Klasy Informatyczno - Medialne

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bytomiu

13 czerwca klasa 4b wybrała się na wycieczkę. Na początku poszliśmy do Agory na lody, gofry lub inne smakołyki. Po wizycie w kawiarni przespacerowaliśmy się do parku miejskiego, gdzie świetnie się bawiliśmy. Część osób grała w piłkę, część leżała na leżakach, a inni bawili się na placu zabaw i w piasku. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, brudni, ale szczęśliwi. Dziękujemy naszej Pani za świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu!

Autorka tekstu:
Marta Mamot

piknik2019tgtd4b

Zapraszam do obejrzenia projektów wykonanych za pomoca klocków Lego WeDo
Kasia i Lena - projekt "Marynarz"


Elwira i Agata - projekt "Małpka"

Scratch Day - w klasach KiMowych - to roczne podsumowanie pracy, oraz wspólne (wraz z rodzicami) spotkanie z programowaniem. Tak też było dzisiaj w klasie 4b. Obejrzeliśmy wszystko to co udało nam się w tym roku zrobić, pochwaliliśmy się naszymi programami, które samodzielnie wykonaliśmy. Na koniec staraliśmy się nauczyć naszych rodziców podstaw scratchowania - trzeba powiedzieć, że i im i nam poszło świetnie.

scratchday2019rfrf

W końcu po kimś mamy te zdolności. Otrzymaliśmy dzisiaj koszulki Kimowe, które będziemy z dumą nosić:)

scratchday2019rfrf2

Wakacje coraz bliżej, jednak my nie zwalniamy. Z zapałem i zaangażowaniem składamy i oprogramowujemy klocki Lego WeDo. We wtorek pracowała czwórka w składzie: Elwira, Agata, Lena i Kasia. Dziewczynom udało się wykonać projekty "Marynarz" i "Małpka". Brawo!!!

legowircaiaga2019
legowircaiaga20192

Dnia 28 maja klasa 4b wraz z klasą 4d pojechaliśmy do ZOO w Opolu. Zbiórka w szkole odbyła się o godzinie 7.45, gdy reszta osób przybyła panie wychowawczynie szybko zorganizowały zbiórkę i usadowiły nas w autokarze. Mogliśmy w końcu ruszyć w drogę. Gdy dotarliśmy na miejsce wszyscy zadowoleni rozprostowaliśmy nogi i poszliśmy zwiedzać ZOO. Były tam wspaniałe egzotyczne zwierzęta, które mogliśmy obserwować jak swobodnie spacerujące po trawie, nurkujące w wodzie lub skaczące z gałęzi na gałąź. Najzabawniejsze były małpy, z nimi było najweselej. Zachwycające były żyrafy, kangury oraz emu. W Ogrodzie Zoologicznym był również plac zabaw, z którego chętnie skorzystaliśmy, była fajna zabawa, lecz pogoda nam nie dopisała i musieliśmy wracać do domu. Wycieczka była udana, lecz wszystko co dobre szybko się kończy. Zmęczeni i przemoczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

autor tekstu:
Filip Skop

zooopole2019klas4b

Dzisiaj - 3 czerwca, w klasie 4b odbyły się warsztaty "Mój pierwszy komiks" przeprowadzone przez panią Katarzyną Cieślak - grafika komputerowego i animatorkę, a prywatnie moją mamę:).

warsztatykomiksowe2019klas4ba

Podczas warsztatów dowiedzieliśmy sie o etapach powstawania komiksu oraz o pierwszych ilustracjach tego typu, mogliśmy także zrobić własny komiks. Myślę, że warsztaty wszystkim się podobały:) Mnie na pewno:)))

autor tekstu: Elwirka Cieślak

warsztatykomiksowe2019klas4b

Zapraszam do obejrzenia projektów wykonanych za pomoca klocków Lego WeDo
Wircia i Hania - projekt "Tańczące ptaszki"


Bartek i Marta - projekt "Krokodyl"

We wtorek, zajęcia z klockami Lego WeDo - zakończyli: Hania, Marta i Bartek. Podczas zajęć zbudowali dwa projekty "Tańczące ptaszki" oraz "Krokodyla". oprogramowany przez Bartka i Martę "Krokodyl" - potrafił przyglądać się otoczeniu tuż przed nim i w odpowiednim momencie zamknąć swą wielką paszczę. Za to wykonane przez Hanię i Wircię ptaszki - zabawnie i udanie potrafiły zatańczyć do zaproponowanej muzyki:) Brawo:)!!! Na koniec wszyscy otrzymali certyfikaty.

certyfgrp3koniec2019

Zapraszam do obejrzenia projektów wykonanych za pomoca klocków Lego WeDo
Marta i Bartek - projekt "Samolot"

Kuba i Hania - projekt "Lew"

Kolejna grupa uczniów klasy 4b zaznajamia się z klockami Lego WeDo. Tym razem byli to: Hania, Marta, Bartek i Kuba (w zastępstwie Elwirki). Jak to zwykle bywa - złożenie projektu nie stanowiło dla nich większego problemu.

legomartabartek2019

Troszkę więcej czasu i główkowania zajęło im programowanie klocków - ale za to powstały świetne projekty:) Hania z Kubą - wytresowali lwa, zaś Marta z Bartkiem ujarzmili samolot:) Brawo!!!

legomartabartek2019a

Zapraszam do obejrzenia projektów wykonanych za pomoca klocków Lego WeDo i Lego WeDo II
Zosia i Zuzia - projekt "Bramkarz Antek"

Igor - projekt "Alarm Przeciwwłamianiowy"

Tymczasem Igor, Zosia i Zuzia z pomocą Kingi - programują i budują roboty z klocków Lego WeDo i Lego Wedo 2.

igorgrypa2019tgt2

Udało im się stworzyć czujkę alarmową oraz symulator bramkarza. Na koniec, za udział w zajęciach otrzymali - certyfikaty. Brawo!!!

