, mogli poznać przemiłego humanoidalnego robota "Bobota", którego zaprezentowali jego twórcy – inżynierowie z Politechniki Białostockiej. Mnóstwo emocji wzbudziły także dwa pozostałe warsztaty przeprowadzone przez biologów z Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego, podczas których młodzi programiści dowiedzieli się wiele o robotach starających się naśladować owady, a także o eksperymentach, które mają na celu poznanie strategi zachowań zwierząt.
Od wtorku 18 września rozpoczynamy warsztaty z robotami Lofi:) Poniżej przedstawiam daty oraz składy zespołów pracujących przy robotach.
Grupa I - rozpoczyna cykl 8 zajęć od 18 września,
spotykamy się co tydzień, w sali nr 20, na 7 lekcji:
Ania i Emilka, Michał i Zuzia, Igor i Mateusz, Sonia i Agnieszka
Grupa II - rozpoczyna cykl 8 zajęć od 20 listopada,
spotykamy się co tydzień, w sali nr 20, na 7 lekcji:
Dominika i Tosia, Antek i Mela, Eunika i Kinga, Bartek i Bartosz
Grupa III - rozpoczyna cykl 8 zajęć od 29 stycznia,
spotykamy się co tydzień, w sali nr 20, na 7 lekcji:
Mateusz i Filip, Dominika i Łucja, Karolina i Michał
Pierwsze zajęć w nowym roku szkolnym 2018/2019, dla klasy 5b były bardzo aktywne:) Na początku zajęć powstał piękny PixelArt w wykonaniu Meli.
Następnie wszyscy obejrzeli "kartki z wakacji - zadania" jakie uczniowie Kim-u nadesłali do pana Bartka, oraz kilka "prezentacji wakacyjnych". Igor zaprezentował sposób tworzenia filmików w Windowsie 10 (ze względu na ograniczenia sprzętowe, zajęcia powtórzy za tydzień:)),
a wszyscy spróbowali uatrakcyjnić swoje zdjęcia wstawiając je do ramek tematycznych i animując je w "Scratchu".
Roboty LOFI dotarły już do naszej szkoły. Pracować z nimi będą (jak oczywiście uda im się je złożyć:)) uczniowie Klasy Informatyczno Medialnej (klasa 5). Roboty udało się pozyskać w ramach programu Fundacja Orange - Majsterkowicze 2.0