igorgrypa2019tgt

W dniu dzisiejszym na lekcji informatyki w klasie 4b rozmawialiśmy na temat - problemu jakim jest "hejt w sieci". Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach kampanii zorganizowanej przez Fundację Orange - #jestnaswiecej.

hejwsieci2019r
hejwsieci2019r2

Uczniowie w geście solidarności w swoich butach zawiązali pomarańczowe sznurówki, które są symbolem akcji. Odpowiedniego PixelArta - wykonała Lena.

hejwsieci2019r23

Uczniowie poznali także program do tworzenia obiektów w 3D - Sketchup. Powstały różne domki, budowle użytkowe, a także architektura rodem z XXII wieku:)

hejwsieci2019r23a

13 kwietnia 2019r. klasy 4b i 5b pojechały na Uniwersytet Śląski w Katowicach na warsztaty dotyczące drukarek 3D. Każda z grup po przyjeździe najpierw odpoczęła po podróży i się posiliła, aby zgromadzić potrzebne siły.

Zdjęcia z zajęć gr.I

drukarki3dzaj2019ed

Następnie dwóch, bardzo sympatycznych panów opowiadało nam miedzy innymi jak działają drukarki 3D oraz z czego są zbudowane. Mieliśmy okazję zobaczyć jak pracuje taka drukarka. Po tym wstępnym etapie warsztatów,  podzieliliśmy się na pary. Każda z nich, w specjalnym programie komputerowym " ", stworzyła własny projekt, który gdyby była taka możliwość - gotowy był do drukowania. Na koniec, w tych samych parach, mogliśmy specjalnym długopisem 3D stworzyć własne wydruki 3D, które każdy mógł zabrać do domu.

Zdjęcia z zajęć - gr.II

drukarki3dzaj2019ed2

Na pamiątkę, każdy uczestnik warsztatów, dostał breloczek z napisem 3D, który oczywiście został wydrukowany podczas zajęć. Mam nadzieję, że każdemu się podobało, bo warsztaty były  warte uczestnictwa. 

Autor tekstu:
Anna Tokarz

Zapraszam do obejrzenia projektów wykonanych za pomoca klocków Lego WeDo
Zosia i Zuzia - projekt "Tańczące laleczki"


Igor i Kuba - projekt "Dźwig"

We wtorek swoje zajęcia z klockami Lego WeDo - rozpoczęła grupa III. Zuzia, Zosia, Igor i Kuba bardzo sprawnie złożyli swoje projekty. Dziewczyny - zbudowały "Tańczące laleczki", a chłopaki "Dźwig".

legogrupa32019tgtg

Następnie przystąpili do programowania. I również tutaj świetnie im poszło, mimo, że programowali w starszej wersji Scratcha (z którego obecnie już nie używamy), gdyż klocki Lego WeDo nie współpracują ze Scratchem 3.

legogrupa32019tgtg2

Zapraszam do obejrzenia projektów wykonanych za pomoca klocków Lego WeDo
Natalia i Natalia - projekt "Bączek"

Filip i Mateusz - projekt "Łódka"

Podczas drugiego spotkania z klockami Lego WeDo, niestety już i ostatniego (musieliśmy przyspieszyć bo - czas coś okrutnie szybko mija) grupa uczniów klasy 4b: Natalia, Filip, Natalia i Mateusz - wykonali projekty "Łódka" i "Bączek".

klockilego12019gtkim4

Projekty nie były skomplikowane technicznie, jednak sporo czasu uczniom zajęło ich oprogramowanie. Ten czas jednak nie został zmarnowany. Łódka raz wolniej, raz szybciej pruła po falach, zaś maszyna do puszczania "bączka" - otrzymała wiele przydatnych funkcji. Brawo!!!

klockilego12019gtkim43

Bardzo nam miło poinformować, że dostępny jest już kolejny 4- numer naszej gazetki szkolnej "Kopernikus". Brawa dla kółka redakcyjnego, w skład którego wchodzą uczniowie klasy 4b oraz pani Żanety:)

gazetkanr42019ed

Projekt wykonany za pomocą klocków Lego WeDo i Scratcha -
Natalia i Natalia - "Lew"

Projekt wykonany za pomocą klocków Lego WeDo i Scratcha -
Filip i Mateusz - "Małpa"


Dzisiaj swoją zabawę z klockami Lego WeDo rozpoczęła grupa II. Natalia, Filip, Natalia i Mateusz starali się uporać z wybranymi przez siebie projektami: "Lew", oraz "Małpka". Poszło im świetnie. Nie tylko zdążyli złożyć "zwierzaki" ale także napisali własne projekty i jeszcze mieli chwilę by się pochwalić nimi:) Brawo!!! Za tydzień kolejne spotkanie.

filipmucha2019rfrfr

Dnia 13 marca 2019 roku odbył się Dzień Kobiet w klasie 4b. Chłopcy przygotowali różne zabawy takie jak: rzucanie piłeczkami, zgadnij aplikację, wyzwanie czy pytanie itp. Mamy nadzieję że dziewczynom nasze pomysły się podobały i fajnie się bawiły;-)
Tekst: Filip Skop
dzienkobiet2018iki4b

16 marca wybraliśmy się do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, gdzie pan Łukasz Wilk przedstawił nam historię komputera i informatyki. Przez godzinę słuchaliśmy o tym jak zmieniał się komputer podczas ostatnich 40 lat, co nas bardzo zainteresowało! Dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek, np. że Polacy przyczynili się do powstania komputerów w obecnym kształcie itp.

 ponggra2019ujujuju

Przez kolejną godzinę byliśmy w swoim żywiole - graliśmy w gry na starych komputerach i automatach do gier. Chyba dla każdego była to niesamowita wycieczka. Dziękujemy panu Łukaszowi za interesującą lekcję.

Autor tekstu:
Natalia Błachowiak

muzeumkomputerwo2019yhyfd

We wtorek: Michał, Michał, Michalina i Natalia po raz ostatni w tym roku szkolny mieli możliwość zabawy i nauki z klockami Lego WeDo. Dziewczyny ułożyły i oprogramowały lwa, który gdy pokazało mu się jedzenie:) cieszył się, zaś chłopaki wykonali projekt bramkarza, który bronił bramki, zaś gdy udało się strzelić mu bramkę - program w scratchu zapisywał to:) Na koniec cała czwórka otrzymała certyfikaty uczestnictwa w zajęciach.

certyflegowedo2019d

Podczas ostatniej lekcji w klasie 4b - robiliśmy za pomocą tabelek - krzyżówki. Okazało się jednak, że tabelki można wykorzystać także do zabawy w tworzenie pixelowych ikonek. Tak to wyglądało:)

 Ikonkapixel2019ed

PixelArt na tablicy wykonał za to dla nas Igor. Brawo:)

igorpixelart2019

Klasa 4b - na ostatniej lekcji poznała program Pixton, świetny program (on-line) do tworzenia komiksów. Program jest nie tylko prosty, ale ma spore możliwości. jednak sam program nie wystarczy by powstał dobry komiks - potrzebna jest jeszcze wyobraźnia. Tego uczniom Kimów nie brakuje. Toteż każdy zrobił własny, oryginalny i ciekawy komiks - zapraszam do lektury:)

komikspixton2019ttgtgt

Podczas dzisiejszych zajęć klasa 4b poznawała program Pixton, który jest świetnym on-linowym edytorem komiksów. Za pomocą tego programu, w kilka minut można stworzyć prawie profesjonalnie wyglądający komiks. Najważniejsze to pomysł, a przecież tego "kimowcom" nie brakuje:) Już za tydzień będzie można przeczytać i obejrzeć stworzone przez nich prace. A w kwietniu wraz z panią Agnieszką Szotą - ogłosimy konkurs na komiks w języku angielskim:)

pixton20 19hyhyaas

Brawo dla Pawła, który stworzył dla Nas - coolowego PixelArta.

pixton2019juju

Podczas ostatnich zajęć z klockami Lego WeDo - grupa I wykonała projekty: krokodyl i papuga. Zapraszam do prezentacji tych projektów:

Natalia opowiada o projekcie "Papuga"

Michał opowiada o projekcie "Krokodyl"

Drugie spotkanie z Klockami Lego WeDo w I grupie klasy 4b - miało trochę wyższy poziom trudności. I to nie tyle jeżeli chodzi o samo składanie klocków, chociaż zbudowanie krokodyla i papugi zajęło więcej czasu, ale przede wszystkim ze względu na czujniki, które nie do końca chciały nas słuchać. Pod koniec zajęć, gdy już nagraliśmy filmiki - wydaje się, że sytuacja została opanowana i za tydzień będzie już bez problemów. Zabawa i tak była przednia:)

lego2019jujsujujsua
lego2019jujsujujsua2

Od wtorku - 5 lutego - rozpoczęły się zajęcia dodatkowe z klockami Lego WeDo (I edycja). Do pracy z klockami z dużym zaangażowaniem przystąpili dwaj Michałowie, oraz Michalina i Agata. Chłopcy wykonali i oprogramowali kaczuszki, zaś dziewczyny samolot:) Było dużo zabawy i zaangażowania. Brawo!!!

legowedo2019a1

O swojej pracy opowiada Michalina

a tak o swoim projekcie mówi Michał

Dnia 28 stycznia -  klasy 4a, 4b i 4d pojechały do Katowic Panewnik do Bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, aby obejrzeć tam zgromadzone przez ojców franciszkanów różne szopki np. afrykańską, śląską, włoską oraz wiele innych.

paewnikistajenka2019rfrf

Najbardziej zadziwiająca jednak była wielka stajenka wewnątrz Bazyliki i żywa szopka, w której otoczeniu znajdowały się: alpaki, świnki i różne rodzaje ptaków. Po obejrzeniu stajenek - mogliśmy się pobawić na śniegu - zabawa była super. Pod koniec wycieczki poszliśmy do Klasztoru Sióstr Służebniczek NMP, gdzie także obejrzeliśmy stajenkę, która wykonana była cała z lalek, zaś siostry poczęstowały nas pączkami i mogliśmy napić się herbaty. Myślę że wycieczka była jedną z lepszych w jakich uczestniczyłem!

autor tekstu:
Filip Skop

paewnikistajenka2019rfrf2

W poniedziałek - 4 lutego, druga grupa klasy 4b, uczestniczyła w spotkaniu z panem redaktorem Jackiem Sonczowskim pracującym na co dzień w naszej lokalnej gazecie "Życiu Bytomskim". Uczestnicy spotkania mogli nie tylko dowiedzieć się jak wygląda praca dziennikarza, ale także prześledzić zmiany jakie przechodziła gazeta przez ponad 60 lat.

redaktor2019ujudddd2

Na koniec spotkania wręczyliśmy panu Jackowi naszą szkolną gazetkę "Kopernikusa".

redaktor2019ujudddd

Poniżej przedstawiamy film - wprawki animacji poklatkowej wykonane przez uczniów klasy 4b. Zapraszamy do obejrzenia.

Wizyta uczniów 4b w redakcji Życia Bytomskiego została zauważona przez samą gazetę. Bardzo się cieszymy. Chcemy też sprostować informację podaną w artykule - redaktorami szkolnej gazetki opiekuję się pani Żaneta Babicz:)

wizyta2019zuyciebytomskie

W środę zakończyliśmy zajęcia w ostatniej grupie (klasy 4b) z sympatycznym robotem Scottiem. Agata, Michał, Natalia, Michał i Michalina za swoją pracę otrzymali specjalne certyfikaty. Teraz uczniowie zarówno klasy 4 jak i 5 - będą mogli sobie grę wypożyczyć do domu i spróbować przejść kolejne poziomy. A już od następnego tygodnia - będziemy uczyć się tworzyć i oprogramowywać konstrukcje z klocków Lego WeDo.

dwuosobowe2018ikids23

Bardzo miło nam poinformować, że w tym tygodniu ukazał się 3 numer naszej szkolnej gazetki "Kopernikus", którą redagują uczniowie klasy 4b - pod kierunkiem pani Żanety Kiedos. Gratulujemy wytrwałości i zapraszamy do lektury:)

gazetkaszkolna3numerpoiiee

14 grudnia, 10 osób z klasy 4b udało się do redakcji lokalnego tygodnika „Życie Bytomskie”. Pan Jacek Sonczowski bardzo chętnie opowiedział nam jak powstaje gazeta, jakie są rodzaje gazet i jak wygląda praca redaktora gazety. Opowiedział nam również historię tygodnika "Życie Bytomskie", która rozpoczęła się w 1956r. czyli 63 lata temu. Następnie mieliśmy możliwość porównania jak zmieniała się gazeta na przestrzeni 60 lat. Otrzymaliśmy także aktualny numer gazety. Bardzo dziękujemy panu redaktorowi za poświęcony czas i zaproszenie nas do redakcji.

Tekst:
Natalia Błachowiak

gazet4b2019rfrfr

Bardzo miło mi poinformować, że uczennica klasy 4b - Natalka Błachowiak wzięła w sobotę w II Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Sulmierzycach. Występując w kategorii solistów w wieku 10-12 lat tańca współczesnego, modern, jazz otrzymała wyróżnienie III stopnia. Gratulujemy wspaniałego występu:)))

natalkasukces2019e

W czwartek - klasa 4b wraz z panią Michaliną odwiedziła uczniów Edterka. Jako że to czas kolędowania - wspólnie zaśpiewaliśmy małemu Jezuskowi. Tym razem jednak nie śpiewaliśmy kolęd - tylko pastorałki i piosenki świąteczne. Było super. Bardzo dziękujemy za te odwiedziny.

epibumbum2019rfr2345

W czwartek ostatnia grupa uczniów klasy 4b - poznała sympatycznego robota Scottiego. Agata, Natalia, Michał i Michalina pomagali mu jak mogli, by zebrać rozproszone po 3 kontynentach części statku kosmicznego. Szło im wspaniale. Uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale i doskonalili swoje umiejętności programistyczne. To taka nauka przez zabawę.

scootieostatniagrupa2019rfrf

Ostatnio zapomnieliśmy się pochwalić wspaniałymi PixelArtami jakie dla nas wykonali: Kuba i Michał:)

scratchkuba2018yhy2
scratchkuba2018yhy

Ostatni uczniowie klasy 4b - ukończyli mini kurs podłączania elementów zestawu komputerowego. Poszło im świetnie:)

scratchkuba2018yhy2aa23
scratchkuba2018yhy2aa
scratchkuba2018yhy2a

W środę zakończyła zabawę ze Scottiem - przedostatnia grupa uczniów klasy 4b. Zuzia, Zosia, Igor i Kuba dzielnie pomagali robotowi. Udało im się dotrzeć aż na Antarktydę - tam co prawda śnieżyca i niskie temperatury dały im się we znaki:) Jednak dzielnie sprostali zagadkom programistycznym, które stanęły przed nimi. Najwięcej problemów sprawiały - aparaty i aplikacja:) Ale i temu dali radę. Dlatego zasłużenie otrzymali specjalne Certyfikaty:)

certyufikatygrupaprzed2019

W środę swoją przygodę ze Scottie Go - rozpoczęła grupa IV z: Zuzią, Zosią, Kubą i Igorem. Do pomocy robotowi przystąpili pełni ochoty i... po ponad godzinie trzeba było ich odrywać od gry, gdyż opanował ich znany w przypadku tej gry syndrom - jeszcze jednego poziomu:) Prawie trzy kontynenty przebyte, kilkanaście zadań zrealizowanych z sukcesem i kolejne zajęcia zaraz po świętach:) Scottie - rządzi:)

lofiirobotyjezdza2018aa234567834

6 grudnia z okazji Dnia Świętego Mikołaja pojechaliśmy (klasa 4b) z naszą panią wychowawczynią - Barbarą Foryś do Katowic, a dokładniej to do takiej specjalnej "Bawilandii tylko z klockami Lego". Byliśmy tam prawie 2 godziny. Były tam zestawy najróżniejszych klocków Lego np.: "Lego City", "Lego Duplo", czy "Lego Technics".

legobawilandia123a

Była też tam 2 metrowa piaskownica, w której zamiast piasku - było pełno klocków. Ogólnie to praktycznie wszystko było tam z klocków! Wzięliśmy też udział w konkursie - na budowę świątecznej rzeczy. W nagrodę za udział - dostaliśmy maski i cukierki. Wróciliśmy zmęczeni i szczęśliwi!

Autor tekstu:
Filip Skop

legobawilandia123a2

W poniedziałek, 26 listopada, klasa 4b pojechała na wycieczkę do kina. Ale nie takiego zwykłego kina, tylko do kina 3D.  Wizyta w kinie wywarła na nich  wielkie wrażenie. Uczniowie obejrzeli film ''Pandy" Imax. Najpierw jednak uczestniczyli w zajęciach na temat pand na których się wiele nauczyli, np.: że 99% pożywienia pand to bambus, chociaż z natury to mięsożercy. Przed wejściem do sali kinowej uczniowie dostali okulary 3d które mogli sobie zatrzymać!!! Film był świetny i wprowadzał nie tylko w świat pand, ale także pokazywał, jak ludzie starają się o to, żeby pandy nie wyginęły. Kilka dni później klasa IVb otrzymała dyplomy "Przyjaciół Pandy WIELKIEJ. Uczniowie mają nadzieję, że nigdy nie zapomną tego czego się nauczyli.

Autor tekstu:
Igor Obrębski

mikolajciasto2018tgt234a2aaa

Dzisiaj swoją zabawę z "Scottie Go" - zakończyła III grupa (klasa 4b). Marta, Bartek, Elwira i Hania pomagając robotowi Scottiemu świetnie się bawili. Chociaż trzeba przyznać, że nie mieli łatwo. Pogoda na dworze się popsuła, zrobiło się szaro i nasze czytniki kodu - co rusz odmawiały posłuszeństwa. Mimo tego udało im się dotrzeć aż do Antarktydy. Na koniec zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty. Za tydzień zapraszamy kolejną grupę:)

godzinakodowania2018tgtttg2as

Od 3 do 9 grudnia 2018r. odbywa się "Godzina Kodowania" - Hour of Code. Nasza szkoła od wielu lat bierze co roku udział w tej akcji, której celem jest - promowanie i przybliżenie - uczniom na całym świecie - kodowania w zabawowej i przyjaznej formie.

godzinakodowania2018tgtttg

Także w tym roku obie klasy Kimowskie wezmą w "Godzinie kodowania" udział. Klasa IVb - w środę starała się pomóc wybranej postaci z Minecrafta budować przeróżne rzeczy pod wodą. 11 specjalnie przygotowanych zadań - udało się wykonać wszystkim uczniom. Brawo!!! Każdy uczeń w nagrodę otrzymał specjalny - certyfikat.

godzinakodowania2018tgtttg2

Na animacje poklatkowe - wykonane samodzielnie lub w zespołach czekam - do 14 grudnia 2018r. Animacja ma nie być krótsza niż 15 sekund i nie dłuższa niż 30 sekund. Powinna zawierać muzykę lub dźwięki. Wykonać ją można za pomocą programu PicPac. Przesłać należy ją na adres email: morkins@gmail.com

poklatkowa

Zanim przystąpiliśmy do lekcji - Tymek - wykonał superowy PixelArt (chyba przypominający mrówkę:)).

tymekpixelart290178tgtg

Dzisiaj uczyliśmy się pracować w edytorze tekstowym "Word", a konkretnie wykonaliśmy "domki" - wykorzystując do tego celu autokształty. Co prawda "Word" nie do końca sprawdza się jako program graficzny - ale nasze domki wyglądają całkiem fajnie i na pierwszy rzut oka trudno od razu dostrzec, że to nie "Paint":)

domki2018yhyerer

Gdy na drugiej lekcji większość uczniów pospieszyła na konkurs matematyczny - pozostali spróbowali swoich sił w programie Google Sketchup i postarali się wykonać domki - jednak tym razem w technice 3D. I wyszło im to świetnie:)

googlesketchupdomki4bfr4

Zapraszamy do obejrzenia filmików wykonanych podczas warsztatów:

Grupa I - Czas

Grupa II - Bajzel

Grupa III - Lekcja

Dzisiaj, 20 listopada, uczniowie klasy 4b wzięli udział w warsztatach animacji poklatkowej przeprowadzonych przez uczniów i uczennice Klasy Aktywności Twórczej pod opieką pani Katarzyny Michalskiej. Uczniowie Kim'u dowiedzieli się i oczywiście przećwiczyli od razu, jak powstają filmy w tej technice, na co należy zwrócić szczególną uwagę tworząc je, a przede wszystkim, że w pracy z filmem - najważniejsza jest otwarta głowa i dobry pomysł. No i oczywiście cierpliwość.

animacjaoklatkowa2018a

Każda grupa (było ich trzy) stworzyła także krótki filmik za pomocą telefonu i programu PicPac. Mamy nadzieję, zajęcia te staną się inspiracją do własnych eksperymentów z tą techniką.

PicPac Stop Motion

Bardzo dziękujemy pani Kasi oraz uczniom KATów za wspaniałe zajęcia:)

animacjaoklatkowa2018a2

W ostatnich dniach można było zapoznać się z nowym numerem gazetki szkolnej "Kopernikus", której redaktorami są uczniowie klasy 4b. Gazetka powstaje pod kierunkiem pani Żanety Babicz. Za skład gazetki odpowiedzialna była uczennica Natalia Błachowiak. Zapraszamy do lektury:)

gazetkja2018kopernik2

Dzisiaj, 14 listopada już trzeci zespół: Marta, Bartek, Elwira i Hania rozpoczęły zajęcia z programowania z wykorzystaniem gry planszowej "Scottie Go!". Jak to bywa w przypadku młodych informatyków z klas Kim'owych przystąpili do pracy z wielkim zaangażowaniem i już po chwili robot Scottie - odzyskał części pojazdy które spadły w Europie i Ameryce Południowej. Brawo byle tak dalej:)

scotiitego32018eded

Dnia 9 listopada – w piątek, uczniowie naszej klasy (4b) spotkali się z rekonstruktorem Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa, panem Krzysztofem Brzeziną, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Słuchaliśmy opowieści o przebiegu II Wojny światowej, żołnierskim  życiu oraz o ratowaniu miejsc, obiektów związanych z walkami prowadzonymi w obronie Ojczyzny. Dowiedzieliśmy się o podstawowym umundurowaniu, o broni ręcznej, bagnetach a także granatach. Była to wspaniała lekcja historii i niepowtarzalna możliwość jej "dotknięcia".

Autor tekstu:
Bartek Dębicki

rekonstruktor2018yhyff

Grupa uczniów klasy 4b, w środę wzięła udział w warsztatach kulinarno-edukacyjnych, które zostały przeprowadzone przez "Zieloną Krainę". Zajęcia miały na celu promocję prawidłowych postaw żywieniowych. Uczniowie dowiedzieli się jak zdrowo i smacznie przyrządzać posiłki. Co jeść by być zdrowym, a czego unikać. Mogli także sami przygotować małe co nie co - oczywiście nie tylko smaczne, ale i zdrowe:)

warsztatyzywieniowe2018dddd

W piątek - 9 listopada 2018r. po raz drugi oddwiedziliśmy MDK nr 1 w Bytomiu. Dla drugiej grupy w składzie: Michał, Agata, Michał, Mateusz, Kuba, Filip, Natalia, Paweł, Hania i Elwira, warsztaty „Wiwat wywiad - czyli o sztuce prowadzenia wywiadów" przeprowadziła pani Magda Futrzyk. Dziękujemy pani bardzo. Mamy nadzieję, że za kilkanaście dni będzie można zobaczyć - przeczytać przeprowadzone przez uczniów klasy 4b - wywiady:)

wywiadmagda29018kllasa2

W środę swoje zajęcia z programowaniem - przy wsparciu sympatycznego robota Scottiego zakończyli: Lena, Kasia, Mateusz i Filip. Udało im się dotrzeć do na cztery kontynenty wspierając dzielnie robota i z wielką cierpliwością skanując i wprowadzając do programu napisane przez siebie algorytmy. Brawo!!!

scratcxhonline4bpocz2018a

Podczas środowych zajęć - bezbłędnie (co staje się normą) wszystkie elementy zestawu komputerowego - połączyły Lena i Natalia

lenakomp2018a
lenakomp2018a2

Piękny PixelArt przygotowała za to - Zuzia.

lenakomp2018a22

Poza nauką i doskonalniem umiejętności korzystania z poczty e-mailowej (uczyliśmy się wysyłać załączniki), założyliśmy konto na Scratchu i poznaliśmy podstawowe możliwości tego języka programownia - było super:) Może już na następnej lekcji zrobimy pierwszą własną grę:)

scratcxhonline4bpocz2018

W piątek - 26 października w Miejskim Domu Kultury nr 1 w Bytomiu, odbyły się dla części klasy 4b warsztaty dziennikarskie.  Warsztaty „Wiwat wywiad - czyli o sztuce prowadzenia wywiadów" przeprowadziła pani Magda Futrzyk. Dzięki tym zajęciom uczniowie dowiedzieli się co to jest wywiad, czym się charakteryzuje i jakie są jego rodzaje. Mieli także możliwość spróbowania swoich sił w pracy dziennikarza i przeprowadzenia wywiadu z bardzo ciekawymi osobami:) Dla drugiej grupy klasy 4b, warsztaty odbędą się 9 listopada. 

warzsatyyzmagda2018yhyd

Dzisiaj Scottiemu pomagała druga grupa młodych programistów z klasy 4b. W nauce programowania za pomocą tej fantastycznej gry planszowej wzięli udział: Lena, Kasia, Mateusz i Filip. W nieco przedłużonych zajęciach (odpracowujemy poprzedni tydzień) udało się pokonać aż trzy kontynenty - może ta grupa idzie na rekord:) Zobaczymy za tydzień.

marta2018tvtfvtf2345a

Podczas dzisiejszych zajęć swój PixelArt wykonała Marta, zamieszczamy także PixelArta z ubiegłego tygodnia, którego autorką jest Elwira. Brawo dziewczyny:)

marta2018tvtfvtf
marta2018tvtfvtf2

Świetnie poradziliły sobie także dziewczyny, które miały za zadanie połączyć elementy zestawu komputerowego ze sobą.

marta2018tvtfvtf23
marta2018tvtfvtf234

Następnie przez ponad godzinę zakładaliśmy konta e-mail, oraz uczyliśmy się z tej poczty korzystać.

marta2018tvtfvtf2345

18 października - Edterek i trójka dzieci z klasy KIM: Zosia, Zuzia i Marta wybrała się na wycieczkę do Zabrza na Bajtel Grubę taką mini kopalnię - znajdującą się przy "Sztolni Luiza". Mogliśmy popracować w kopalni i zobaczyć, jak trudna jest praca górnika. Górnik musi przez cały dzień wydobywać węgiel i wsypywać go do wagoników. Jest to ciężka praca, ale górnik robi, to żeby nam było ciepło w domu. To, co tam robiliśmy, to była tylko malutka część tego co robi na co dzień górnik. Ten wspólny wyjazd to była super zabawa, ale i fajna nauka:).

bajtelgruba2018tgtgt

Bardzo się cieszymy, że po wielu latach wznowiona została gazetka szkolna. Stało się to dzięki pani Żanecie Babicz, oraz zespołowi redakcyjnemu złożonemu z uczniów klasy 4b: Leny, Natalii, Kasi, Bartka, Zosi, Michaliny, Marty, Tymka, Pawła, Zuzi i Igora. Gratulujemy inicjatywy i już czekamy z niecierpliwością na kolejny numer:) A wszystkich tych, którzy nie zdążyli przeczytać - odsyłamy do pani Żanety, na pewno jeszcze jakiś egzemplarz się ostał:)

gzetkakoperniku2018rfrf

W środę, 10 października grupa uczniów z klasy IV,  wybrała się na wycieczkę do profesjonalnego laboratorium chemicznego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie. Wysłuchaliśmy ciekawego wykładu o glicerynie i dowiedzieliśmy się jak powstaje mydło! Było dla nas nie lada niespodzianką, że sami mogliśmy je zrobić, a później zabrać do domów. To była super kreatywna zabawa, bo każdy mógł sam zdecydować jaki kolor, zapach i kształt mydełka wykona.Pani Julia opowiadała nam również o innych surowcach kosmetycznych i robiliśmy różne eksperymenty np. wulkan przy użyciu sody i octu. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem. Wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Tekst:
Lena Bernatowicz

ogordgotaniczy2018yhyfjsussd

W dniu 10.10.2018r. wybraliśmy się  do Opery Śląskiej na przedstawienie pod tytułem „Teatralne ABC”, przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Poznaliśmy historię pewnego chłopca, który nie potrafił zachować się w teatrze, był niekulturalny, przeszkadzał widzom i aktorom. Za takie zachowanie trafia za kulisy teatru, przenosząc się w czasie. Powoli poznaje pracę aktorów, reżysera i innych pracowników zaangażowanych w tworzenie spektakli. Dopiero, kiedy zaczyna doceniać ich pracę może wrócić do swoich czasów. Historia ta przekazuje nam ważną naukę, że w teatrze należy zachowywać się cicho, niezależnie od tego, czy sztuka nam się podoba czy nie i że zawsze należy szanować pracę innych ludzi.  Podczas przedstawienia pojawiły się różne rodzaje lalek, kostiumów, efektów świetlnych i dźwiękowych. Po spektaklu mogliśmy spotkać się z aktorami.

Wszystkim podobało się przedstawienie. Mam nadzieję, że naukę z niego płynącą wszyscy zapamiętali i będą stosować podczas oglądania następnych sztuk teatralnych.

Tekst:
Zosia Kozicka

ogordgotaniczy2018yhyfjsussd2 

Dzisiaj zakończył się pierwszy cykl zajęć z grą Scottie Go! Natalii, Pawłowi, Tymkowi i Natalii udało się wraz z robotem Scottiem odbyć podróż przez trzy kontynenty: Europę, Amerykę Południową i Antarktydę. Pomogli mu zebrać kilkanaście części pochodzących z rozbitego statku kosmicznego. I za tą wspaniałą pracę otrzymali na koniec zajęć - specjalne Certyfikaty. Brawo!!!

certyfikaty2018yhyhyhyddd

Troszkę nietypowa była informatyka w tym tygodniu. Na lekcji zameldowała się bowiem tylko 5 uczniów. Pozostała część klasy albo startowała w zawodach, albo pojechała na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego lub oglądała przedstawienie w Operze Śląskiej. Nie zniechęciło nas to jednak:) Najpierw Mateusz stworzył PixelArta - przedstawiającego - domek, który za chwilę miał budować w programie Angeldust.

pixelart2018yhyhyhyt33

Następnie cała piątka - zdała test z umiejętności łączenia z jednostką centralną elementów zestawu komputerowego na 6:)

pixelart2018yhyhyhyt332

Na tym jednak nie poprzestała. Zabrała się bowiem do tworzenia budowli 3D w grze Angeldust, która swoją mechaniką i koncepcją przypomina kultowego Minecrafta. Powstały bardzo różne i ciekawe budynki:) Brawo!!!

pixelart2018yhyhyhyt3325

Na drugą część zajęć dotarło kilku uczniów i wspólnie zajęli się kodowaniem. A konkretnie nauką używania "pętli". Podobnie jak tydzień temu - nauka ta odbywała się za pomocą strony Code.org.

pixelart2018yhyhyhyt3325a

Z okazji "Dnia Chłopaka" w klasie 4b dziewczyny przygotowały dla chłopców super atrakcje - stanowiska. Było ich 8, a na każdym dziewczyna. Na każdym z nich chłopcy dostawali cukierka, tak "na dzień dobry". Mogli też ich "zarobić więcej" - wtedy gdy z powodzeniem udało im się wykonać zadanie:) A oto poszczególne punkty:

1.U Hani - Rzut piłką do celu
2.U Agaty i Leny - Fanty
3. U Natalia - Trafianie do celu z zamkniętymi oczami
4. U Elwiry - "Bomba"
5. U Michaliny- "Jaka to melodia?"
6. U Marty i Zosi - Zadania w babeczkach
7. U Kasi i Natalii - Rysowanie z zamkniętymi oczami
8. U Zuzi - Kim ja jestem

dzienchlopaka20184basa2

Myślę, że chłopakom zadania przypadły do gustu:) Na koniec zamówiliśmy pyszną pizzę:) Było super:))))

Tekst:
Hanna Widera

dzienchlopaka20184basa

Gdy reprezentacja naszej szkoły przyjechała na zawody lekkoatletyczne w Vsetinie, nasi gospodarze postanowili pochwalić się miejscowymi atrakcjami. Zaprosili nas do Ogrodu Zoologicznego. Kiedy wysiedliśmy z busa wszyscy rzucili się na bramę wejściową. Wtedy każdy z nas wybrał któremu zwierzęciu chciałby pomóc. Zoo było podzielone na 5 kontynentów: Azję, Australię, Europę, Amerykę Południową i Północną. W ZOO mogliśmy zobaczyć takie zwierzęta jak: słonie, żyrafy, lwy, tygrysy, hieny i oczywiście różne ptaki. I tak największe zainteresowanie budziły surykatki. Zwiedzane ZOO miało piękne widoki i zwierzęta. Na pewno te wycieczka zapadnie nam w głowach na bardzo długo.

zoovsetin2018rfr

Zdjęcia i tekst:
Natalia Błachowiak

W sobotę 6 października uczniowie KIM 4B wraz z wychowawczynią panią Barbarą Foryś i rodzicami pojechali na piknik rodzinny do stanicy harcerskiej Hufca Bytom w Kokotku. Spędziliśmy tam miło czas i chyba byliśmy wyjątkowo grzeczni, skoro "zasłużyliśmy" na taką piękną jesienną pogodę. Zjedliśmy przywiezione smakołyki, a przede wszystkim mieliśmy dużo czasu na wspólną zabawę. Integrowaliśmy się nie tylko my, ale także nasi rodzice podczas gry w piłkę i badmintona. My za to biegaliśmy po lesie, budowaliśmy z gałęzi szałasy i graliśmy wspólnie w różne gry. W czasie zabawy przybiegaliśmy do stołu po zapasy jedzenia. Na koniec pikniku było ognisko z kiełbaskami i oczywiście najsmaczniejszymi na świecie pieczonymi piankami.

kokotekintegracj2018tgttt

Myślę, że wszystkim bardzo się podobało. Dziękujemy mamie Zosi za zorganizowanie takiej fajnej soboty. Czekamy na kolejny taki piknik :)

kokotekintegracj2018tgttt2

Tekst i zdjęcia: Zuzia Zych

Jeszcze przed dzisiejszymi zajęciami - Pixel Art wykonała - Natalia, która jest wielbicielką kotków:)

codeorg2018yhyhyhyhy

Także przed zajęciami - trzy dzielne dziewczyny: Kasia, Elwira i Hania - bez błędnie podłączyły wszystkie elementy zestawu komputerowego ze sobą:) Brawo!!!

codeorg2018yhyhyhyhy2

Następnie troszkę porozmawialiśmy o systemach operacyjnych. Mogliśmy zobaczyć jak działał i jak się pracowało z systemami: DOS i Windows 3.1

codeorg2018yhyhyhyhy23

W drugiej części lekcji rozpoczęliśmy pracę z kodowaniem za pomoca strony CODE.org. Pomagaliśmy Angry Birds'om w ich walce ze świnkami, a następnie w trybie artysty - kończyliśmy rysunki.

codeorg2018yhyhyhyhy234

Pierwsza czwórka uczniów z klasy 4b: Natalia, Paweł, Tymek i Natalia wyruszyły wraz z robotem Scottiem w podróż dookoła świata - starając się pomóc biednemu robotowi w poszukiwaniu części z jego rozbitego statku kosmicznego. Udało im się przeszukać dokładnie Europę, dotarli też do Ameryki Południowej. Trzymamy za nich kciuki, by wspólna wyprawa w świat programowania - zakończyła się sukcesem.

natalipixelart2018kim2a2345

Sympatyczny PixelArt - wykonała dla Nas - Natalia:) Super!!! My też kochamy Kim:)

natalipixelart2018kim2a

Po raz drugi zajrzeliśmy naszym komputerom "pod maskę" - po pierwsze dlatego by sobie przypomnieć jak wyglądają i jak się nazywają elementy zestawu komputerowego, po drugie dlatego, że wielu z nas nie było na poprzedniej lekcji, gdyż wyjechaliśmy do Vsetina na zawody. 

natalipixelart2018kim2a2

Dowiedzieliśmy się także jak podłączyć poszczególne elementy zestawu komputerowego ze sobą:) Jak się okazało nie było to zbyt trudne:)

natalipixelart2018kim2a23

Na koniec pożegnaliśmy się z sympatycznym żółwiem, który jak się okazało był także artystą - malarzem:)

natalipixelart2018kim2a234

Dzisiejszego pięknego PixelArta - podczas zajęć z informatyki - wykonała Lena:) Super!!!

lenapixelart2018tgtad

Następnie pan Bartek przyniósł do klasy kilka jednostek centralnych:) i ... mogliśmy zajrzeć do ich środka, by dowiedzieć się z jakich podstawowych elementów składa się komputer. Okazało się, że w środku nie jest to wszystko jakoś bardzo skomplikowane i już teraz będziemy wiedzieć jak wygląda dysk twardy, a jak płyta główna:)

 lenapixelart2018tgtad2

W części zajęć poświęconej programowaniu - uczniowie Kim'u sterowali żółwiem "Jasiem", który tym razem nie tylko pokonywał labirynty, ale jeszcze zbierał drogocenne diamenty, czasem zdarzało mu się też je upuszczać:) Taki to robot:)

lenapixelart2018tgtad23

W dniu dzisiejszym, 14 września, ponad 40 uczniów z Klas Informatyczno Medialnych (4b i 5b) uczestniczyło w bardzo interesujących i ciekawie przeprowadzonych warsztatach zatytułowanych "Biorobotyka", które odbyły się w Miasteczku Uniwersyteckim Uniwersytetu Śląskiego.

warsztaty2018yuhydsf

Podczas warsztatów, ich uczestnicy, mogli poznać przemiłego humanoidalnego robota "Bobota", którego zaprezentowali jego twórcy – inżynierowie z Politechniki Białostockiej. Mnóstwo emocji wzbudziły także dwa pozostałe warsztaty przeprowadzone przez biologów z Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego, podczas których młodzi programiści dowiedzieli się wiele o robotach starających się naśladować owady, a także o eksperymentach, które mają na celu poznanie strategi zachowań zwierząt.

warsztaty2018yuhydsf2
warsztaty2018yuhydsf23

Podczas dzisiejszych zajęć - Hania - zrobiła pierwszego klasowego PixelArta:) Brawo:))

kropka2018tgtykim

Nie mogliśmy nie uczestniczyć w Święcie Kreatywności - jakim jest Dzień Kropki (Dot Day), jednak ze względu, że przypada on w sobotę - postaraliśmy się swoje kreatywne prace z wykorzystaniem kropki wykonać dzisiaj:) Prace wykonaliśmy w programie ArtRage.

kropka2018tgtykim2

Zapraszamy do obejrzenia prac powstałych z okazji Dnia Kropki, a wykonanych przez uczniów 4b.

kropka19day4b

Za swoją pracę klasa otrzymała specjalny - Certyfikat:)

certfikat4b2018 

Podczas zajęć z programowania - uczniowie 4b poznali sympatycznego żółwika "Janka", który bardzo lubi pokonywać labirynty. Należało mu tylko troszkę pomóc. Z tego zadania czwartoklasiści wywiązali się perfekcyjnie.

zolwik2018ujuhasygads

Już dzisiaj, 5 września swoje pierwsze zajęcia z informatyki rozpoczęła klasa 4b (Informatyczno Medialna). Młodzi adepci informatyki dowiedzieli się jakie wyzwania stoją przed nimi w nowym roku szkolnym. Nauczyli się także jak bezpiecznie korzystać z komputera w szkolnej pracowni. Poznali elementy zestawu komputerowego i ... opanowali korzystanie z Kimowej strony internetowej www.kim.bytom.pl :) Przed nimi wiele godzin fascynującej przygody z komputerami:)

kim22018rfrt

Laboratoria Przyszłości

Klasa 4

Klasa 6

Klasa 8

Klasa 5b - kółko

Druk 3D 2021-2022